Köşe YazarlarıManşet

6. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;
Kadınlar 1. Lig A Grubunda altıncı haftayı geride bıraktık. Takımların güçleri oranında lig “sıralamaları oluşmaya başladı.

Favoriler ne yaptı?
Sürpriz biten maç var mı?

10 Ekim 2019’daki yazımda, sezon sonunda ilk altıda yer alacak takımlar hakkında bir öngörüde bulunmuştum. Sarıyer Belediye, Büyükçekmece, Karşıyaka, İzmir BŞB, Çanakkale Belediye ve Bolu Belediye takımları ilk altıda yer alır demiştim. Altıncı haftada İzmir BŞB hariç diğer beş takımın ilk altı içinde. Kale 1957 takımın gücü hakkında yanıldım. Bugünkü, öngörüme göre Kale 1957, sezonu ilk dörtte tamamlar.

Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim. Önce kazanan takımı, sonra kaybeden takımı değerlendirelim.

Küçükyalı Yelkenspor: 0  –  Bolu Belediyespor: 3  (19-25  /  19-25  / 13-25)

Bolu Belediyespor’u maçın favorisi göstermiştim. Beni yanıltmadı. Deplasmanda kazanmasını bilmiş. Özellikle Bolu Belediyespor’un çok etkili hücum oynayan pasör çaprazı ve smaçörleri var. Bir de bunun yanına blok savunma yaptı mı, diri bir takım oluyorlar.

Küçükyalı Yelkenspor için iyi oyun ortaya koymaya çalışacaklar diye yazmıştım. Öylede olmuş, maça çıkarken kendisi sondan ikinci, rakibi baştan ikinci, buna rağmen iki sette ondokuz sayı yapmışlar. Belli ki, iyi voleybol ve iyi mücadele ortaya koymaya çalışmışlar. 

Sarıyer Belediyespor: 0  – Kale 1957 Spor: 3   (21-25  /  23-25  / 19-25)

Haftanın sürpriz skoru. İki güçlü takımın mücadelesinin kolay geçmeyeceğini, ortada bir maç olacağını, ancak Sarıyer’in galibiyete daha yakın olduğunu yazmıştım. Sarıyer beni yanılttı. Set bile alamamışlar. İkinci sette, biraz rakibini zorladığını görüyoruz. Sarıyer için şunu diyebilirim, takım halinde oyunda etkili oluyorlar, mücadele ediyorlar, blok savunma yapıyorlar. Ancak, grubun üst sıralarına oynayan takım olarak bir lider oyuncuya ihtiyaçları var. Sosyal yönden liderlik değil, oyun içinde skoru değiştirecek, fark yaratacak bir oyuncu gerekli diye düşünüyorum. Geçen yıl bu görevi Boskoviç yapıyordu.

Kale 1957, içeride-dışarıda, güçlü güçsüz, lider-mider dinlemeden önüne geleni deviriyor. Tüm setlerde oyunun skor olarak liderliğini eline geçirmiş. Skor farkını hep koruyarak, set sayısına ulaşmış. Kale, kale gibi oynuyor. 

İzmir BŞ Belediyespor: 2 – Büyükçekmece Vol. Akd: 3 (23-25 /  32-30  / 25-21  / 9-25  / 10-15)

Bu maçı canlı izledim. Ortada bir maç olacağını yazmıştım. Evet, maç ortada geçti. 3-2’lik maçlar ortadadır. İzmir BŞB oynuyor, mücadele ediyor ancak skor olarak istediği sonucu elde edemiyor. Ağır oynuyorlar, hızlı takımlara karşı mücadele etmeleri zor. Bu sene takımların kalitesi biraz daha arttı. Rakip hızını artırdığında dikkat ve konsantrasyonları düşüyor.

Büyükçekmece, eksik oyuncularına rağmen iyi mücadele ettiler. Hızlı hareket ediyorlar, hızlı hücum ediyorlar. Smaçörleri etkili hücum ediyor. Hücum edilen topun çok azı auta gitti. Setlere geriden başlıyorlar, ancak setin ortasında rakibi yakalıyor. 

Karşıyaka: 3   –  M. E. Marmara Akademi: 0  (25-15  /  25-23  / 25-10)

Karşıyaka bu maçın favorisi demiştim, öylede oldu.

Kolay kazanmışlar. Çok ateşli taraftarı var. Evinde çok etkili oynuyorlar. Hafta ortasında yazımda, Marmara’nın hızlı oynadığını belirtmiştim. Aynı hızla cevap verilirse ve birde blok savunma yapılırsa, Marmara durdurulabilir, durdurmuşlarda… Karşıyaka’nın evinde galibiyete ihtiyacı vardı. Büyük moral olmuş.

Marmara Akademi, genç yıldızlarıyla büyük iş çıkarıyor. İyi mücadele ediyorlar, oyunda kalıyorlar. Bir çok oyuncu 1. Ligde ilk yılları. Karşıyaka gibi taraftarı olan bir takım önünde oynamak zor tabi ki.   

Çanakkale Belediyespor: 3 –  Anadolu Üniversitesi: 0  (25-17  /  25-22  / 25-18)

Çanakkale maçın favorisiydi, kazanmış. Kolay kazanmış. Aslında iyi bir takım kurmuşlardı. Bir-iki şansız maç oynadılar. Üst sıralara doğru çıkabilirler.

Anadolu Üniversitesi, ligin iyi voleybol oynayan ve mücadele eden bir takımı kimliğinde olmaya devam edecek, demiştim. Çok da kolay pes etmeden mücadele ederek işlerine devam ediyorlar. 

Edremit Bld. Altınolukspor: 3 – Göztepe: 2   (24-26 /  12-25  / 25-12  / 25-11  / 15-10)

Bu maç ortada geçer demiştim. Öylede olmuş. Edremit Bld. daha hazır olan ve güçlü takımlarla lige başladılar. İyi oyuncuları var, sanırım yavaş yavaş kazanma ve mücadele azmi yerleşmeye çalışıyor.

Göztepe, savaşan ve mücadele eden bir takım. Oyun içinde bazı bölümlerde hızlı oynuyorlar. Yeni bir takım, yollarına mücadele ederek devam ediyorlar.

 

7. Haftanın Maçlarına Bakış

Bu hafta, lig sıralaması bir birine çok yakın olan takımların maçları. Altıncı sıradan sonraki takımlar, sıralamada alt alta gelen takımlar birbirleriyle karşılaşacak. İlk altıdaki takımların rakipleri ise, sıralamada birbirine çok yakın. Bu hafta maçlar ortada ve maç sonucunu tahmin etmek biraz zor.

Bolu Belediyespor – Sarıyer Belediyespor

Bu maçın favorisi Sarıyer Belediyespor.

Bolu Belediyespor, fikstür avantajı şansını iyi kullandı. Birinci hafta, takımların lig sıralaması belli değildi. İkinci haftadan itibaren maç öncesinde rakiplerinin puan sıralaması sırayla şöyle, yedinci, onikinci, onuncu, altıncı, onbirinci ve ilk hafta oynadığı takım şimdi onikinci. Yani yaptığı altı maçın dördü, lig sıralamasında en son dört takım, iki takımda orta sırada. İlk defa güçlü bir takımla karşılaşacaklar.

Sarıyer Belediyespor, geçen yıl ilk ve tek yenilgisini yedinci haftada Yeşilyurt karşısında almışlardı. Tek yenilgi ile grup maçlarını tamamladılar. Geçen haftadan aldığı mağlubiyetleri, ters motivasyon etkisi yaratacaktır. Bir daha kaybetme lüksü yok.           Her iki takımı bu sene canlı izledim. Sarıyer daha organize ve takım oyunu oynuyor. Bolu Belediyespor, etkili servis ve etkili hücum yapıyor. Sarıyer’in orta oyuncuları çok iyi, Bolu’nun hücumcularını durdurur ve maçın liderliğini ele alır.

Kale 1957 Spor  –  Karşıyaka

Maçın favorisi Kale 1957. Ancak, Karşıyaka maçın bazı bölümlerinde oyunun inisiyatifini eline geçirebiliyor. Set ve puan alırsa çok sürpriz olmasın.

Kale, rakip kim olursa kazanıyor, kazanırken rakibe sayıda veriyor. Deplasmanda Sarıyer’i yenmeleri büyük moral oldu. Çok da zorlanmamışlar.

Karşıyaka’da, oyuncuların tamamına yakını ya oyundan düşüyor, ya da tamamına yakını etkili oyun çıkarıyorlar. Kale’ye karşı kolay teslim olmayacaklar kanaatindeyim. 

Büyükçekmece – Çanakkale Belediyespor

Ortada bir maç, ancak her iki takım içinde 3-0 kazanacağı bir maç olarak görmüyorum. Büyükçekmece kazanmaya daha yakın. Hızlı hücum eden ve arka savunması çok iyi olan bir takım. 

Göztepe –  M. E. Marmara Akademi

Göztepe, maçın favorisi.

Hızlı oynayan ve iyi mücadele eden iki takımın maçı olacak. Marmara’nın oyuncuları yetenekli, genç ama lig tecrübeleri sınırlı. Göztepe’nin taraftarı salona gelirse, taraftar desteği rakibi demoralize edebilir.

Marmara, kolay teslim olmayacaktır. Set çıkarabilir. Göztepe’de çok iyi bir pasör Cansu HOAG var. Marmara’nın oyun dengesini bozabilir. Hep yazıyorum, Marmara’ya yavaş oynayan, gününde olmayan, formsuz olan kaybeder. Göztepe’de bu saydığım olumsuzluklar şu an için yok. Çok keyfli bir maç olacağını düşünüyorum. 

Edremit Bld. Altınoluk – İzmir BŞB

Ortada bir maç, iyi gününde olan kazanır. Her iki takım içinde 3-0 bitmeyecek bir maç. Daha az hata yapan, daha dikkatli olan ve oyuna konsantre olan takım maçı kazanır. 

Anadolu Üniversitesi – Küçükyalı Yelkenspor

Ortada bir maç. Evsahibi takım kazanmaya daha yakın. Küçükyalı sürpriz yapabilir. Çünkü, kaybettiği setlerde kolay teslim olmuyor. Güçleri birbirine yakın iki takım. Güzel voleybol ortaya koymaları için iyi bir fırsat. 

Keyif dolu maçlar olmasını diliyorum. Tüm takımlara başarılar dilerim. 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu