Genel HaberlerManşet

Voleybolda Motivasyon, Ödüller ve Puanlama Sistemleri

Skor üretmenin biden çok yolu vardır. Büyük puanlar, küçük puanlar, arka arkaya puanlar, yalnızca belirli koşullar karşılandığında puanlar, eksi puanlar, x denemeden çıkma vb. Bununla birlikte, her zaman göz önüne alınması gereken iki ilke, bir puanlama sisteminin doğru şekilde işletilmesi ve istenmeyen davranışları veya sonuçların cezalandırması gerektiğidir. Ancak her şey gibi, koç da aslında neyi ödüllendirildiğine ve neyi düşündüğüne veya beklediğine değil ne şekilde ödüllendirildiğine dikkat etmelidir.

Akla gelen birkaç örnek var. Birincisi wash drills ile ilgilidir. Bir takımın bir puan kazanması veya kaybetmesi oldukça normaldir. Bir ‘erezyon’ sonrası ne olacağı her zaman net değildir. Genellikle ilk ralliyi kazanan servis kazanır veya servis dönüşümlü olarak kullanılabilir. Ancak doğru takımının ödüllendirildiği her zaman açık değildir. Kısa süre önce para atışını kaybeden takıma servis vermeye başladım. Servis karşılayan takımın bir avantajı olduğundan, bir takım para atışını kaybetmek istemez. Eğer para atışını kaybederseniz, servis kullanmak zorundasınız.

Diğer örnek, klasik servis ve top karşılamadır. En tipik puanlama sistemi ile, top karşılayıcılar iyi top karşılarlar ve servis kullananlar ise top karşılayıcının çok fazla hatasını cezalandırılır. Gerçekten cezalandırılıyorlar mı?  Cevap çok empatik bir HAYIR! Servis atanlara servis hataları için puan vermek, olabilecek en kötü puanlama sistemidir. Servis atanların hata yapma lüksü yoktur, çünkü top karşılayıcılar için yapacakları hata ise serinin sonuna yaklaşma anlamına geliyor. Servise konsantre olmamaları halinde servis atanlar servis fırsatlarını kaçırırlar ve top karşılayıcılar için ekstra puan almak ve servis atanın bir servis fırsatını kaçırmış olduğu anlamına gelir. Bu korkunç bir puanlama sistemidir.  Uygun motivasyon ve ödül sağlamak için servis hataları, karşı takıma bir puan kaybıyla sonuçlanmalıdır. Konsantrasyon eksikliği artık ödüllendirilmiyor.

Motivasyonlar ve ödüller eğitim ortamının önemli bir parçasıdır. Yapmalarını istediğinize gerçekten motive olduklarından ve ödüllendirdiklerinden emin olun.

Motivation, Rewards And Scoring Drills

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu