Plaj Voleybolu

VİDEO HABER: Plaj Voleybolu Tarihinden

Emanuel Rego ve Ricardo Santos, birçokları tarafından plaj voleybolu tarihinin en başarılı erkek takımı olarak kabul ediliyor. 2003 yılında Brezilya’nın efsanevi tandeminin FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası bu hafta tarihin en önemli başlıkları.
Rio de Janeiro’da Copacabana’da Kadınlar Dünya Şampiyonası finalinden bir hafta sonra oynanan maçta Emanuel ve Ricardo, 19 Ekim’de Amerikalı Dax Holdren ve Stein Metzger’e karşı altın madalyayı kapmak için iki setlik son bir zafer kazandılar. Bir ay önce Güney Kaliforniya’da ABD kumlarında, Holdren ve Metzger, Emanuel ve Ricardo’yu Carson eleme maçında mağlup etmişlerdi.
2003 Ekim ortalarında Copacabana’daki etkinlikte Emanuel ve Ricardo’nun sekiz galibiyetinden biri, İspanyollar Javier Bosma ve Pablo Herrera’ya karşı iki setlik bir eleme zaferine sahipti. 11 ay sonra Atina’da Emanuel ve Ricardo finalde Bosma ve Herrera’yı yenerek Olimpiyat altın madalyasını elde ettiler.
Rio altın madalyası, 18-24 Ekim Dünya Turu döneminde Emanuel için üç FIVB şampiyonluğundan ikincisiydi. Emanuel, 20 Ekim 1996’da Porto Riko’da bir FIVB podyumunun zirvesine ulaşmak için Ze Marco de Melo ile takım oldu. Dokuz yıl sonra 2005’te Salvador, Brezilya’da Emanuel ve Ricardo, 23 Ekim’de Dünya Turu altın madalya kazandı.
Plaj voleybolu Olimpiyatları İsveç’ten Fredrik Petersson ve Yunanistan’dan Maria Tsiartsiani bu hafta doğum günlerini kutladılar. Pazartesi günü 51 yaşına giren Petersson, çiftin Kanada’dan John Child ve Mark Heese’ye yenildikten sonra 17’nci olduğu Atlanta 1996 Olimpiyat Oyunları’nda yarıştı.
Alman Olimpiyat oyuncusu Christoph Dieckmann ile evli olan Tsiartsiani, Çarşamba günü 40 yaşına giriyor. İki kez Olimpiyat sporcusu olan Tsiartsiani, Pekin 2008 Yaz Oyunları’nda Efthalia Koutroumanidou ile dokuzuncu, Londra 2012 etkinliğinde ise Vasiliki Arvaniti ile 17. oldu.
İşte 18-24 Ekim tarihlerinde FIVB Dünya Turu’nda altın madalya kazananlar:
19 Ekim

  • 2003 yılında Emanuel ve Ricardo, Rio de Janeiro’da FIVB Dünya Şampiyonasını kazandı. Takımın kazandığı 33 FIVB Dünya Turu galibiyetinin beşincisiydi.
  • 2018’de Aleksandr Dyachenko ve Kazakistan’dan Alexey Sidorenko Bandar Anzali Açık’ı kazandı. Takımın ilk ve tek FIVB Dünya Turu galibiyetiydi.20 Ekim
  • 1996’da Ze Marco ve Emanuel Porto Riko Açık’ı kazandı. Takımın kazandığı 15 FIVB Dünya Turu galibiyetinin 10’cusuydu.

 21 Ekim

  • 2018’de Norveç’ten Anders Mol ve Christian Sorum Las Vegas Open’ı kazandı. Bu, takım için 10 FIVB Dünya Turu galibiyetinin dördüncüsüydü.
  • 2018’de Kanada’dan Heather Bansley ve Brandie Wilkerson Las Vegas Open’ı kazandı. Takımın kazandığı üç FIVB Dünya Turu galibiyetinden ikincisiydi.

22 Ekim

  • 2005’te ABD’den Misty May-Treanor ve Kerri Walsh Jennings Salvador Açık’ı kazandı. Takımın kazandığı 40 FIVB Dünya Turu galibiyetinin 20’siydi.23 Ekim
  • 2005 yılında Emanuel ve Ricardo, Salvador Açık’ı kazandı. Takımın kazandığı 33 FIVB Dünya Turu galibiyetinin 17’siydi.

24 Ekim

  • 2015’te Çek Cumhuriyeti’nden Barbora Hermannova ve Marketa Slukova Antalya Açık’ı kazandı. Takım için dört FIVB Dünya Turu galibiyetinden ilkiydi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu