Köşe YazarlarıLiglerManşetSultanlar Ligi

2.Haftanın maçlarına dair…

Merhaba Sevgili takipçilerimiz,

Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde 2.hafta maçları başladı. Oynanan iki maça ait düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

THY – Yeşilyurt

YSK, bu ligde kendi bütçesine göre en doğru kadro yapılanmasına giden kulüp. Kurulduğu günden itibaren altyapılarda her zaman Türk kadın voleyboluna hizmet eden kulüp olmuştur. Şimdi kimse ‘VakıfBank pişmesi için YSK’ ya verdi bu oyuncuları’ demesin. İki sezon önce Tuğba BJK’ ta çok başarılı olmuş fakat ertesi sezon 1.Lig ekibine kiralamışlardı. Tuğba, Derya gibi oyuncular pişmesi beklenecek oyuncular değil, takıma monte edilip sahaya koyulacak oyunculardır. A Takım kadrosunda olmadıkları her sayı, bu sporcular için kayıptır. İşte YSK yönetimi bu kadar değerli sporculara Sultanlar Ligi’nde forma vererek aslında bu işin nasıl yapılması gerektiğini göstermiştir. Takım her pozisyonda nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynuyorlar. Yıldız yabancıları yok ama 16 yaşında pasör çaprazı Alexia ile oynuyorlar. Antrenör Can kardeşim inşallah Türk voleyboluna çok uzun yıllar başarıyla hizmet edecek kalitede bir teknik adam. Saha kenarında vücut dili, sporculara konuşmaları çok yerinde, doğru. Allah yolunu açık etsin. YSK servis karşılamaya alışamadığı sürece her takıma karşı çok güzel voleybol oynayan ve ligde sürpriz skorlara imza atacak bir takım.
2.Sette Yardımcı Hakemin verdiği karar yanlış bence. Skor 24/24 olmalıydı. File teması var fakat smaç vurduktan ve top yere dedikten sonra değdi Derya fileye, SMAÇ VURAN OYUNCU TOPTAN ÖNCE YERE İNEMEZ. Fizik kuralıdır.
YSK servisleri çok yumuşayınca THY ortadan çabuk atak yapma şansı buldular. Sultanlar Ligi’nde 2 oyuncusu smaç servis atan tek takım YSK ve bundan asla vazgeçmemeleri lazım.

THY yedeklerden çok fazla oyuncuyu değiştirme şansı, lüksü olan bir takım. Dört yabancı var kadrolarında, aynı anda üç oyuncu değiştirebiliyor. Servis karşılamada çok aksıyorlar. Buijs ve PÇ Havlickova skora katkı veremedi bu maçta yada YSK yaptığı taktik hamlelerle Havlickova ya çok iyi önlem aldı denebilir. Havlickova yerine PÇ da Yasemin 3.set çok başarılı oynadı tebrik etmek lazım.
THY oynayan 6 ile devamlılığı olmayan bir takım. Rakibe karşı nasıl dizilip, hangi oyuncularla oynayacağı taktik olarak da belli olmalı. Üçer oyuncu değişikliği ile maçı kurtarabilirsiniz ama tüm sezonu kazamazsınız. Buijs ve Havlickova mutlaka oynaması gereken, sorumluluk alması gereken oyuncular. Özge bu takımın lideri, üç top istenildiği gibi atılmayınca oyundan çıkamaz. Özge’nin pasör olarak oynadığı yıllar, yerine giren Nursevil’in yaşı kadardır. Şeyma da sorumluluk alması gereken oyuncu ama şuana kadar istenilen katkıyı yapamıyor. Beşinci sett ABD’li oyuncu yerine Ada’nın oyuna sokulması YSK in işini çok kolaylaştırdı.
YSK çok güzel işler yaparak yoluna devam ediyor. İki yabancı (PÇ 16 yaşında) ile bir galibiyete daha imza attılar. Tüm YSK kadrosunu tebrik ediyorum.
THY bu bütçelere daha doğru kadro kurmalı ve ilk altısı, yedekleri ile oyun taktikleri belli olmalı.

PTT – VakıfBank

1)VakıfBank kaptan Melis’i  ECZACI,FB,GS maçlarında oynatabilir ve en skorer yani en çok top atılan oyuncu yaparsa Giovanni’den özür dileyeceğim ama hep söylüyorum, voleybol camiasını aptal yerine koymaya kalkmasın, görmek isteyen herkes ne olduğunu görüyor.
Bu arada Melis ile de bir sorunum yok. Benim demek istediğim Melis, VakıfBank gibi hedefleri olan bir takımın kadrosunda yer alacak kapasitede oyuncu değil, 4.orta olarak büyük bütçe ile kadroda tutulacağına yerine genç oyuncu konabilir. Melis ilk 4 takım haricinde her takımda oynayabilir.
2)PTT – VakıfBank maçında iyi voleybol oynayacağına en azından set alabileceğine baştan inanmamış. PTT kadrosu daha iyi voleybol oynayabilir. Mehmet Bedestenlioğlu’nun kurduğu bir kadro değil şuan ki kadro. Dimitrova ve Leyva skora katkı yapmazlarsa işleri çok zor olur. Polen sahada hiç yok. Yanlış ve eksik oyunculardan kurulmuş ama yine de Mehmet hoca bu şekil oyuna izin vermeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu