DünyaManşet

FIVB Yeni Dünya Sıralaması Sistemini Açıkladı

FIVB Yönetim Kurulu kararının ardından, yeni Dünya Sıralama sistemi 1 Şubat 2020’den itibaren uygulanacak ve 1 Ocak 2019’dan itibaren tüm sonuçlar dikkate alınacak. Bununla birlikte, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları gruplaması için, 31 Ocak 2020’deki sıralamaya göre önceki Dünya Sıralaması uygulanacaktır.
Aşağıda seçilen FIVB Dünya ve Resmi Müsabakaları için puan ilişkilendirme sistemi verilmiştir:

 

  • Yaş Grubu Dünya Şampiyonası (U- kategorileri) ve Eleme Turnuvaları

2 yıl geçerli.

  • Yaş Grubu Kıta Şampiyonaları (U- kategorileri) ve Eleme Turnuvaları

2 yıl geçerli.

Kıta Sıralaması

5 Kıta Sıralaması, aynı Kıta Konfederasyonundan gelen takımlar arasında oynanan maçlarda kazanılan ve kaybedilen Dünya Sıralaması puanlarını içerir. (yani Japonya vs İtalya sadece yeni Dünya Sıralamasına dahil olacak, ancak Japonya vs Kore yeni Dünya Sıralaması ve AVC Kıta Sıralaması’na dahil olacak).

YENİ FIVB DÜNYA SIRALAMASINDA DOĞRU HESAPLAMA MAÇLARI

En iyi resmi FIVB yarışmalarında 222 üst düzey milli takım tarafından oynanan tüm maçlar, Olimpiyat Oyunları, Kıta Şampiyonaları, Eleme Turnuvaları ve en az 4 katılımcı ekiple Continental Konfederasyonları tarafından düzenlenen tüm yıllık resmi etkinlikler göz önüne alınacak. METODOLOJİ FIVB Dünya Sıralamasını hesaplamak için aşağıdakileri dikkate alır:

  • Dünya Sıralama puanı (WR puanı) bir takımın mevcut spor gücünü ve sıralamadaki konumunu yansıtır.
  • Her maçtan önce, 2 takımın Dünya Sıralaması puanları karşılaştırılır. En yüksek puana sahip takım bu maçtaki en güçlü takım olarak tanımlanır ve bu nedenle rakibinden daha iyi performans göstermesi beklenir.
  • Her iki takımın skoruna ve geçmiş maç verilerine dayanarak, algoritma maçın 6 sonucunun tüm olasılıklarını hesaplar: 3-0 / 3-1 /3-2 / 2-3 / 1-3 ve 0-3. Maçın gerçek sonucu, daha önce hesaplanan beklenen sonuçlarla karşılaştırılır.
  • Takım aşırı performans gösterdi ve beklentileri aştıysa, takım Dünya Sıralaması puanlarını (WR puanları) alır. Takım yetersiz performans gösterirse, takım Dünya Sıralaması puanlarını kaybeder. Bir takım tarafından kazanılan aynı puanlar diğeri tarafından kaybedilir.
  • Gerçek maç sonucu çok beklenen sonuca ne kadar yakın olursa, Dünya Sıralaması puanlarının sayısı o kadar az kazanılır ve kaybedilir. Gerçek maç sonucu ne kadar çok sonuçla sonuçlanırsa, Dünya Sıralaması puanları o kadar fazla kazanılacak ve kaybedilecektir.

NEDEN YENİ BİR FIVB DÜNYA SIRALAMASI?

Yeni bir dünya sıralaması uygulamak, kıdemli milli takımların gerçek spor gücünü hiç olmadığı kadar doğru bir şekilde yansıtacaktır. Sıralama daha dinamik olacak, yani tanınmış resmi yarışmalarda oynanan maçların yarışmasından sonra sürekli ve otomatik olarak güncellenecek.

Yeni Dünya Sıralama sistemi, daha fazla sayıda tanınmış resmi yarışmada oynanan her maçı göz önünde bulundurarak, cinsiyet düzeyine göre 222 kıdemli milli takımı temsil edecektir.

Önceki Dünya Sıralaması tüm milli takımları içermiyordu, eski bir puan ilişkilendirme sistemine sahip birkaç etkinliğin son sıralamasına dayanıyordu ve sporun gerçekliğini yansıtmıyordu.

KİM FAYDALANIR?

Yeni FIVB Dünya Sıralaması tüm kadınlar ve erkekler üst düzey milli takımlar için geçerlidir. Bu, kabul edilen  resmi yarışmalarda oynanan tüm resmi maçlarda ve setlerde çarpanlara ayırmanın bir sonucu olarak gelir. Yeni Dünya Sıralama sistemi, kıdemli bir milli takımın oynadığı her maçı, maç sonucunu ve o maçın skorlarını dikkate alarak taraftarlar, medya ve voleybol paydaşları ile ilgili hale getirmeye yardımcı olur.

Resmi yarışmalar için takımları gruplandırma aşamasında takımların havuzlara yerleştirilmesinin adil, doğru ve takımların çekildiği sırada takımların performans gücünün bir göstergesini sağlayacaktır.

YENİ FIVB DÜNYA SIRALAMA SİSTEMİ HANGİ YARIŞMALARDAKİ MAÇLARA UYGUNDUR?

İlgili tablo, Dünya Sıralaması için uygun tanınmış resmi müsabakaları ve ilgili müsabakaların her maçına atfedilen maç ağırlığı faktörünü göstermektedir.

WR Puanlarına katılabilmek için tanınan resmi yarışmalara en az 4 kıdemli milli takımın katılması gerekir.

YENİ FIVB DÜNYA SIRALAMASININ BAŞLANGIÇ NOKTASI NEDİR?

1 Ocak 2019’da, tüm ulusal takımların önceki FIVB Dünya Sıralamasından WR puanı alındı ve yeni Dünya Sıralaması sisteminde başlangıç WR puanını oluşturmak için her milli takıma +100 WR puanı eklendi.

FORMÜL’DEKİ 8’Lİ STANDART ÖLÇME FAKTÖRÜ NEDİR?

Yeni Dünya Sıralama sisteminin çalışması için başlangıç WR puanını kalibre etmek için standart ölçeklendirme faktörü 1 Ocak 2019’da tanıtıldı. Önceki ve yeni başlangıç WR skoru arasında en iyi uyumu bulmak ve 8 sayısını elde etmek için doğrusal bir regresyon kullanılmıştır.

Standart ölçeklendirme faktörü, her maçta kazanılan ve kaybedilen WR puanlarının yeni Dünya Sıralama sisteminin çalışması için belirlenen aralıkta olduğundan emin olmak için kullanılır. Sistemin ekiplere çok fazla veya yeterinden az WR puanı atfetmesini önler. Standart ölçeklendirme faktörü, yeni Dünya Sıralamasının mekaniğinde hiçbir şeyi değiştirmez.

YENİ FIVB DÜNYA SIRALAMASINDA TÜM MAÇLAR AYNI DEĞERDE Mİ?

Turnuvaların prestijini yansıtan farklı müsabakalara, değişik maç ağırlığı faktörleri verilir. En yüksek eşleşme ağırlık faktörü, ilgili yarışmadaki en prestijli eşleşmelere atfedilir ve daha sonra buna göre kayan bir ölçekte ilişkilendirilir. Bu nedenle, bir takım daha önemli bir etkinlikte oynanan maçta daha fazla WR puanı kazanabilir veya kaybedebilir.

Son oynanan maçlar, bir milli takımın WR skoru üzerinde eski maçlardan daha yüksek bir etkiye sahiptir.

İÇ VE DIŞ SAHA MAÇLARI ARASINDA FARK VAR MI?

Yeni Dünya Sıralaması, tanınan resmi yarışmalarda iç saha ve deplasman maçlarını dikkate almaz. Voleybolda, bir ev sahibi takımın tarihsel maç verilerinin incelenmesinden deplasmana gelen takıma göre bir avantajı olduğunu gösteren çok az kanıt var, bu yüzden yeni Dünya Sıralaması sistemi, deplasman  takımı tarafından kazanılan maçlara WR puanlarının verilmesine ek faktörler atfetmez. Bu nedenle, her maç WR puanlarının hesaplanmasında nötr bir maç olarak kabul edilir. Bu faktör FIVB tarafından sürekli olarak izlenir.

AKTİF OLMAYAN TAKIMLARA NE OLUR?

Her yıl 1 Ocak’ta, yıl boyunca yeni Dünya Sıralamasına sayılan herhangi bir maç yapmayan milli takımlar, gelecek yıl için -50 WR puanı kaybedecek. 20 WR puanından daha düşük bir WR puanına ulaşan aktif olmayan bir takım sıralama listesinden çıkarılacaktır. Sıralamadan çıkarılan etkin olmayan bir takım, yeni Dünya Sıralamasına doğru sayılan bir maç oynar oynadığı anda, eski haline getirilir ve kaldırılmadan önceki önceki WR puanı ile ilişkilendirilir.

ÖNEMLİ AMA DAHA AZ MAÇ OYNANAN BİR TAKIM DAHA FAZLA MAÇ OYNAYANA GÖRE BİR YARAR SAĞLAR MI?

Hayır, çünkü daha fazla maç oynamak, WR puanlarını kazanmak ve kaybetmek için daha fazla olanak sağlar. Dünya Sıralaması sistemi, aşırı performans gösteren takımları ödüllendirir. Çok sayıda maç kazanan çok güçlü bir takım, daha güçlü bir rakibe karşı 1 tek maçta daha iyi performans gösteren daha zayıf bir takım kadar WR puanı alabilir. Ayrıca, bir takım ne kadar çok kazanırsa, takımın o kadar çok kazanması ve takımın daha az WR puanı kazanması beklenir.

BİR TAKIM, GÜÇLÜ TAKIMLARA KARŞI FAZLA SAYIDA MAÇ YAPARAK GÜÇLÜ TAKIMLARA KARŞI DAHA AZ OYNAYANA KARŞI BİR YARAR SAĞLAR MI?

Dünya Sıralamasında yükselmek, bir takımın aşırı performans göstermesi ve daha güçlü takımlara karşı kazanması açısından faydalıdır. Ekibe iyi miktarda WR puanı kazanması için daha fazla fırsat verir. Bununla birlikte, daha güçlü rakipler oynayarak bir takım maçları ve WR puanlarını kaybetme şansını da arttırır. Bir takım ayrıca daha zayıf rakiplere karşı birçok maç kazanarak Dünya Sıralamasına girebilir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu