Avrupa

Rusya, Altın Madalya hasretine son vermek istiyor

Rusya, Kıtasal etkinliğin son ikisini sırasıyla 6. ve 7. bitirdikten sonra 18 Ağustos’ta başlayacak olan CEV EuroVolley Kadınlar Şampiyonası’nda podyuma geri dönmeyi planlıyor.

Tarihin en başarılı ülkelerinden biri olan Rusya, 2015’te on dokuzuncu kupası (Sovyetler Birliği olarak on üç) ve 1993’ten bu yana ikinci arka arkaya şampiyonluk için unvanını korumayı başardı.
Polonya, İtalya ve Sırbistan ile birlikte iki kez üst üste EuroVolley şampiyonluğu kazanan ülkeler.

O zamandan beri, altın madalya Ruslar için sadece EuroVolley’de değil, aynı zamanda büyük uluslararası turnuvalar içinde hayal oldu ve FIVB Dünya Kupası 2019’daki bronz madalya, son altı yıldaki en yüksek sıralama oldu.

Geçen Haziran ayında milli takımdan emekli olmaya karar veren eski iki kez EuroVolley MVP’si olan Tatiana Kosheleva ve şu anda diz sakatlığı iyileşme aşamasında olan skor makinesi Kseniia Parubets’in potansiyel kaybına rağmen, Rusya hala altın madalya peşinde olacak.

Tecrübeli smaçör Nataliya Goncharova ve dümende olan yıldız pasör Evgeniya Startseva ile Rusya, son şampiyon ve ev sahibi ülke Sırbistan ile birlikte A Grubu’nda favori takımlardan biri olarak kabul ediliyor. 32 yaşındaki Dinamo Moskovalı yıldız, 2019 Tokyo Olimpiyatları Kıtalararası Elemeleri’nde Rusya’yı E Grubu’ndan çıkmasını sağladı ve toplamda 209 sayı ile  2019 FIVB Kadınlar Dünya Kupası’nda En Skorerler sıralamasında birinci oldu. Bu yılki CEV EuroVolley Women’da Goncharova, Sergio Busto’nun antrenörlüğünü yaptığı takımın skor yükünü bir kez daha taşıyacak.

Her ikisi de 2021 FIVB Voleybol Uluslar Ligi’nde en iyi 15 blokçu listesi içinde olan Irina Koroleva ve Irina Fetesova’nın savunma ikilisi belirleyici olacak gibi görünüyor. 29 yaşındaki Koroleva, 2019 FIVB Kadınlar Dünya Kupası’nda uluslararası sahnede ilk en iyi blokçu ödülünü kazandı ve Rusya’yı kıta şampiyonasındaki ihtişamlı günlerine geri döndürmek için olağanüstü oyununu sürdürmek zorunda kalacak. Bu arada, pasör çaprazı Irina Voronkova, Ruslar için mutlak bir kıvılcım oldu, hem hücumda hem de savunmada önemli katkılar sağladı ve kadroda önemli bir parça olmaya devam ediyor.

Ancak tüm gözler yükselen voleybol yıldızı ve Rusya’nın bloktaki yeni ümidi Arina Fedorovtseva’da olacak. 17 yaşında, 190 cm’lik pasör çaprazı, sakatlanan Parubets’in bıraktığı boşluğu doldururken, Rimini’deki 2021 VNL’de kıdemli takımdaki ilk maçına çıktı. 15 maçın ardından, genç Fedorovtseva toplam 190 sayı ile oynadı ve bu Goncharova’nın toplam sayısından beş puan daha yüksek. Amacı ise Rusya’nın 16 uluslu turnuvayı sekizinci bitirmesine yardımcı olmak.

A Grubu’nda Rusya’nın rakipleri, ev sahibi Sırbistan, Azerbaycan, Belçika, Bosna-Hersek ve Fransa. Rusya, bu yıl EuroVolley şampiyonluğunu elde etmek için ağır favori olmayabilir, ancak madalya podyumuna geri dönmek için doğru parçalara ve yeteneğe sahip.

MJ de Guzman:MJ de Guzman – CEV

https://youtu.be/F1E14F7rrWY

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu