Antrenmanlar ve Maçlar

0
55

Koç Tom Houser’ın izniyle.

Koç Houser şu anda 267-47’lik kariyer rekoruyla Virginia’daki koçluk zaferlerinde tüm zamanların altıncı sırasında yer alıyor. 1991’den beri voleybolu koçluğu yapıyor ve takımları son 11 yılda Jr Nationals 4’e hak kazandı. Ülke çapında çok sayıda klinik işleten STAR Volleyball Services LLC’nin sahibidir.

Bu yazıda Koç Houser, başka bir antrenörden aldığı bir soruya verdiği cevabı paylaşıyor. Konu, “Uygulamalarda Yaptıklarınızı Maçlarda Yapmak”

Soru:

Konferans turnuvamız geçen hafta oldu. Dün 3./4. Teselli maçına çıktık. Sezon boyunca oynamadığımız bir takımla oynadık (çünkü ligimizde 18 takım var). İlk seti zar zor kazandık: 29-27. Tüm oyuncuları koyduğum ikinci set, kuralımız bu. Sadece 22-25 kaybettik. 3. setin başlangıçları konusunda kendime oldukça güveniyordum. Hayır – tamamen dondular. Berbattı. Elbette, 3. sette hem öncesinde hem de sırasında söylediğim / yaptığım her şeyi şimdi ikinci kez tahmin ediyorum. Bu oyuncu grubu az önce istek duymuyordu. Doğru kelimeleri tekrar öğrenmeye başlayacağımız önümüzdeki Ağustos ayına kadar vaktim var. Bir maçta daha iyi koçluk yapmak isterim. Koçluk becerileri ve uygulamaları çok iyi gidiyor ancak oyun sırasında motive etmede daha iyi olmak istiyorum.

CEVAP:

Koç “bir maça koçluk yapmakta daha iyi” dedi? “Donma” ister ayda bir, isterse yılda bir olsun, her sporda, her antrenöre ve her sporcunun başına gelen bir saatlik etkinliğin son 10 dakikasında istenen sonucu alamamak.

Ama yukarıda yapacağı gibi, hepimiz, koçlar kendimizi analiz etmeliyiz. Bunu yaparken lütfen kendimize şu soruyu sorun: “O yaşta benim daha iyi oynamamı ne sağlayabilirdi?” Ya da kadınlara koçluk yapan bir erkek iseniz, “Kızımın o yaşta daha iyi oynamasına ne yardımcı olur?” Bu soruyu cevaplayabilirseniz, sporcularınıza söyleyeceğiniz şey budur. Onların mücadelelerine böyle tepki verirsiniz.

Pratikten bahsedelim. Bu benim tavrım ve oyuncularıma şunu söylüyorum: Antrenmanda yaptığımız şey – topa ne kadar agresif vururuz, kimi hedef alırız, ne kadar sert servis atarız – skor, baskı, rakip, gürültü ne olursa olsun maçlarda yaptığımız şeydir. , vb.

İşte bir örnek: Birkaç gün önce geçen seneki oyunculardan birinin babasından şu metni aldım:

“Tekrar yap” sözlerinden birini kullanırken kendimi yakaladım. Logan’ın ekibini zorlamaya çalışıyordum. Ancak her hata yaptığında, doğru kararı verdiklerini düşündüğümde bile, bir dahaki sefere saldırgan değildiler. Hayal kırıklığına uğramıştım.”

Evet, “koçluktaki en önemli üç kelime” Tekrar dene “diyen bir koçtan öğrendiğim sözlerimden biri. Tüm koçların aynı şeyi söylemesini tavsiye ederim.

Bu yönteme “oyuncuların üzerine toz serpme” diyorum. Düşünmek yok, endişelenmek yok, sadece YAP!

Şimdi, ben 15’li ve 16’lı yaştaki oyunculara koçluk yapmaya alıştım ve sporcularımın yapmasını beklediğim şey bu: 3. turda 14-14’te iyi bir set alırlar ve vurmazlarsa, onlara nedenini soracağım. Ama aynı zamanda, topu bloğun içine yırtıp doldururlarsa, bunu da tartışacağız! Şöyle diyor olabilirsiniz, “Oyuncularınız sizi memnun edemez mi ?!” Hayır. Karar verdikleri şeyin sonuçları var ve sporcularımdan 14-14 durumunda doğru kararı vermelerini bekliyorum çünkü bunu pek çok kez uyguladık. Örneğin, smaçörün iki blokçu önünde sıkı bir pas aldığını varsayalım; o zaman topu oyunda tutacak! Bunu yapabiliyorsa, o zaman “İyi iş!” Ancak, smaçörün fileden birkaç metre uzakta ve sahanın yaklaşık bir metre içinde bir sayı aldığını varsayalım; o zaman, ÇİZGİYE VURMALI! O çekimi kaçırırsa, ben iyiyim, çünkü doğru olanı yaptı. Ardından, topun yanlışlıkla – veya kasıtlı olarak – biraz içeriye girdiğini varsayalım, sonra vurucu topu çaprazlamalıdır. O atışı kaçırırsa, burada da iyiyim.

İnsanlar, “Antrenmandaki gibi oynuyorsun” diyorlar ama çoğumuz bunun çaba, yoğunluk vb. ile ilgili olduğuna inanıyoruz. Ve durum böyle de olabilir. Bununla birlikte, sporcularınız da antrenmanda yaptıkları maçlarda servis atma, vuruş, yer vb. Konularda aynı kararı vermelidir.

https://volleyballtoolbox.net/professional-development/do-in-matches-what-you-do-in-practices

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here