Genel HaberlerManşet

Japonya’nın Voleybol Çizgi Filmi Haikyu Geri Döndü

Son derece popüler olan Japon manga serisi “Haikyu !!”
Japon televizyon ağlarına Mainichi Yayın Sistemi (MBS) ve Tokyo Yayın Sistemi Televizyonu’na (TBS) geri döndü. Serinin dördüncü sezonunda “Haikyu !! Zirveye.” Olarak anıldı. Dizi, Süper Animeizm programlama bloğu sırasında her iki kanal tarafından yayınlanıyor.

Haikyu !! 8.500 nüfuslu Iwate ili Karumai’de okulda orta oyuncusu olarak voleybol oynayan Haruichi Furudate tarafından yaratıldı. Furudate voleybolu sevmişti, ancak takımının sonuçları harika değildi. Liseden mezun olduktan sonra, akılda tutularak Sendai Tasarım Meslek Yüksek Okulu’na gitti: voleybol odaklı bir çizgi film kahramanı yarattı.

Ancak ilk engel, Haikyu yaratmadan önce çalışmaları için oluşturulabilir bir destek almaktı! 2008 yılında, 25 yaşındayken, Furudate’in çalışması, haftalık anime yayıncısı Weekly Shonen Jump tarafından desteklendi. O zamanki çalışmaları Weekly Shonen Jump web sitesinde yayınlandı. Yayıncı daha sonra “Kaiben Okulu, Yotsuya’nın Hayalet Hikayesi” adlı dizisini aldı ve 2010 yılında haftalık olarak yayınladı.

“Karayip Okulu, Yotsuya Hayalet Hikayesi” tamamlandıktan sonra Haftalık Shonen Jump’a Furudate Haikyu serisini önerdi !! Haikyu !! ilk kez Haftalık Shonen Jump NEXT! 2011 yılında mevsimsel olarak yayınlandı ve yayıncı Haikyu tarafından bir daha gözden geçirme sonra !! Haziran 2012’den itibaren yayınlanmak üzere onaylandı.

Normalde Japonca’da voleybol kelimesi, yabancı kelimeler için kullanılan bir Japon alfabesi olan katakana’da bareebooru (バ レ ー ボ ー ル) olarak yazılır. Ancak, voleybol için bir piktograf okuması kullanırsanız, haikyu (排球) olarak okunabilir. İlk karakter kovma (topu hızla çırpma) ve ikinci karakter top olarak okunabilir. Bu durumda Furudate, voleybol için piktograf yazımını kullandı ancak katakana’da ハ イ キ ュ ー !! için heceledi.

Furudate, seriyi Miyagi vilayeti Sendai şehrinde oluşturdu. Sendai geçmişte FIVB Dünya Kupası ve FIVB Dünya Grand Prix etkinliklerine ev sahipliği yapmıştır. Hikaye Karasuno Lisesi ve oyuncularına odaklanıyor. Karasuno, Miyagi vilayetinde başarılı bir takımdı ve geçmişte Japon ulusal lise şampiyonalarında oynadı. Ancak ekip zor zamanlar geçirmişti ve bölgedeki diğer okullarla rekabet etmekte zorlanıyordu.

Furudate, bir oyuncu olarak deneyimini kulübe ulusal  olarak bir derinlik kazandırmak Japon ulusal yüksek şampiyonası (Haruko) ve valilik lise şampiyonası (Todufuken-taikai) gibi gerçek turnuvalara katılım için kullandı. Buna ek olarak, spora aşina olmayanlar ve daha kolay anlamalarını sağlamak için kuralları ve hikayedeki oyunları (veya taktikleri) açıklar. Detaylara gösterilen dikkat manga okuyucuları ve televizyon izleyicileri arasında oldukça popülerdi.

Haikyuu 2012 yılındaki ilk çıkışından bu yana 40 bölüme ulaştı ve Haikyuu adıyla Nisan 2014’te bir animasyon serisine dönüştürüldü ve MBS’de ilk yayınlandı !! Ekim 2015 ve Ekim 2016’da iki dizi daha yayınlandı.

Haikyu !! işbirliklerinde de popüler olmuştur. FIVB onaylı top üreticileri Mikasa, tasarımlarını kitapta ve yayın baskılarında sergiledi. 2020’de televizyona dönmeye hazırlanırken, Japon V.LEAGUE V1 erkekler ligi Ağustos ayında “HAIKYU !! ya özel bir kampanya yaptı. Ligdeki 10 takımın her birinde dizideki Karasuno takımının karakterlerinden birine karşılık gelen bir oyuncu var.

Kampanyaya katılan on oyuncu :
Kenya Fujinaka (Suntory Sunbirds),

Hidetomo Hoshino (Toray Arrows Men),

Ryoma Fujioka (Oita Miyoshi Weisse Adler),

Tomohiro Yamamoto (Sakai Blazers),

Shin Tehara (FC Tokyo),

Hiroaki Asano (JTEKT Sokmaları),

Taishi Onodera (JT Thunders Hiroşima),

Ryota Denda (Wolfdogs Nagoya),

Yasunari Kodama (Panasonic Panthers) ve

Yu Kuriki (VC Nagano Trident)

V.LEAGUE ayrıca her oyuncu için ayrı videolar oluşturuyor.

 

Ayrıca pazarlamanın da bir şov olduğunu unutmayın. TBS, Tokyo İstasyonu’nun bodrum katında Character Street’te bir mağazaya sahiptir. Mağaza, TBS televizyonunda görünen farklı karakterler ve şovlar için ürünler taşır. Ne yazık ki, TBS’nin voleybol maskotu Volleyboo mağazada bizzat yoktu. Seni özledik Volleyboo.

Ancak, Haikyu bol bol var !! birçok farklı fiyat aralığında satın almak için anahtarlıklar, içki şişeleri, takvimler, defterler ve değişik figürler içeren ekranlar.

Şu anda bilinmeyen HAIKYU !! To The Top uluslararası ekranlarda yayınlanacak yurtdışındaki şovun başarısına dayanarak, yakın gelecekte mevcut olacaktır.

 

Ve Tomohiro Yamamoto’nun beğenilerini geçen yıl FIVB Voleybol Milletler Ligi’nin baskısında izlemek istiyorsanız, FIVB’nin YouTube kanalı başlayacağınız yerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.