Köşe YazarlarıManşet

Düşlem Gökgöz’den Nika Daalderop İncelemesi

Merhaba Değerli Takipçilerimiz,

Sultanlar Ligi son şampiyonu VakıfBank transfer sezonuna hızlı başladı. Kadrosunda gençleşmeye giden VakıfBank 23 yaşındaki Hollandalı smaçör Nika Daalderop ile anlaştı. Gelin genç smaçörün hayatına birlikte bakalım ve kendi ağzından kariyeri hakkında söylediklerini okuyalım.

28 Kasım 1998’de Amsterdam’da doğan Nika Daalderop voleybol kariyerine 10 yaşında VV Amsterdam’da başladı. 4 yıl burada kendini geliştiren Hollandalı profesyonel kariyerine 2014 yılında başladı. Nika 2014 yılında Talent Team Papendal’la ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Genç milli takımda forma giyen smaçör 2015 yazında milli takıma seçildi. 2015 sonunda Ingrid Visser “Yılın Yeteneği” Ödülü’ne layık görüldü. 2016 yılında Daalderop, Alman Lady in Black Aachen  kulübüne gitti. Aralık ayında Ingrid Visser “Yılın Yeteneği” ödülünü üst üste ikinci kez aldı.  2017’de Daalderop, Alman ” Allianz MTV Stuttgart’a transfer oldu. Burada geçirdiği başarılı sezonun ardından İtalya’nın Il Bisonte Firenze takımına transfer oldu. Hollanda Milli Takımı ile de dikkat çeken Nika, 2020-21 sezonunda Igor Gorgonzola Novara’ya transfer oldu. VakıfBank’ın da dikkatini burada çeken Nika, seneye VakıfBank forması giyecek.

Nika için önemli bir avantajsa 2016 yılına kadar hem plaj voleybolu hem salon voleybolu oynadı. Ancak mutlak zirve için bir seçim gerekiyordu. Bunun kolay bir seçim olmadığını belirten Nika şunları söylüyor. ” Sürekli salondan plaja geçmek ve bunun tersi giderek daha zor hale geldi. Tamamen farklı teknik ve taktiklere sahip iki spor. En üst düzeyde, ikisini birden yapamazsınız. Giovanni Guidetti o zamanlar milli takımda antrenördü ve o zamanlar benimle çok sohbet etti. Gençler arasında plaj voleybolunda oldukça iyi sonuçlar aldım (2015 ve 2016’da 20 yaş altı Avrupa şampiyonu) ve Hollanda şampiyonu oldum (2016). Bu, plaj voleybolundan vazgeçmeyi oldukça zorlaştırdı çünkü henüz salonda hiçbir şey kazanmamıştım. Ancak Hollanda takımı gerçekten iyi bir dönemdeydi ve seviye olarak yükselme eğilimindeydi. Bu gerçekten bana çekici geldi. Sonrasında salondan plaja geçiş daha kolay dediler ben de bunu kabul ettim’’

189 boyundaki genç smaçörün hücumlarının yanı sıra blokları ve kullandığı servisler de üst düzeyde. Geçen sezon İtalya’da Novara ile 32 maça çıkan Nika 32 blok ile sezonu tamamladı. Ayrıca daha önce Giovanni ile çalışmış olması da onun için büyük bir avantaj olacak. Guidetti’nin plaj voleybolunda beğenip salon voleyboluna kazandırdığı Nika, Hollandalı voleybol severler için geleceğin yıldızı olarak görülüyor. Ayrıca önünde Gabi gibi dünyanın en iyi smaçörlerinden birisi olacak. Hem kendini geliştirme fırsatı hem de forma rekabeti açısından VakıfBank’ın eli çok güçleneceğe benziyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu