Genel Haberler

Voleybolun 5 Hassasiyeti

Evet, kesin bir şey olmadığını biliyorum. Ama bugün beceri öğrenme teorisi hakkında bazı şeyler okuyordum ve istediklerini daha iyi anlatabilmek için birtakım kelimeler icat ettiler, ben de aynı şeyi yapabileceğimi düşündüm. Artık uydurduğum kelimenin ne anlama geldiğini bileceksin.

Voleybol bir hassasiyet oyunudur. Herhangi bir başarıya sahip olmak isteniyorsa, katılımcılarının kesin bir duyguya sahip olmasını gerektirir. Ancak bu bağlamda kesinlik tam olarak ne anlama geliyor? Voleybolun tam olarak 5 Hassasiyeti vardır.

Hassas Hazırlık

Her ralliden önce, yaklaşan oyun için ihtiyaç duyacağınız bilgileri zihninizde hazırlayın ve gerekirse bu bilgileri takım arkadaşlarınızla paylaşın. Rakibinizin rotasyonunu, öndeki oyuncuları, takım arkadaşlarınızın nerede olduğunu, sorumluluk alanlarının neler olduğunu ve bunların maç öncesi oyun planıyla veya koçun önceki talimatlarıyla ilgili olup olmadığını ve nasıl ilişkili olduğunu gözden geçirin.

İpucu: Bunu takım arkadaşlarıyla paylaşmak her zaman gereklidir.

Kesin Dikkat

Ralli sırasında dikkatinizi doğru kararlar almak için tam olarak takip etmeniz gereken alana yönlendirin. Bazen odak noktanız dar, bazen geniş olmalı ama her zaman kesin olmalıdır.

Hassas Hareket

Topla oynamadığınız zamanlarda, farklı anlarda farklı görevleriniz vardır, bunları tam olarak yerine getirin. Ayakta durmanız gerekiyorsa, tam olarak doğru pozisyonda durun. Hareketli iseniz tam olarak doğru konuma hareket edin. Arada bu hareketleri keskin şekilde yapın.

Kesin Organizasyon

Hemen hemen her durumda, takım için en iyi sonucu elde etmek için topla oynaması gereken tek bir oyuncu vardır. Blokörler ve savunucular, diğer alanın işlev görmesine izin vermek için tam olarak doğru pozisyonda ve duruşta olmalıdır. Ekibin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için ekipteki herkes doğru kararlar vermek için kesin bir dikkat göstermelidir.

Kesin Uygulama

Her durumda topun belirli bir hedefi vardır. Top o kesin hedefe oynanmalıdır. Kolay ila orta kolaylıktaki toplar tam olarak fileye oynanmalıdır. Zor toplar için hedef bölge güvenli bir alanda olmalı, aynı zamanda kesin olmalıdır. Her temasın kalitesi, filenin her iki tarafındaki bir sonraki hareket üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ve yine de oyundaki pek çok kişi için kabul edilebilir olarak kabul edilir.

The 5 Precises of Volleyball – At Home On The Court (marklebedew.com)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu