Genel HaberlerManşet

İki Kardeş Uluslararası Hakemimiz Aynı Maçta

6 Ocak 1982’de Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası maçında Romanya’da oynanan Dinamo Bükreş (Romanya), Verbunt (Hollanda) karşılaşmasında iki kardeş Uluslararası Voleybol Hakemimiz ülkemizi temsil etti.

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Dinamo Bükreş (Romanya), Verbunt (Hollanda) maçını iki kardeş uluslararası hakemimiz Rıza Orhan ve Tuncer Orhan yönetmiştir.

Rıza Orhan, 1934 yılında doğdu. 16 yaşındayken Ankara Uluçınar Gençlik ve Spor Kulübünde voleybola başladı. Askerlik görevine kadar Kale İstatistikspor sonrasında Demirspor takımında oynadı. 1962 yılında da aday hakem olarak hakemliğe başladı. 1965’te ulusal hakem oldu. 1967 senesinde İstanbul’da uluslararası hakem kursuna katıldı. Hakemliği bıraktıktan sonra iki dönem MHK Başkanlığı yaptı.

Tuncer Orhan, resmi kayıtlara göre 18.7.1939 tarihinde doğdu. 1957 yılında Ankara Demirspor’da voleybola başladı.1959 yılında Kale İstatistik takımına transfer oldu. 1963 yılında SSK Voleybol İhtisas Kulübü’ne transfer oldu. 1963 yılının ekim ayında İbrahim Selet ve Hasan Salgır tarafından açılan hakem kursundan aday hakem olarak mezun oldu. 1970 yılında ulusal hakemliğe terfii etti. 1/8 Mayıs 1980 tarihleri arasında Roma’da yapılan uluslararası aday hakem kursunu başarı ile bitirdi. 101 uluslararası müsabakada görev yaptı. 1989 yılında hakemliği bıraktıktan sonra gözlemcilik yaptı. Açtığı kurslarla birçok hakem yetiştirdi. Üç ayrı federasyon döneminde MHK üyeliği yaptı.

Haber ve Fotoğraf: Tarihte Bugün Voleybol – İlhami Şenyurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu