Plaj Voleybolu

Olimpiyat Sezonu FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu Takvimi Açıklandı

14 Haziran Tokyo Olimpiyatları İçin Önemli Bir Tarih Olacak

Plaj voleybolu taraftarları, 2019-2020 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Tur Takvimi’nde yer alan 42 etkinliği ve aynı zamanda Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndaki plaj voleybolu turnuvasını dört gözle bekliyorlar.
2019-2020 takvimi; Gstaad, Vienna ve Hamburg Plaj Voleybolu Major Series etapları yanı sıra Roma’da 5 yıldızlı bir turnuva içeriyor. Bu, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına yönelik son Olimpiyat Sıralamasını belirleyecek olan Singapur ve Cancun’daki yeni yerler de dahil olmak üzere toplam on bir 4 yıldızlı etapla tamamlanacak. Takvim ayrıca Laos, Kamboçya, İsrail, Kore, Cook Adaları, Guam, İran ve Çin’deki yeni etkinlikleri de içeriyor. Dünya Turu, 6.56 milyon dolarlık toplam ödül için beş kıtayı da ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Sezon, bu yıl Ekim ve Kasım aylarında beş turnuva ile başlıyor. Bu etaplar; İran (Bandar Torkaman), Çin (Qinzhou), Katar (Doha) ve Meksika (Chetumal). Bunlara 6-9 Kasım tarihlerinde 1 yıldızlı çiftler etkinliğine sahne olacak İsrail (Tel-Aviv)’de yer alıyor.

Asya, 2020’de, Ocak ayında İran Qeshm’de ilk etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bunu Cook Islands, Bandar Abbas (Iran), Siem Reap ve Phnom Penh (her ikisi de Kamboçya), Guam, Avusturalya (Venue TBD) ve Visakhapatnam (Hindistan) yer alıyor. Cook Islands ve Guam, Avusturalya dışında Dünya Turu etkinliğine ev sahipliği yapacak ilk Okyanus ülkeleri olacak.

Dünya Turu, 9 Mart – 13 Mart tarihleri arasında Doha’da yılın ilk 4 yıldızlı etkinliği için Asya’ya dönmeden önce Arjantin Mart ayının başında bir mola verecek ve Langkawi (Malezya) ve Boracay’da (Filipinler) Cancun’da (Meksika) 4 yıldızlı etaplarla sonlanacak.
Tayland Satun, Singapur, Çin Yangzhou ve Xiamen bu etapları takip edecek. Son üç etap, 4 yıldızlı turnuvalar olacak. Mayıs ayındaki ikinci hafta sonu, çifte cinsiyet turnuvalarında yarışan devrenin en iyi takımlarıyla üç etkinlik düzenlenecek. Bu etaplar Brezilya Itapema ve Letonya Jurmala olurken Vietnam Tuan Chau Island bir kadın yarışmasına ev sahipliği yapacak. Çin Jinjiang daha sonra 3 yıldızlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bundan önce Avrupa kıtasındaki 4 yıldızlı etkinlikler Çek Cumhuriyeti Ostrava, Polonya Varşova ve Rusya Moskova’da yapılacak.

2019-2020 Dünya Turu takvimindeki ilk 5 yıldızlı etkinlik 14 Haziran tarihinde yapılacak. Bu tarih, Olimpiyat Sıralaması ile hangi takımların Tokyo Oyunları’na katılacağını belirleme tarihi olacak. Roma turnuvası, İtalyan başkentinin geçtiğimiz Eylül ayında 2018-2019 Dünya Turu Finalleri’ne başarıyla ev sahipliği yapmasının ardından gerçekleşecek.

5 yıldızlı Gstaad Major etkinlikleri; bir ay sonra 7 – 12 Temmuz tarihleri arasında Brezilya Miguel Pereira ve Laos Vientiane ile Kore Daegu, Çin Qidong’daki etkinliklerle birlikte düzenlenecek. Dünya Turu, Temmuz ayında Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları öncesinde Portekiz’de Espinho’ya geri dönecek.
Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndaki plaj voleybolu turnuvası, 25 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında sahne alacak. Dünya Turu etkinliklerinin yanı sıra her ikisi de Kore Buyeo ve Busan’da sezonun son iki 5 yıldızlı Plaj Voleybolu Büyük Seri etkinliklerinden önce, Viyana, Avusturya (12-16 Ağustos) ve Hamburg, Almanya’da (19-23 Ağustos) sezonun son zirvesi gerçekleştrilecek.

Ağustos ayı, Salalah (Umman) ve Rubavu’daki (Ruanda) etkinliklerle tamamlanacak. Bu şehirler, 2018/2019’da 1 yıldızlı bir yarışma düzenledikten sonra ilk kez 2 yıldızlı bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

FIVB Beach Voleybolu Continental Cup turnuvaları için iki hafta sonu ayrıldı. Yarışmanın 2. aşaması 12-17 Mayıs arasında, finaller ise 23- 28 Haziran arasında yapılacak. Bu etkinlikler ile Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları için tüm konfederasyonlar için eleme süreci tamamlanacak.

The FIVB Plaj Voleybolu U19 Dünya Şampiyonası, 2019-2020 Dünya Turu sezonunun sonunu takiben 1-6 Eylül arasında Tayland’da yapılacak.
FIVB, bir dizi ülkede ek Dünya Turu etkinlikleri duyurmayı planlıyor. 2019-2020 Dünya Turu Takviminde yapılacak tüm güncellemeler fivb.com adresinde ve FIVB’in sosyal medya platformlarında yayınlanacak.

Şu anda bir ile beş yıldız arasında, beş ve dört yıldızın en üst düzey seçkin turnuvalar olduğu ve üç, iki ve bir yıldız etkinliklerinin sporu mümkün olduğunca çok bölgede geliştirmeye yardımcı olduğu yerlerde gerçekleştiriliyor. FIVB ayrıca, bir sonraki Roma FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası yaklaştıkça 2021’den önce Dünya Turu etkinlikleri için yeni bir yapı üzerinde çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu