Dünya

Ze Roberto 8. Kez Olimpiyat Oyunlarında

Bu yaz Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’nda sekizinci kez yer alacak olan Brezilya’nın kadın voleybol milli takım koçu José Roberto Guimarães, üç altın madalya kazandıktan sonra uluslararası sporun en büyük aşamasında başarılı olmak için neyin gerekli olduğunu iyi biliyor.

Olimpiyat turnuvası maç programının yayınlanmasından sonra Barcelona 1992 de erkeklerle, 2008 Pekin ve 2012 Londra’da kadın takımı ile altın madalya kazanmış olan kıdemli antrenör, Brezilya’nın A Grubu’nda hayal kırıklığına uğramaması için tam güçle maçlara başlaması gerektiğini söyledi.

Koç, “İlk rakibimiz Kore geleneksel olarak çok zorlandığımız bir takım ve bu bizim için önemli bir maç olacak” dedi. Kim dünyadaki en iyi oyunculardan biri ve çok fazla hız ve savunma becerisine sahip. Kim dünyadaki en iyi oyunculardan biri ve çok fazla hız ve savunma becerisine sahip. Dominik Cumhuriyeti bir rakip olarak biraz farklı, büyük bir hücum gücüne sahipler ve son birkaç yılda çok geliştiler. En önemli oyuncularından ikisi olan Brayelin Martínez ve Yonkaira Peña şu anda Brezilya’da oynuyor, bu yüzden ne kadar iyi olduklarını biliyoruz. ”

İronik olarak, Brezilyalılar Tokyo’daki ilk iki maçında onlar hakkında derin bilgiye sahip rakiplerle karşılaşacaklar. Kore’nin koçu İtalyan Stefano Lazarini kısa süre önce Brezilya’da koçluk yaptı ve Itambé Minas’ı 2019 yılında Superliga şampiyonluğuna götürdü. Dominik Cumhuriyeti’nin teknik direktörü Marcos Kwiek ise Brezilyalı ve kariyerinin çoğunu kendi ülkesinde geçirdi.

Sonraki maçların, eleme turu başladığında daha elverişli bir rakibe sahip olmak için grupta iyi bir derece almayı planlayan Güney Amerikalılar için daha kolay olmayacağı düşünülüyor. Ancak dört yıl önce Rio’da A Grubu’ndan lider çıkmasına rağmen Brezilya şampiyon  Çin ile eşleşti ve çeyrek final turunda elendi.

Zé Roberto, “Japonya evinde oynayacak, arkalarında taraftarları olacak ve galibiyet alınabilecek en zor takımlardan biri olacak,” diye devam etti. “Sırbistan ise son dünya ve Avrupa şampiyonu kesinlikle dünyanın en iyi takımlarından biri. Boskoviç ve Mihajloviç gibi iki büyük hücum gücüne ve Ognjenovic gibi fantastik bir pasöre karşı oynamak bizim için harika bir test olacak. Son olarak fazla uluslararası etkinlikte oynamamış olan Kenya, sürpriz arıyor olacak. ”

Tokyo Olimpiyat Oyunları, Zé Roberto’nun Olimpiyat kariyerinin sonu olabilir çünkü tecrübeli antrenör etkinliğin sonunda Brezilya’nın milli takım antrenörlüğünden istifa edeceğini duyurdu. Şu anda Brezilyalı antrenör voleybolda hem erkek hem de kadın takımlarıyla Olimpiyat altın madalyası kazanan tek voleybol antrenörü.

“17 yıldır çalışıyorum, başka birinin devralması zamanı” dedi. “Yolun her adımından, her antrenmandan, her maçtan, her seyahatten keyif almaya çalışıyorum çünkü onu özleyeceğim biliyorum. Görevim Tokyo’da tamamlanacak ve umarım mümkün olan en iyi şekilde bitirebilirim. ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu