Genel Haberler

Libero Eğitimi

Bu yazıda Stanford teknik direktörü Kevin Hambly, liberolarını etkili bir şekilde daha fazla yer kaplamasını sağlamak ve kapsama alanlarını artırmak için eğitmek için kullandığı bir Libero Eğitim Tatbikatı gösteriyor.

Aşağıdaki klipte Coach Hambly size libero’yu sol arka pozisyondan topa hareket etmesi için nasıl eğittiğini gösteriyor. Kalçanızı, dizlerinizi, omuzlarınızı ve ayak parmaklarınızı aksiyona işaret ederek “Git” pozisyonunun önemini ve her zaman aksiyonla karşı karşıya olduğunu tartışıyor. Bu libero eğitim tatbikatı, öğretme ilerlemesinin sadece bir kısmı.

Libero antrenman tatbikatına liberoyu sol arka pozisyona getirerek başlar. Antrenör bir topla filede bekler. Teknik direktör ya bir pasör vuruşu ya da bir seti simüle edecektir. Libero daha sonra buna göre hareket edecektir. Antrenör, tip veya vuruşu simüle etmek için topu merkeze atacaktır. Libero pozisyon almak için ileri doğru hareket edecektir. Eğer koç topun sekmesi gibi bir durumu simüle ederse, libero topu kurtarmak için pozisyon alacaktır. Koç daha sonra libero’ya karşı bir topa vuracaktır.

Antrenör Hambly daha sonra oyuncuların koçu ortada görmesini sağladı. Dışarıda ikinci bir koç bekler ve takımı simüle etmek için topu zıplattığında, libero dönüp aksiyona bakmalı ve topu kurtarmak için yerine geri çekilmelidir.

Libero Training Drill

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu