Genel Haberler

John FORMAN’dan Voleybol Antrenörleri için 4 Temel Beceri

Voleybol koçluğu birincil açıdan zihinsel bir egzersizdir. Bununla birlikte, oldukça kullanışlı olan birkaç fiziksel beceri de söz konusu. Bu, uzun süre boyunca ayağa kalabilmenin koşulu. Aslında, bir asistan veya deneyimsiz bir koç olmak istiyorsanız, bunlar sanal olması gereken becerilerdir. Sonuçta, muhtemelen başlamak için aktif bir katılımcı olursunuz. Ya da bir takıma kendi başınıza koçluk yaparsanız.

Top Fırlatma

Birkaç voleybol antremanı ve egzersizi fırlatma ile başlatılır. Bir topu doğru bir şekilde atamazsanız, oyuncularınızın belirli beceriler üzerinde çalışması için gereken kıvamı elde etmek için mücadele edeceksiniz. Herhangi bir şüpheniz varsa, oyuncularınız top fırlatırken neler olduğunu izleyin. Isınmak için pasöre atılan toplar gibi düşünün. El altından veya el üzerinden fırlatabilirsiniz. Topu istediğiniz yere atabildiğiniz sürece her ikisi de iyidir.

Aşağıdan atılan servis

Kolay bir şey gibi görünebilir, ancak tutarlı ve doğru bir kullanış biraz pratik gerektirir. Herkes ağ üzerinden ve karşı sahanın orta kısmına yüksek döngüsel bir top fırlatabilir. Ancak bir antrenörün yapması gereken şey, sahanın tüm bölümlerine isabet ettirebilmeyi sağlamaktır. Ve bunu farklı tempolarda yapmaları gerekiyor.

Topspin Vuruşu

İster takım ister bireysel olsun savunulan bir topun doğru şekilde oyuna sokulması gerekir. Sahanın aynı tarafındaki yerde olabilir. File üzerinden topun altına vurularak olabilir. Yada sandalyenin üzerinden yapılabilir. Bu kesinlikle bir savunma tekniği olabilir. Belki bu geçiş alıştırmasının bir parçasıdır. Ne olursa olsun, topun istediğiniz yerine vurmanız gerekir. Bu doğrudan oyuncuda, yüksek / alçak, bir tarafa veya diğer tarafa veya önden olabilir. Ve söz konusu oyuncuların seviyesine uygun bir tempo gerektirir.

Servis

Çoğu zaman oyuncuların servis karşılama dahil düzgün olarak oyunu başlatması mantıklıdır. Bazen, antrenör bu konuda kendilerini uyarır. Bunu etkili bir şekilde yapabilmek için topun gitmesinden  çok daha ziyade gitmesini istediğiniz yere gitmesi gerekir. Bir yüzen servis her zaman tam olarak hedeflediğiniz yere ulaşmayacaktır, ancak hedefe oldukça yakın olmalıdır.

Ayrıca servislerin hızını değiştirebilmeniz gerekir ve bu rakibe karşı her türlü servisi kullanabilmek için yeterli repertuar bulundurmanıza yardımcı olur. Bu, etkili bir servis için güçlü bir sıçrama yapabilmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ama ona yakın bir şeyi simüle etmenin bir yolunu bulmalısın.

Eğer bu özelliklere sahip değilseniz …

Bu dört beceriye sahip olmayan bir voleybol antrenörü iseniz, takımınızla yapabilecekleriniz konusunda çok sınırlı olacaksınız. Baş antrenör olarak, kısa süreli gelişmeyi gerçekleştirmek için bir yardımcı antrenör getirerek sahip olabileceğiniz sınırlamaları aşabilirsiniz. Ancak yardımcı antrenör olmayı hedefliyorsanız, iş bulma konusunda bu yeteneklerden yoksun olarak dezavantajlı bir konumdasınız demektir.

Bu voleybol koçluğu becerilerinde başarılı olmanın sihirli bir yolu yok. Tıpkı oyuncularınızda olduğu gibi, her şey çalışmakla ilgilidir.

Yine de vücudunuza dikkat ettiğinizden emin olun. Bazı şekillerde daha fazla olmasa da, sporcular kadar fazla yaralanmaya eğilimlisiniz. Servis atarken omzunuzu nasıl hareket ettireceğinizi öğrenin.

John FORMAN

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu