Köşe YazarlarıManşet

Ve Liglerimize Geri Döndük

Merhaba sevgili voleybol severler,

Olimpiyat vizesini alarak tamamladığımız Milli Takımlar arası mutlu sonla noktalandı ve liglerimize geri döndük. Başta bu uğurda çok büyük emek harcayan TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile Yönetim Kurulunu, Filenin Sultanları’nı ve Teknik Ekip ile emeği geçen herkesi bir kere daha tebrik ederim.

Vestel Venus Sultanlar Ligi ikinci yarısının açılış maçında THY ile Fenerbahçe Opet karşılaştı.

Takımlar eksik gördükleri pozisyonlara oyuncu transferi yaparak güçlendi. Bu durum oynanan voleybolun kalitesini arttıracak mı ilerleyen haftalar göreceğiz.

Toplamda 127 sayı ile oynanan bir maçta THY 3.setin 121.sayısında İLK BLOĞUNU PASÖR ÖZGE ile yaptı. Ve bu blok THY’nin maçtaki tek bloğu oldu. Bence en önemli pasaj burası.
1- Blok yapamayan,
2- Ortadan hücum edip skor üretemeyen,
3- Pasör çaprazının sadece smaç vurduğu, defans-servis-blok sayısı olmayan,
4- Liberosunun defansta yada servis karşılamada katkısının olmadığı,
THY’nin bu ligde ilk dörde girmesi bu sezon için çok iyimser bir düşünce olur.

(P) Özge, Buijs, Büşra (12) dışında Ceylan (sakatlığı atlatıp form tutarsa) çok özel bir oyuncu kadrosu olmayan bir takım. Şampiyon olacak bir takım olacağız diye kurulan takım ile sahadaki takım çok farklı gözüküyor. Şampiyonluğa oynayan kulüpler kendinden altta olan takımlardan oyuncu alarak bunu başaramaz ancak rakiplerinden, yani ILK 4 takımdan oyuncu alarak şampiyonluk yarışı yapabilirler. Bu sene Aydın Büyükşehir Belediyespor ile Avrupa Kupalarına katılmaları sürpriz olmayacak fakat bu diğer kulüplerin maddi sıkıntılardan dolayı güçlü kadro kuramamasından olacak.

Genç oyunculardan kurulu olan Yeşilyurt, bu iki takımdan çok daha başarılı işler yaptı ilk yarıda.  İlk dört takımı belli ligimizde, 5.olmak ne derece büyük hedef olur, herkese göre değişir?

Fenerbahçe, pasör çaprazı transfer ederek 2.devreye giriyor. Faydalı olacak bir oyuncu ama Fenerbahçe’ yi  şampiyon yapacak kalitede değil. Henüz bütün yük Eda, Naz, Mihailovic ve Kelsey’nin üstünde olacak. Libero Aylin’in performansı takım oyununun direncini gösterecek. Yedek oyuncuları Fatma, Ceren, Dicle Nur ve liberolarından katkı alamazlarsa işleri zor. Eda ve Aaz milli takımdaki eforlarından sonra bir süre skora katkı yapamayabilir. Bu çok normal ama uzun sürmeyecektir toparlanmaları.

Voleybolun SERVIS, BLOK, DEFANS, KONTRA ATAK, DUBLAJ sıralaması ile oynandığını düşünürsek bu elementleri güçlü ve inatla oynamaya çalışan takımların şu an için Eczacıbaşı, VakıfBank, Galatasaray olduğunu görürüz. Diğer takımlar oynadıkları maçtaki anılık performanslar ya da Boskovic, Haak tipi oyuncuların şahsi skorları ile sonuç almakta.

Bakalım ligin ikinci yarısında ilerleyen haftalarda takımların performanslarında ne gibi değişiklikler olacak şampiyonluk ve Avrupa Kupalarına katılma yolunda…

Saygılarımla,

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu