Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolu , Beach Pro Tour İle Yenileniyor

Olimpiyatları takip eden mevsimlerde, uluslararası plaj voleybolunda nispeten yavaşlama eğilimi baş gösterir. Tipik olarak büyük olaylar yoktur ve oyuncular vücutlarını ve zihinlerini gelecek Olimpiyat elemeleri için başka bir yarışa hazırlamaya başlayana dek genellikle ayaklarını gazdan biraz çekerler.

Tokyo Olimpiyatlarının bir yıl ertelenmesiyle, Paris 2024’e giden ‘dört yıllık dönem’ üç yıla indi bu da dünyanın dört bir yanından oyuncular için sonuçlara ve sıralama noktalarına yüksek talep olacağı anlamına geliyor.

1987’den bu yana sporun en büyük küresel yarışması olan FIVB Dünya Turu’nun yerini, yakın zamanda oluşturulan Voleybol Dünya Plaj Pro Turu alacağından, 2022 sezonu uluslararası plaj voleybolu için de bir dizi yenilik getirdi.

Yeni etkinlik, üç farklı seviyedeki etkinlikleri içerecek. Elit turnuvalar, dünyanın en yüksek dereceli takımlarına ev sahipliği yapacak ve her cinsiyetten 16 takım yer alacak. Challenge etkinlikleri, Elit turnuvalara erişim sağlayacak ve her cinsiyetten 24 takımlı bir ana grup ve 32 adede kadar takımdan oluşan bir eleme içerecek. Gençlik turnuvaları, genç oyuncuları uluslararası oyuna tanıtmak için tasarlandı ve etkinliklerde ana grupta 16 takım mücadele edecek. Sezon sonunda, Finaller etkinliği ile en iyi on takım yeniden bir araya gelecekler.

Avrupa takımları son uluslararası sezonda harika bir dönem geçirdiler ve dünya çapında dağıtılan 150 madalyanın 94’ünü kazandı. Toplam 24 farklı Avrupa ülkesi en az bir kez podyuma çıktı. Bu yüzden Avrupalı  takımlar için son derece başarılı bir sezondan daha azını beklememiz için hiçbir neden yok.

Guilherme Torres

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu