DünyaManşet

Dünya Voleybolunda Yeşil Kart Başlıyor. Ödül 30.000 Dolar

VNL Finallerinde Adil Oyun İçin Yeşil Kartları Uygulaması Başlıyor

En çok yeşil karta sahip takımlara verilecek 30.000 USD’lik Fair Play Anı ödülü

Fair Play’i özendiren bir ödüllendirme sistemi, Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin Arlington kentinde ve Polonya’nın Gdansk kentinde yapılacak olan kadınlar ve erkekler Voleybol Milletler Ligi (VNL) 2023 Finalleri sırasında test edilecek.
Uluslararası rekabette ilk kez, blok dokunuşu veya net dokunuşu kabul eden oyunculara yeşil kart gösterilecek ve böylece gereksiz video incelemeleriyle zaman kaybetmenin önüne geçilecek.

VNL Finalleri sırasında en fazla yeşil kart alan takıma 30.000 ABD Doları tutarında Fair Play Anı ödülü verilecektir. Olası bir beraberliği bozmak için, final sıralamasında en yüksek sırada yer alan takım ödülü alacaktır.

Geçen yıl Bologna’da düzenlenen VNL 2022 Finalleri sırasında blok sırasında topa veya fileye birçok kez dokunduklarını itiraf eden Polonya erkek takımına FIVB Başkanı Dr. Ary S. Graça F° tarafından 15.000 ABD Doları tutarında bir fair play ödülü verilmişti.

Fair play’i yeşil kartlarla ödüllendirme sistemi, İtalya ve Bulgaristan liglerinde uygulanıyor. İlk yeşil kart 6 Ekim 2018’de İtalyan hakem Andrea Puecher tarafından Itas Trentino’nun oyun kurucusu Simone Giannelli’ye İtalya Süper Kupa yarı finalinde Sir Safety Conad Perugia’ya karşı blok dokunuşunu kabul ettiği için gösterildi.

Şimdi yeşil kart ilk kez uluslararası rekabette test edilecek. Test başarılı olursa, gelecekte oyuncuların daha spontane fair play davranışlarını teşvik etmek için Fair Play Anı tüm voleybol müsabakalarında uygulanması amaçlanıyor.

Arlington’daki kadınlar VNL Finalleri 12-16 Temmuz tarihleri ​​arasında, erkekler VNL Finalleri ise 19-23 Temmuz tarihleri ​​arasında Gdansk’ta yapılacak. F

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu