Genel Haberler

Andrea Giani’ye Göre Sadece Şimdiki Zaman Önemli

Andrea Giani, spor tarihindeki en çok yönlü voleybolculardan biri olarak kabul ediliyor. 1990’dan 2003’e uzanan olağanüstü bir kariyerde, İtalyan erkek milli takımı için rekor sayıda maça çıktı. Üç kez dünya şampiyonu, dört kez Avrupa şampiyonu, yedi kez FIVB Voleybol Dünya Ligi şampiyonluğu ve FIVB Voleybol Erkekler Dünya Kupası ve FIVB Voleybol Erkekler Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası şampiyonu oldu.

Özgeçmişinde eksik olan tek başarı bir Olimpiyat altını, ancak İtalyan efsane 1996 ve 2004 yılları arasında iki olimpiyat gümüş bronz madalyası kazandı. Ve şimdi onun hayali bir koç olarak Olimpiyat altını kazanmak. Slovenya’ya 2015 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş, ardından 2016 FIVB Voleybol Dünya Ligi 3. Grup Finallerinde altın madalya kazandırdıktan sonra, 2017’de Almanya ile Avrupa Şampiyonasında gümüş madalya kazandı.

Andrea Giani, voleyboldan önce kürek ile uğraşıyordu. Babası kürekçiydi ve Tokyo 1964 Olimpiyatlarında yer aldı. Voleybol oynamaya 12 yaşında öğretmeninin teşviki ile başladı.

Voleybol Giani’ye çekici geliyor. Çünkü bu sporda takım arkadaşlarına gerçekten faydalı olduğuna inanıyor. Her zaman birlikte mükemmel bir şekilde çalışması gereken oyunun tamamen birbirinden farklı hücum ve savunma gibi iki temel yönü mevcut.

Giani için yetenek de çalışmak da aynı derecede önemli. Yetenek belli bir seviyeye gelmek için yeterli, ancak çok çalışmak oyuncunun yüksek seviyede oynamasını  sağlar. Giani’nin bu yüksek standarda ulaşmasına Julio Velasco ve Bebeto (De Freitas) yardımcı oldu.

Giani kariyeri boyunca birçok şampiyonluk kazandı. Kariyeri boyunca güçlü takımlarda oynadığı için kendini çok şanslı hissediyor. Hem kulüpte hem de milli takımda oynadığı her final onun için önemli çünkü herkes final için fedakarlık yapıyor.

Giani için bir efsane olarak görülmek güzel ama şimdiki zaman çok daha önemli. Çok yetenekli oyuncularla karşılaştı ama Giani, eski milli takımının inanılmaz oyuncularla dolu bir takım olduğunu düşünüyor.

Giani’ye göre voleyboldaki büyük değişiklikler, ralli puanı sisteminin ve liberonun getirilmesiydi. Ancak spordaki teknikler ve taktikler gerçekten değişmedi.

Giani’ye göre voleybol oynamak ya da koçluk yapmak birbirlerinden tamamen farklı. Sporcular sahadaki olayları etkilemek için harekete geçebilirken, antrenör sadece kelimeleri kullanabilir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu