Plaj Voleybolu

Julius Thole Başarılarını Kutluyor

Julius Thole ve Clemens Wickler 9-12 Eylül tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde yapılacak King Of The Court turnuvasında yarışacak. Önümüzdeki yaz Olimpiyat Oyunlarına doğru ilerlerken olabildiğince çabuk gelişmeye devam edecekler. Geçen sezonun büyük maç deneyimi ve ek geliştirme yılı, Tokyo 2020’de madalya arayan genç Alman takımı için büyük bir fark yaratabilir.

Julius Thole, “Bu yaşta bulunduğum seviyede olacağımı hiç beklemiyordum. Clemens gibi yüksek seviyede oynayan ve bir dünya şampiyonu ikincisi ile oynuyorum” diyor.

Plaj voleybolu sporu hızla ilerlemeye devam ederken, Alman blokçu Thole, kariyerindeki en büyük etkiler hakkında bize açıldı ve 2019 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. 23 yaşında gelişiminde çok ileri ve 2.06 m boyunda buna karşın ailesindeki en uzun kişi değil.

Thole ve ortağı Clemens Wickler, Thole’un memleketi Hamburg’daki Dünya Şampiyonası’nda ve Roma’daki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu Finallerinde ikinci olduklarından bir yılın ardından 2019’da FIVB En İyileştirilmiş Takım ödülünü kazandı. Sezonun en büyük etkinliklerindeki bu iki sonuç, onları hemen spor içinde bir “Dünya Klasmanı” statüsüne itti.

Birçok profesyonel gibi Julius da sporla bir aile üyesi tarafından tanıtıldığında oynamaya başladı. Ama onu oyunu daha ciddiye almaya ikna eden bir koçtu.

Babam eski bir salon oyuncusuydu ve arkadaşları ile ligde oynarken beni oyunlarına götürdü. Sonra tatildeyken beni plaja götürdü ve futbol ve tenis oynamaya başladım. Ama sonra 11 veya 12’de voleybol oynamaya başladım. Oynamaya başladıktan sonra bir koç beni gördü ve bir kulüpte oynamamı tavsiye etti. Ve şimdi onun tavsiyesine uyduğum için mutluyum. ”

Julius, herkesin üzerine zarar verebilecek bir olimpiyat altın madalyası peşinde koşarken Hamburg’da hukuk okuyor. Ancak atletik Alman bunu olumlu olarak görüyor.

“Oynarken çalışmak benim için gerçekten önemli. Plaj voleybolundan tamamen farklı bir şey yapmaya zaman ayırmak da önemlidir. Ve farklı yasal davaları incelemenin eğlenceli olduğunu düşünüyorum. ”

Thole ve Wickler bir çift olarak hızla gelişti ve Thole, bu konuma gelmelerine yardımcı olan insanları ve ekibi tanıyor. Ancak ne kadar hızlı geliştiklerine dair şaşkınlığını da kabul etti.

Bu yaşta olduğum seviyede olmayı hiç beklemiyordum. Bu kadar çok şeyi başardığım için gerçekten, gerçekten minnettar ve gurur duyuyorum. ”

Bizimle daha önceki bir röportajda Clemens Wickler, destek ekibinin dünyanın en iyisi olduğunu ve Thole’un yankılanan bir şey olduğunu öne sürdü. Antrenör ekibi Martin Olejnak (Baş Antrenör), Markus Dieckmann (Teknik Antrenör) Jurg Wagner (Atletik Antrenör) ve Annette Szigeti’den (Psikolog) oluşur ve aralarında her şeyi kazanan ve deneyimleyen mükemmel personel karışımına sahiptirler. spor. Ve Thole hepsine minnettarlık gösteriyor.

“Harika bir iş çıkarıyorlar. Plaj voleybolu oyuncusu olmaya başladığımda, gerçekten açık olmalıydım. Kendi kendime, ne kadar ileri gidebileceğini gör ve gerçekten her şeyi ver dedim. Ve ne kadar ileri gittiğini görebilirsiniz ve şimdiye kadar oldukça iyi gittiğini düşünüyorum. ”

Takımla tanışma
Baş antrenör Olejnak hakkında konuşan Thole, “Martin bize harika stratejiler sunuyor ve oyunumuzu gerçekten etkiledi ve geliştirdi. Yaklaşık üç yıl önce Martin ile ilk kez birlikte çalışmaya başladığımızda, 50-60 sıralarındaydık ve şimdi ilk 5-10’dayız ve onun bu konuda büyük etkisi oldu. ”

Dieckmann hakkında şunları ekliyor: “Teknik koçumuz olan Markus Dieckmann ile 15 ya da 16 yaşındayken tanışmak kişisel olarak benim için bir tür dönüm noktasıydı. Tekniğimi değiştirdi ve beni çok geliştirdi. ”

Almanya’nın önceki iki Olimpiyat Oyunları’ndaki başarısında kilit rol oynayan Jurg Wagner, 2012’de Julius Brink ve Jonas Reckermann’a koçluk yaptı ve dört yıl sonra Rio’da Laura Ludwig ve Kira Walkenhorst’un dizginlerini Thole’ün atletik antrenörü olarak aldı.

“Hala zayıf bir insanım ama daha önce gerçekten zayıf bir adamdım. Ve fiziksel yapımda büyük bir gelişmeye ihtiyacım vardı. Hala yoldayım ama doğru yönde gidiyor. Jurg Wagner, güç koçum olduğu ve gerçekten çok çalıştığı için benim için büyük bir adımdı. Hırslı bir adamım ve oraya adım adım ulaşmaktan gerçekten keyif aldım. ”

Ve Szigeti’de takım, plaj voleybolunun psikolojisinde tartışmasız bir dünya liderine sahip. Laura Ludwig, Rio’da altın kazanma yolunda birlikte yaptıkları işten sık sık övgüyle söz ediyor.

Ekibimizde oldukça önemli bir rolü var. Gerçekten farklı şeyler üzerinde çalışıyoruz. Bu büyük bir atılım yapmakla ilgili değil, daha çok adım adım ve gerçekten sürekli bir çalışma gibi. Ekip içinde, her durumda neyin yararlı neyin yararsız olduğu iletişim üzerine çalışıyoruz. Diğerlerinin baskı altında ne düşündüğünü bilmek gerçekten önemli. Oyunlar sırasında kendimizi hazırlamak için mekanizmalar geliştiriyoruz. Oyunun psikolojik bileşeninin fark olabileceğine inanıyoruz, bu yüzden Annette’e sahip olduğumuz için çok şanslıyız. ”

Brink / Reckermann ilham
Thole, Brink / Reckermann Londra’daki Olimpiyat turnuvasını kazandığında Almanya’nın ilk altın madalyasını kazandığı zaman nerede olduğunu hatırlıyor. Ama aynı zamanda Almanya’daki spor için her şeyi değiştiren ve ona ilham veren önemli bir an olarak hatırlıyor.

“Brink / Reckermann, ilk Alman Şampiyonlarımı oynadığımda Olimpiyat altını kazandı ve bunu çok iyi hatırlıyorum. Maçı takım arkadaşlarımla ve arkadaşlarımla izledim ve Olimpiyat Oyunlarını kazandıklarını görmek çılgınlıktı. ”

Büyük blokçu için bir diğer önemli an, Markus Bockermann ve Lars Fluggen ile antrenman yoğunluğunu artırmaktı..

“2015’te Bockermann / Fluggen’ın da dahil olduğu harika bir eğitim grubum vardı ve bu adamları antrenman yaparken gördüm ve biz gençtik ve Olimpiyatlara katılmaya çalışıyorlardı. Ama gerçekten açık fikirlilerdi, bizi ciddiye aldılar ve bana ve diğerlerine çok şey öğrettiler, bu iyi bir anı. ”

Olimpiyatlar bu yıl ertelendiğinden, Thole için bir duygu karışımı getirdi ve ertelemeye alışması için biraz zamana ihtiyacı vardı. Ancak bunun takıma ve hızlı gelişimlerine fayda sağlayabileceğinin de farkında.

İlk hissim biraz şoktu. Bence bu aynı zamanda ilk başta Olimpiyatların ertelendiğinden mi yoksa tamamen mi iptal edildiğinden emin olamadığımız için. Nitelikli olduğumuz halde oynayamayacağımız için çok korktum. Erteleme geldiğinde, iki hafta izin aldım, erteleme üzerine düşünebildiğim ve başka şeyler yapabildiğim ve biraz mesafe bulabildiğim için bu harikaydı. Şimdi, ben ve Clemens oldukça iyimseriz çünkü arkamızdaki harika ekiple gelişmemiz için bize daha fazla zaman veriyor. ”

Ayrıca Julius’a çalışmalarına konsantre olması ve aynı zamanda salon voleybolu oyuncusu olan ve kendisinden 6 cm daha uzun olan erkek kardeşiyle oynaması için biraz zaman verildi.

“Çalışmalarımın bir sonraki kısmı olan şirketler hukuku okumaya başladım. Çalışıyorum ve küçük bir ağ üzerinden bahçede bire bir olmak üzere ağabeyim ve ailemle bazı maçlar oynadım. Kardeşim 2.12 metre boyunda ve iyi bir salon oyuncusu olduğu için zordu, bu yüzden zorlu savaşlardı. Ama sonunda plaj voleybolu becerilerim ve tecrübem benim için iyi oldu!

“Olimpiyat Oyunları, Thole ve Wickler için bir ilk olacak ve etraflarındaki tüm olumlu etkilerin, onları bu kadar büyük bir rekabetin getirebileceği dikkat dağıtıcı unsurları ve bu dikkat dağıtıcı unsurlarla nasıl başa çıkılacağını anlamaya zaten hazırladığı açık.

“Olimpiyat Oyunlarını gerçekten dört gözle bekliyorum. Oraya gitmek benim en büyük hayalim ve Clemens için en büyük hedefti. En büyük hedefim, gerçekleştiği anın tadını çıkarmak. Pek çok oyuncu bana Olimpiyat Oyunlarında oynamanın çok zor olduğunu söyledi çünkü çok fazla dikkat dağıtıcı şey var. Bu harici şeylerden neyin fazla etkilenip etkilenmeyeceğini kontrol etmek önemlidir. Ve bu kesinlikle gerçekten çok zor olacak. Çok fazla harika sporcu var ve bu çok büyük bir olay. ”

Tokyo, takımın ilk Oyunları olsa bile, 2019 sezonundan kesinlikle çok fazla güven çekebilirler ve Thole, yaklaşımlarında Dünya Şampiyonaları ile Olimpiyatlar arasında pek çok benzerlik görüyor.

“Bizim için sahada, dünya şampiyonlarıyla aynı şeyi yaptığımızı düşünüyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız, çok sayıda iyi takım olduğunu biliyoruz, ancak yüksek seviyede oynayabileceğimizden eminiz ve iyi oynarsak bir şansımız olduğunu biliyoruz. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu