Genel Haberler

VİDEO HABER: Servis Karşılamaya Hazırlık

Takımınızın kazanmasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz? Onları servis karşılamaya hazırlamak bunun  bir yoludur. Rakibinizi gözlemleyerek, oyuncularınızı doğru pozisyona koyarak ve onların yeteneklerini canlandırarak başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Aşağıdaki klipte, PA, Parkland Lisesi’nden Mike Krause, servis karşılamanın felsefesini tartışıyor ve koçun oyunculara nasıl yardımcı olabileceği konusundaki düşüncelerini paylaşıyor. Servis atışında belirlenen hedef, rakip takımın savunma sorumluluklarını en üst düzeye çıkaracak şekilde pas üzerinden hücum etmektir.

Aşağıdaki klip, Koç Krause’nin bir Servis Karşılama uygulaması. Bu uygulama, Glazier Voleybol Kliniğinde Müsabaka Sırasında Hazırlık ve Ayarlama sunumundan sadece kısa bir örnektir. Sunumunun tamamına ve diğer yüzlerce harika klinik sunumuna nasıl erişileceği hakkında bilgi için, Glazier Voleybol Klinikleri bağlantısını tıklayın.

Aşağıdakiler, Koç Krause sunumunun ana konularıdır:

  1. Sorumluluklar

Kim hangi topu alıyor. Top ortada ise, kim alır. Felsefi olarak, basitçe oyuncunun kalçalarının hedefe daha kolay çevrilebilmesi olabilir. Ama ya bir oyuncu yavaş tepki verirse ya da kalçası dönük olan oyuncu pasif olan oyuncuysa. Koçlar bu kararları önceden vermeli ve oyuncuları buna göre alıştırmalıdır.

  1. Servis Kalıpları

Keşif ve çizelge oluşturma yoluyla bir koç genellikle servis yeri hakkında tahminlerde bulunmak için yeterli veri toplayabilir. Bu verilere sahip olmak, bir koçun oyuncularını, en iyi pasörün topu alma olasılığı daha yüksek olacak şekilde konumlandırmasına olanak tanır.

  • Servis Türleri

Her oyuncunun ne tür bir servis kullanacağının, hangi hızın, yüksekliğin ve derinliğin bilinmesi önemlidir. Bu bilgi, antrenörlerin oyuncuyu daha iyi bir konuma getirmesine yardımcı olabilir

  1. Konum Geçmişi

Topu bölgelere mi gönderiyorlar? Derinlik ne kadar tutarlı? Çeşitli alanlara hizmet edebilirler mi? Bunlar, servisinizin daha etkili olmasını sağlayabilecek cevaplardır

  1. Kenar çizgisine göre duruş nerede

https://volleyballtoolbox.net/systems/preparing-serve-receive

https://youtu.be/m3AdQqWDFdM

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu