Genel Haberler

Voleybol Kural Değişikliği – İki Libero

Bugün John Forman’ın düzenlediği dizinin bir parçası olarak efsanevi Amerikalı teknik direktör Sue Gozansky ile konuşuyordum. Ara sıra içine girdiğim kural değişiklikleri konusu gündeme geldi. Sue’nun ilginç bir önerisi vardı: iki libero.

İlk düşüncem, hiçbir şekilde olumlu değildi. Bunun için başka bir oyuncunun çıkarılması, burada yazdığım hücum seçeneklerinin sayısını azaltacaktır. Bu ralliler daha uzun olsa bile voleybolu daha sıkıcı hale getirecektir. Sonra yedi oyuncudan bahsetti ve aklım derhal büyük bir sıçrama yaptı.

Ya ikinci liberoya sahada izin verilmiyorsa, bunun yerine sahanın etrafındaki boş alanı devriye gezmesine izin verilmişse. Boş alanın değeri hakkında daha önce konuşmuştum. Bu nedenle 2. libero olan 7. Oyuncuya sahanın 9×9 m içinde olmasına izin verilmez. Dışarıdaki her şey yasal olur.

İlk etapta libero’nun istenmeyen sonucu olan ve voleybolun temel niteliklerinin kalmasını sağlayacak durum üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Tek etki savunma ve seyircilerin en çok sevdiği savunma (yani topun peşinden koşan oyuncular) olacaktır.

Kelimenin tam anlamıyla beş dakika boyunca bunu düşünerek geçirdim ve kesinlikle çok eğlenceli olacağına ikna oldum.

marklebedew.com/2020/05/26/volleyball-rule-change-two-liberos/

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu