Para Volley

Aztec Adaptive Sports, Engelli Sporcuları Entegre Etmeyi Amaçlıyor

San Diego Eyaleti, uyarlanabilir oyun için oturarak voleybola olan ilgiyi arttırmaya gayret ediyor. Montezuma Salonu’nda Aztec Adaptive Sports, yıllık bir etkinlik olması beklenen ve herkesin yapabileceği bir eğlencenin başlangıcını gerçekleştirdi.

Aztec Adaptive Sports başkanı ve kinesiyoloji/fizik tedavi uzmanı Jake Pham, “Bu sadece engelli insanlar için değil” dedi. “Her yaştan ve her yetenekten insanın bir araya gelmesi içindir. ”

Yepyeni Aztek Adaptif Spor bölümü, sporun tüm yetenek ve vücut tiplerinden sporcuları eşit bir oyun sahasında bir araya getirmesini umarak Montezuma Salonu’nda üç saatlik bir voleybol kliniğine ev sahipliği yaptı.

Aztec Adaptive Sports etkinlik koordinatörü ve kinesiyoloji/fizik terapi uzmanı Emily Mays, “Bu özel etkinlikle ilgili özel olan şey, tam olarak Aztec Adaptive Sports’un teşvik ettiği şeyi tanıtmasıdır,” dedi yani “uyarlanabilir sporların ve bunlara katılan sporcuların farkındalığı, eğitimi ve kapsayıcılığı. ”

Jake Pham, oturarak voleybolun yalnızca sabit bir alanla sınırlı olmadığını, uygun bir sahaya erişimi olmayan herkes için kurulmasının da kolay olduğunu söyledi.

“Bu en kolay spor çünkü tek ihtiyacınız olan bir file, bir top ve biraz bant” dedi.

Etkinliğin koçluğunu, aynı zamanda Challenged Athletes Foundation ile işbirliği içinde olan ABD Takımı kadın oturarak voleybol yardımcı antrenörü Jon Aharoni yaptı. Oyuncuları çalıştırmadan önce kısa bir kurallar özeti ve bazı bilgiler verdi.

“Bu, her yerde oynayabileceğiniz en hızlı voleybol oyunu” dedi.

John Aharoni, kendisinin spora olan düşkünlüğünü ve normalde takımın fiziksel oyunundan dışlanacak insanların sadece katılmakla kalmayıp aktif olarak rekabet etmesine nasıl izin verdiğini hızlı bir şekilde ifade etti.

Gülümsemeler ve hareketler esnasında herkes servis atmayı ve oturmayı öğrenirken, sahayı doldurdu. Ayrıca oyunun hararetinde kullanılacak hakem el işaretlerini ve tekniklerini de öğrendiler.

Ayrıca koçlar arasında ABD Takımı ‘nın kadın oturarak voleybol takımının fiziksel antrenörü olan Challenged Athletes Foundation’dan Patrick Lawrence da vardı.

Aztec Adaptive Sports, bu sporu ve benzeri sporları büyük bir platforma getirmekle ilgilenen işletmeler ve kuruluşlarla ortak olmaya hazır olduğundan, işbirliği bu hareketin özü gibi görünüyordu.
Kinesiyoloji / fizik tedavi öncesi uzmanı ve Aztec Aztec Adaptive Sports sekreteri Dana Zambrana, “En önemli şeyin, güçlü kuvvetli topluluğun gözlerini açmak olduğunu düşünüyorum çünkü çoğu zaman klişeler insanların zihinlerini dolduruyor” dedi. “İşbirliği kurmak ve sporun benzer değerlerini birleştirmek, bu tür bir programla değişimi teşvik etmemize yardımcı olacak.”

Aztec Adaptive Sports, program fon sağlamayı ve kampüse daha fazla çeşitlilik getirmeyi amaçladığından, yakın gelecekte engelli öğrenci sporcuları desteklemek için daha fazlasını yapmayı planlıyor.
Aztec Adaptive Sports, ” Böyle bir şeyi ilk kez görüyoruz ve bu, sporcular ve bu tür bir desteği hiç hissetmemiş insanlar için tüm bu fırsatları açarak geleceğin yolunu açıyor.”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu