Köşe YazarlarıManşet

A.Cemal Ekentok, “Nilüfer Belediyespor üzerine”

Nilüfer Belediyespor, misli.com Sultanlar Ligi’nde haftalar önce ligden düşen Yeşilyurt’u tie-break setine giden maçta 3-2 yenerek ligde kalmayı başardı.

Aslında sezon başında kurulan hatalı takımın faturası neredeyse tüm Bursa olarak çekecek ve en üst ligde kadın voleybol takımımız, bir önceki sezon Avrupa Kupasında mücadele etmiş bir takım yok olacaktı.

Sporda şans insanın yüzüne bir kez güler ve geride bıraktığımız sezon yapılan bedeli çok ağır olacaktı ama olmadı.

Yeni sezonda da Bursa’yı kadın voleybolunun en üst liginde yine Nilüfer Belediyespor temsil edecek.

Ancak Nilüfer Belediyespor’da çok ilginç gelişmeler yaşanmıyor değil.

Kendi alt yapından yetişen bir oyuncu henüz 18 yaşını doldurmamasına rağmen, geçen sezonun menajeri olan babası Mehmet Başyolcu’nun isteği ile takımdan ayrılıyor.

16 yaşında bir pasör çaprazı olan voleybolcu Defne Başyolcu, önceki sezon Nilüfer Belediyespor’un 2. Lig takımında oynamıştı. Alt yapı milli takımlarında da yer almıştı. Bir anda babası kulübün menajeri olunca kendisini bir anda yeni sezon için A takım kadrosunda bulmuştu.

Defne Başyolcu’nun yeni sezonda Eczacıbaşı Dynavit formasını giyeceğini öğrendim. Belki de A takım değil, alt yapı takımına transfer olmuştur.

Aslında kulübün yıllarca emek verdiği oyuncular kulüplerini bu kadar kolay bırakıp gidememeliler. Aynı futboldaki gibi bir sözleşme hazırlanması gerekir. 

Tamam ‘voleybol amatör branş’ diyenleriniz olduğunu biliyorum. Ancak A takımda oynayan ve kadroya giren herkes kuru alkışa oynamıyor. Karşılığında bir bedel alıyor. Yani bir anlamda gizli profesyoneller.

Bilmem anlatabildim mi?

Bu nedenle bu kadar kolay kulüp bırakıp gidilmemeli. Sanıyorum Türkiye Voleybol Federasyonu da bu konuya gereken önemi verecektir.

Mum dibine ışık vermez’ derlerdi büyüklerimiz.

Gerçekten de öyle oluyor.

Nilüfer Belediyespor Bursa’nın kadınlar voleybol Ligi’ndeki tek temsilcisi. Tamam bunu hepimiz biliyoruz.

Bursa’da kadın voleybolu denince aklan gelen ilk kulüp olan Nilüfer Belediyespor, bu branşı seven herkesin gurur kaynağı.

Birde özellikle kadın voleyboluna büyük değer veren bir gazeteci olarak ben Nilüfer Belediyespor’un transfer haberlerini İstanbul’da yayın yapan bir internet sitesinden öğrenince inanın çok üzülüyorum. Gerçekten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem başkanımla bir araya geldiğim zaman bu sıkıntımı dile getireceğim.

Bursalı bir spor yazarı ve gazetecisi olarak haberi ilk ağızdan öğrenmek biz Bursalı gazeteci ve spor yazarlarının olmuyor mu?

Ama sizler böyle İstanbul’a şirin gözükmek için haberlerini oraya kaydırırsanız, salona maçlarını izlemeye gelen yazarınız ben Cemal Ekentok, Tekin Ateşnal, Engin Aksöz’ü bir daha Cengiz Göllü Salonu’ndaki maçlarınızda zor görürsünüz. Böyle yapmaya devam ederseniz. Benden uyarması diyeyim.

Neden bu kadar çok kızdın diyebilirsiniz.
Alın size en son örneği;

Nilüfer Belediyespor Almanya Kadın Milli Takımı antrenörü Belçikalı Vital Heynen ile el sıkıştı” haberini İstanbul’da yayın yapan Voleybolun Sesi internet sitesinden öğrenmek Bursalı olarak benim içimi acıttı. Haberde ise kaynak olarak Nilüfer Belediyespor Kulübü Asbaşkanı Tamer İşler’in açıklaması bulunması gerçekten üzüntü vericiydi.

Gelelim geçtiğimiz sezon kadroda yer alanlar yaprak dökümüne uğramış gibi takımdan koparak gidiyorlar.

Duyduğuma göre Kuzeyboru’dan ligin ikinci yarısında kadroya dahil olan Hümay Topaloğlu yeni sezonda takımda kalacakmış.  Libero Buse Kayacan Sonsırma, pasör Çağla Akın ile Kanadalı smaçör Magliyo Emily Susan’ın ise İstanbul takımlarından THY’ye gidebileceğini kuşlar söyledi.

İkinci yarıda kadroya dahil olan bir başka isim olan Melis Durul ise twitter adresinden veda mesajı yayınlayarak Nilüfer Belediyespor’dan ayrıldığını duyurdu.

Sanıyorum, 6 Nisan’da Türkiye’ye gelecek olan Belçikalı Vital Heynen ile yapılacak anlaşma sonrasında Nilüfer Belediyespor Voleybol branşı için düğmeye basar.

A.Cemal Ekentok

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu