Genel HaberlerManşet

Gelecek nesillerin cinsiyet eşitliği tavrı, anne,babaların evdeki davranışlarına bağlı

Bahar Toksoy Guidetti.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP)  ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Savunucuları’ndan.
Bugün sosyal medyada yaptığı paylaşımla, toplumumuzdaki cinsiyet eşitliği konusuna harika bir örnek verdi:
İşte Guidetti ailesinin yer aldığı fotoğraflarla Bahat Tokoy Guidetti’nin mesajı:

‘Salgın, doğal felaket ve ekonomik kriz gibi süreçler, kadınları hep daha fazla vuruyor. Böyle dönemlerde işsiz kalan, emeğinin karşılığını alamayan ya da işteki ve evdeki yükü daha fazla artan, bakıma ihtiyacı olanların sorumluluğunu daha fazla yüklenen taraf çoğunlukla kadınlar oluyor.
Covid-19 pandemi sürecinde bir kere daha gördük ki; orta ve uzun vadede kadınların ve erkeklerin iş-yaşam dengesini sağlayacak, aile içi rollerde eşitliği temel alan politikaların yapılandırılması gerekiyor.
Bununla beraber çocuk, hasta ve engelli bakımı gibi ihtiyaçları gidecek kaliteli hizmetlere ulaşımı artırmadığımız sürece bu dengesizliği de ortadan kaldırmamız neredeyse imkansız. Bu gibi toplumsal sorunların çözümü birçoğumuza imkansız geliyor, şikayet etmeyi, kabullenmeyi ya da başkalarının bizim adımıza bu sorunları çözmesini bekliyoruz.
Sorunlar ne kadar büyük olursa olsun, öncelikle umutsuzluğa ve vurdumduymazlığa kapılmayın. Kendi hayatınızda atacağınız adımlar size küçük görünse de etkisinin çok büyük olacağını unutmayın. Gelecek nesillerin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki tavırlarını, ebeveynlerinin evdeki davranışlarının şekillendirdiğini unutmayın.
PS. Thanks Giovanni, not only for being a hero, but also a great role model. 💙 * Giovanni, sadece bir kahraman olduğun için değil, aynı zamanda harika bir rol model olduğu için teşekkürler.’

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.