Genel HaberlerManşet

VİDEO HABER: Atatürk Molası

10 Kasım 2003’de Japonya’da oynanan İtalya – Türkiye karşılaşmasında Filenin Sultanları’nın saat 9.05’de ‘Ata Molası’ gün gibi aklımızda…

Aşağıda hikayesini okuyacağınız ‘O An’ Filenin Sultanları neler hissetti? O gün maçta yer alan Sultanlar ilk kez TRT için buluştu.  “O AN” belgeseli 10 Kasım 2021 Salı günü 09.05’te TRT Spor2’de yayınlanmıştı.

İşte ‘O An’ın hikayesi:

Dünya Kupası’nda İtalya ile oynanan maç sırasında ‘‘mola’’ alıp saat 09.05’te saygı duruşunda bulunan filenin sultanlarına, ‘‘Atatürk Atatürk’’ diye bağıran bir grup Japon seyirci de katılmıştı.
Filenin Sultanlarının Japonya’da İtalya ile oynadıkları Dünya Kupası maçı sırasında ‘‘Ata molası’’ alıp Atatürk’e saygı duruşunda bulunmaları dünya medyası ve seyirciler arasında büyük ilgi uyandırmıştı.
Türkiye’den binlerce kilometre uzaktaki, (Japonya ile aramızda 7 saat fark var) bir ülkede bulunmalarına rağmen Filenin Sultanları Atatürk’ü unutmadı.
Dönemin altın kızları gönüllerinde yaşattıkları Ulu Önder’i Dünya Kupası’nda o gün iki kez andılar.
Önce ter idmanı sırasında Japonya yerel saatine göre 09.05’de filenin önüne kümelenip saygı duruşunda bulundular. Voleybolcularımız, bu anma törenini yaptığı sırada Türkiye’de saat gece yarısı 02.05’i gösteriyordu.
Ancak Sultanlar, antrenmanda yaptıkları bu törenle yetinmeyip, bir de Türkiye saati ile 09.05’de bir tören daha yapmayı kararlaştırdılar. İtalya maçına çıkmadan önce soyunma odasında alınan bu kararı antrenörleri Reşat Yazıcıoğulları’na iletip, ‘‘Hocam.. Biz sabah Atamızı 7 saat önce anmıştık ancak bu içimize sinmedi. Bir de tüm Türkiye, saat 09.05’de saygı duruşunda bulunurken, biz de aynı anda bir kez daha maç sırasında Ata’mızı anmak istiyoruz. Saat 16.05 hangi sete denk gelirse, biz önde bile olsak yine mola al. Ve biz Türkiye ile birlikte aynı anda saygı duruşumuzu yapalım’’ dediler.
09.03’te ilk mola alındı ama gözü hem sahada, hem saatinde olan antrenör Reşat Yazıcıoğulları, üçüncü setin ikinci teknik molasında bu saygı duruşunu yapmayı kafasında planlamıştı ki, mola sırasında saati henüz 09.03’ü gösteriyordu. Yani daha iki dakika vardı. Bu teknik molada saygı duruşu gerçekleşemeyince, bu kez takımımız 18-15 yenik duruma düştüğü ve saatlerin 09.05’i gösterdiği bir an da Reşat hoca molayı aldı. İtalyan kızları bu mola ile birlikte antrenörlerinin taktiğini dinlerken, bizim kızlar saha kenarında kümelenip, bir dakika da olsa Ata’larını ikinci kez anma mutluluğunu hem de maç sırasında yaşadılar. Kızlarımızı bir anda saygı duruşunda gören hakemler ve İtalyan rakibimiz şaşırırken, bir grup Japon seyirci de ayağa kalkıp onlar da saygı duruşunda bulundular. İlerleyen saniyelerde tribünlerde Ata’ya saygı duruşunda bulunanların sayıları bir anda yüzleri buldu. Hatta bu saygı duruşunda, Türkiye’yi destekleyen bazı Japon seyirciler arasından ‘‘Atatürk.. Atatürk’’ sesleri de duyulmaya başladı.
Voleybol Vakfı Müdürü Siyami Akay, Atatürk’ü dünyanın bir ucunda anmanın çok anlamlı bir duygu olduğunu belirterek, ‘‘Japonya saatine göre 09.05’de Ata’mızı antrenman sırasında anmıştık. Ancak Türkiye saatine göre 09.05’de TRT’nin de yayında olması bu organizasyonu hoş bir noktaya getirdi. Bu tamamen çocukların içinden gelen konuydu. Belki bir dakika gecikmeli oldu ama hakkımız olan molayı saygı duruşu ile kullanıp, Atamızı ikinci kez Türkiye ile birlikte aynı saatle anmanın gururunu yaşadık. Maçtan sonra dünya medyası bu saygı duruşu ile ilgili olarak çocuklarla röportajlar yaptılar’’ dedi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu