Genel HaberlerUncategorized

Değişik Savunmalar

Tokyo 2020 Olimpiyat Finalindeki ABD-BREZİLYA maçında, dünyanın en iyi iki ülkesinin voleybol takımlarının  farklı savunma yaklaşımlarıyla karşılaştık.
Birbirine zıt iki oyun felsefesine sahipler ancak her ikisi de savunma kavramının nasıl gözden geçirilip yenilenmesi gerektiğini anlamamızı sağlıyorlar.
Bir yanda hiç şüphesiz savunma açısından dünyadaki en iyi takımlardan biri olan Brezilya, diğer yanda daha yenilikçi ve etkin bir savunmaya sahip bir ABD.”
Öncelikle Brezilya’nın savunmasının arka alanı paylaştığını, ABD’nin ise bölge savunması yaptığı söylenebilir.
Aslında Brezilya’nın blok sırasında üç blok oyuncusu ile mükemmel bir şekilde bire bir konumlandığını, rakibe doğru hareket edecek olan bölümün bu pozisyondan nasıl başladığını görmek mümkün olur.
Hem blok yapan oyuncular hem de üç savunma oyuncusu, topun hangi rakip hücum oyuncusuna doğru gideceğini görmek için bölgeye gözlerini sabitlemişlerdir ve üçlü savunma klasik üçgen pozisyonunda yer alırlar.
ABD ‘de, bunun aksine üç blok oyuncusunun ve rakip hücum oyuncularının durumuna göre savunma yerleşimi gerçekleşir.
ABD takımı bloğu,  Brezilya’nın aksine hücuma göre değil de savunma yerleşimine göre kurulmaktadır.
ABD ve Brezilya’nın blok kurulumundaki farklılıklar, Blok Savunmasına bağlı olarak değişim göstermektedir.
Brezilya bloğu, çok fazla kapanmaya çalışır ve her seferinde de blokta birebir yerleşim görülür. Bloktaki oyuncu, paralel ve hatta çaprazı değil sahanın sadece merkezi bir kısmını kapatmayı hedefler.
ABD kesinlikle bloğu kapatmak için daha az mücadele eder, çünkü topun forvetten fileden geçmesi için alacağı zamanda bloktaki oyuncu, merkezi hareketi ve zıplamayı tamamlamış olacaktır.
Takımın geri kalanı Brezilya ile aynı şekilde savunmadayken, açıkçası daha düzenli, paralel bir oyuncu ile 5. veya 1 bölgedeki en son oyuncu ile diagonal üçgen ile paralelliği kapatırlar.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu