Genel Haberler

Rakamlarla İstatistiksel Analiz

Her şeyin ne kadar pratik yapmaları gerektiğini düşünmek, uygulama içeriğini planlarken koçların ilk endişesi olmalıdır. Birçok koç, karmaşık istatistiksel analiz yaptıktan ve farklı öğeleri sıraladıktan sonra size en önemli şeyin ne olduğunu söyleyecektir. Örneğin, bazıları voleybolun servis kullanma ve servis karşılama olduğunu söyleyecektir. Ne uygulayacağınıza karar vermenin daha basit ve etkili bir yolu, takımlarınızın her bir unsuru ne sıklıkta gerçekleştirdiğine bakmaktır. Şüphesiz bir şeyi gerçekleştirme sıklığınız onun önemi konusunda oldukça güçlü bir ipucu verir. Bunu yapmak için basit bir Maç Raporuna bakalım.

Data Volley Maç Raporu, maça mükemmel bir genel bakıştır ve uygulamanın içeriğini belirlemek için ihtiyaç duyduğumuz tüm bilgileri içerir.

Her takım için dört önemli kriter; alınan sayı, servis sayısı, top karşılama ve hücum sayısıdır. Voleybol hızla yükseliyor. Hep öyleydi ve hep öyle olacak. Voleybolda en önde gelen husus yetenek. Ve en çok dikkat edilen bu. Servis ve top karşılama da dahil olmak üzere.

Bir sonraki sormamız gereken soru: ‘En yakından ilişkili ve ani artışla bağlantılı beceriler nelerdir?’ Bu bilgiler Maç Raporunda yer almaz, ancak kolayca çıkarılabilir. Tüm hücumlar bir set ve blok / savunma ile bağlantılıdır. Hücum,rakibin önde gelen becerisidir, o zaman benzer şekilde blok / savunmanın eşit derecede önemli olduğunu belirleyebiliriz.

Voleybolda frekansa dayalı en önemli beceriler:

  1. set v blok / savunmadan saldırı
    2. blok / savunma v rakibin saldırısı
    3. servis / top karşılama

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, tüm hücumların bir blok ve savunmaya karşı olmasıdır. Bu planlama uygulaması için anahtar olmalıdır. Bloğumuzun ve savunmamızın saldırı kadar sık yapıldığı göz önüne alındığında, neredeyse tüm uygulama süremizin 6 v 6 biçimine göre harcanması gerektiği görülüyor.

Bu mantıksal sonuca vardıktan sonra, farklı türdeki artışlara ne kadar zaman harcamalıyız? Maç Raporumuza dönüyoruz.

Saldırımızın yaklaşık üçte biri iyi karşılamadan, üçte biri kötü karşılamadan, yaklaşık üçte biri geçişte gerçekleşiyor.

Voleybol aniden yükseliyor. Bir hücum blok olmadan düşünülemez. Ayrılmazlar.

 

https://marklebedew.com/2020/07/12/what-to-practice-by-the-numbers/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu