Genel Haberler

Susana Rodriguez Jativa’nın Son Dansı EuroVolley’de 2021’de olmuştu

Büyük spor etkinlikleri her zaman bazı vedalarla bağlantılıdır, sadece spordan emekli olan sporcular ve antrenörler değil, aynı zamanda yetkililer de vardır. EuroVolley 2021  Erkekler, kariyeri boyunca birçok dönüm noktasına ulaşan ve son 21 yıldır tüm dünyadaki voleybol taraftarlarının tanıdık yüzü olan İspanyol Susana Rodriguez Jativa’nın hakem olarak son şampiyonası oldu.

Susana, CEV ve FIVB kariyerine çok genç yaşta başladı ve uzun bir kariyerden sonra tüm hedeflerine ulaştı. Birçok kez Avrupa ve dünya şampiyonalarında, üç kez Olimpiyat Oyunlarında ve diğer birçok yarışmada görev yaptı. Hakemlikten ayrılmak için doğru an olduğuna karar verdi, gerçi yaş kriterlerini takip etse bile sekiz yıl daha uluslararası hakem olabilirdi.

Susana, diğer birçok hakem gibi kendisi de voleybol oynadı ancak oldukça erken bir dönemde resmi bir kariyere odaklanmaya karar verdi.

Okul döneminde kendisine ekstra aktiviteler arıyordu ve bulunduğu okulda iki seçenek vardı: hentbol ve voleybol. O voleybol oynamaya karar verdi. Sarah, pasör çaprazı idi çok uzun değildi ama savunma yönü iyiydi. Birkaç ay sonra yerel federasyondan biri antrenmanlarına geldi ve bize bir kurs düzenlediklerini söyledi ve neden olmasın diye düşündüm. Biraz para kazanma şansım da vardı ve sadece bir hafta sonu için evden uzaktasın, bu yüzden oldukça iyiydi. Üniversiteye başladığında ise her iki faaliyeti bir arada götürmekte zorlandı hem öğrenci hem de oyuncu olmak kolay değildi. Bu yüzden oyuncu olmaya ve hakemlik faaliyetleriyle uğraşmaya karar verdi.

Voleybol tutkunları Susana Rodriguez Jativa’yı birçok maç ve turnuvadan hatırlıyor olabilirler. Ama onun için en özel etkinlik o olayın öneminden dolayı Rio’daki Olimpiyat Oyunlarının finaliydi. Aynı zamanda olimpiyat finalini ilk kez iki kadın yönetiyordu ve bu ilkti.

Rio 2016’daki kadınlar voleybol finali sadece Susana için değil, tüm spor için tarihi bir andı. Susana Rodriguez Jativa baş hakemdi ve Patricia Rolf (ABD) yardımcı hakemdi.

Pek çok hakem, en üst seviyeye ulaşmak için ne tür kişisel niteliklere ihtiyaçları olduğunu merak ediyor ki Susana için başarının tarifi sürekli kendini geliştirmekte gizli.

Susana, her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Takım çalışmasını seviyor ve her maçta kendini geliştirmeye çalışıyor. Her zaman öğrenmeye, gelişmeye ve geleceği düşünmeye çalışıyor çünkü geçmiş çoktan gitti. Her yarışmaya her zaman iyi hazırlanmaya çalışıyor. Çünkü hakemler öncelikle birer insan ve hata yapabilirler ama Susana, bu tür hataları her zaman en aza indirmeye çalışmaları gerektiğini düşünüyor.

Bazen oyuncular sahada hakemlerle güçlü bir şekilde etkileşime girerler. Kendi bakış açılarından baş hakemin ve yardımcı hakemin her zaman adil olduğunu görmeyi umarlar. Susana’ya göre hakemlerin bir saniye içinde karar vermeleri gerekiyor ve hangi takım adına karar verdiklerini düşünmüyorlar. Her şey doğru zamanda iyi bir karar vermekle ilgili ve tüm takımların bunu fark edebilmelerini umuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu