Avrupa

Neden Son 10 Yılın Rüya Takımında bu isimler var?

Değerli Takipçilerimiz,
Mayıs ayı başında yaptığımız bir haberde CEV tarafından online bir söyleşide bir araya getirdiği Avrupa Voleybolunun üç seçkin antrenörü Giovanni Guidetti, Gert Vande Broek ve Svetlana Ilic’in Avrupa Voleyboluna son 10 yılına damga vura oyunculardan oluşan bir Rüya Takım oluşturmalarının istendiğini belirtmiştik.

2010 – 2019 Yıllarının Rüya Takımı haberimizi okumak için tıklayınız.

İşte sebepleri ile Rüya Takıma giren oyuncular…


Pasör – Maja Ognjenovic (SRB)

Panel, Vande Broek’in vurguladığı gibi, kalan pozisyonlar için verilecek kararlar üzerinde çok fazla etkiye sahip olduğundan, böyle bir ‘Rüya Takımı’ için ideal pasörü seçerek çalışmalarına yıldız koymayı kabul etti. Pasör, bir takımın oynadığı voleybol stilini somutlaştırır ve sonunda Ognjenovic seçilen kişi olarak ortaya çıktı.

“Yıllardır ona karşı oynuyorum ve bu sezon ilk kez ona koçluk yaptım. Maja her türlü koşula ve ihtiyaca uyum sağlayabilir – yüksek oynayabilir, hızlı oynayabilir ve yarıştığı oyunculara çok iyi uyum sağlayabilir. Üstelik milli takımla ve kulüp düzeyinde her şeyi kazandı ve liderlik becerileri de tartışılmaz. Herkes onunla oynamaktan hoşlanıyor, ”dedi Guidetti.

Orta oyuncular – Maja Poljak (CRO) ve Milena Rasic (SRB)

Bir şekilde bu pozisyonda olan  herkesin olağanüstü bir blok kabiliyeti sergilemesi gerektiği açıktır. Bu iyi bir orta oyuncunun özüdür. “Bu ölçüde Maja Poljak’ın gerçekten olağanüstü olduğuna inanıyorum. Maja’nın bloğu rakibi korkutur ve bir maçın seyrini değiştirebilir, ”dedi Guidetti.

“Ekibimizdeyken çok iyi bildiğimiz bir şey. Maja tarafından yapılan bir blok bizim için üst üste birkaç puana yol açar. Dahası, orta oyuncunun yerine getirmesi gereken ana rollerden biri olan pasör arkasından tek bacaklı saldırı gerçekleştirme konusunda büyük bir yeteneği vardı. ”

Ilic, “Bir orta oyuncu mümkün olduğunca eşit derecede blok ve hücum yapmalıdır” dedi. “Milena Rasic ve Maja Poljak her zaman bu ölçüde göze çarparlar. Üstelik ikisi de sıra dışı takım oyuncuları. ”

Libero – Monica De Gennaro (ITA)

Her maçın başında sahaya çıkan son oyuncu libero, modern voleybolda da önemli bir rol oynar. “Libero sayı kazanamayan bu yüzden sadece hata yapabilen tek oyuncu. Libero, bir hatadan sonra kafalarını temizleme yeteneğine çok fazla dayanıklılık göstermelidir, çünkü libero takımlarının savunmasını organize etmekten sorumludur, ”dedi Vande Broek. “100 koçdan ideal liberolarını seçmesini isteseydiniz,% 99’un De Gennaro’yu seçeceğine inanıyorum. Bazen genç oyuncuları bu pozisyonda oynamaya motive etmek zordur, ancak gençlere ilham vermek istiyorsanız Monica mükemmeldir. Bu rolde oynamaktan hoşlandığını hissedebilir ve görebilirsiniz. Dahası, neredeyse sahada ikinci bir pasör, başka hiçbir libero’nun sahip olmadığı bir yetenek gibi. ”

“Monica’nın gerçekten özel olduğunu düşünüyorum ve uzun yıllar onun gibi birini gördüğümüzü düşünmüyorum” diye yorumladı Ilic. “Oyunu okumak için inanılmaz bir yeteneği var; bir maçın seyrini gerçekten değiştirebilir ve 3 metrelik hattın arkasından orta oyuncu için ilk tempo atabilecek tek libero. ”

Smaçör – Tijana Boskovic (SRB)

Bir smaçör etrafındaki beklentiler, bu oyuncunun mümkün olduğunca fazla puan almasıdır. “Bence Boskoviç şu anda en eksiksiz oyuncu, özellikle blok ve servis konusunda çok iyi olduğu için. Kötü bir pas veya set için bile telafi etme yeteneğine sahiptir ve arka hücumlar ile de fark yaratabilir ”dedi.

Pasör çaprazları – Gözde Kirdar (TUR) ve Francesca Piccinini (ITA)

Avrupa Voleybolu bu pozisyonda çok fazla kalite ürettiğinden, bu en zor seçimdi. “Gözde, Liverpool için Steven Gerrard gibi biri. Sadece inanılmaz bir oyuncu ve özellikle harika bir top karşılayıcı değil, aynı zamanda doğru zihniyeti de var, ”dedi Vande Broek.

 

“Onunla uzun yıllardır çalışıyorum ve Gözde kariyerinin her aşamasında örnek oluyor. İdeal bir kaptan, her zaman çok zorluyor ve kendisine ve takıma daha yüksek ve daha yüksek hedefler koymaktan hoşlanıyor ”diye ekledi Guidetti. “Piccinini gibi biri olmadan böyle bir takım tamamlanmayacaktı” diye devam etti. Guidetti, “Eşi görülmemiş bir başarı elde etti, özgeçmişi hiçbir şey bilmiyor ve Gözde ile birlikte, bu şekilde koyabilirsek çok sağlam bir savunma, biraz Amerikan tarzı Voleybol için bir araya gelecekti” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu