Köşe Yazarları

7. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubunda yedinci hafta, deplasman takımlarının haftasıydı. Altı maçın dördünü deplasman takımları 3-0 gibi net bir skorla kazandılar. Diğer iki maçta, deplasman takımları puan ve set çıkardılar.

Sürpriz maç var mı?
Favori takımlar ne yaptı?
Lider takımın maçından başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim. Önce kazanan takımı, sonra kaybeden takımı değerlendirelim.

 

Kale 1957 Spor: 3  –  Karşıyaka: 1  (24-26 / 25-18  /  25-23  / 25-17)

Maçın favorisinin Kale 1957 olduğunu hafta içinde yazmıştım. Şu ana kadar tüm maçlarını kazandılar. Rakip zorlasa da bir şekilde galip gelmesini biliyorlar. Sadece dört set kaybettiler.

Karşıyaka’nın kolay teslim olmayacağını yazmıştım. İlk seti kazanmışlar. Üçüncü seti alabilirlerdi, eğer alsalardı puanı garantileyip galibiyete doğru gidebilirlerdi.

Karşıyaka, dört deplasmanın üçünde ilk setleri kazandı. İlk seti kazanamadığı Sarıyer Bld. maçında ise, ikinci sette 24-20 öndeyken seti kaybetti. Bundan şunu çıkarabiliriz, maça iyi konsantre oluyorlar ve güçlerini doğru bir şekilde ortaya koyup kazanmayı hedefliyorlar. Ancak, oyun içinde önemli kırılmalar yaşıyorlar. Geçen yıl gençlerden oluşan bu takım sezonun ilk yedi maçının altısını kazanmıştı. Grup ikinciliğine kadar yükselmişti.

 

Bolu Belediyespor: 0  –  Sarıyer Belediyespor: 3  (20-25  /  19-25  / 15-25)

Bu maçın açık ara favorisi Sarıyer Belediye demiştik. Deplasmanda olmalarına ve lider takıma karşı oynamalarına rağmen çok rahat bir galibiyet aldılar. Bolu Belediye dört maçını grubun dibindeki takımlarla, iki maçını ortadaki takımlarla yapmıştı. Güçlü takımlarla hiç karşılaşmamışlardı. Sarıyer Belediye, Bolu Belediye’den teknik ve fizik bakımından daha iyi bir takım.

 

Göztepe: 0 –  M. E. Marmara Akademi: 3  (21-25  /  14-25  / 18-25)

Bu maçın favorisini Göztepe olarak belirtmiştim. 3-0 yenilmesi sürpriz oldu. Marmara Akademi tüm setlerde başından sonuna kadar üstün bir oyunla rakibini kolay geçti. Bu maçı canlı izledim. Çok teknik ve fizik kondisyon çok üst düzey bir takım. İyi gününde olmayan ve formsuz takımların şansı yok. Oyuncular takım arkadaşlarının oyun içinde ne yapacağını hafızalarına iyi yerleştirmişler. Savunma yaparken ve hücum ederken çok iyi organize oluyorlar. Çok hızlı atak yapıyorlar.

Göztepe kazanır demiştim… Çünkü kendi sahasındalar, rakip takımdan daha deneyimliler, son üç maçtır 3-2’lik maçlar oynuyorlar. Mücadele ediyorlar ve kazanma azmi içindelerdi. Rakip genç bir takım. Tecrübeleriyle rakibin direncini kırabilirlerdi.

 

Büyükçekmece: 0 – Çanakkale Belediyespor: 3  (19-25  /  20-25  / 18-25)

Ortada bir maç olur, demiştim. Hiç öyle ortada bir maç olmamış. Çekişmeli bir sette olmamış. Sürpriz diyeceğimiz bir skor. Çanakkale Belediye kolay kazanmış. Maç öncesinde puan sıralamasında rakibin gerisindeydi.

Büyükçekmece, son dört maçtır galip geliyordu. Galibiyet serisi bozuldu. Geçtiğimiz hafta deplasmanda İzmir BŞB karşısında iyi mücadele ederek, geriden gelip maçı kazanmışlardı. Kolay bir yenilgi olmuş. Bazen, takımların formsuzlukları baş gösterebiliyor.

 

Edremit Bld. Altınoluk: 2 – İzmir BŞB: 3  (23-25 / 23-25 / 25-18  /  25-10  / 15-9)

Ortada bir maç olur, gününde olan kazanır, demiştim. Ayrıca her iki takım içinde 3-0 bitmeyecek bir maç öngörüsünde bulunmuştum. Tahmin ettiğim gibi bir skor ortaya çıkmış.

Edremit Belediye ilk üç maçını çok güçlü takımlarla yaptı. Son dört maçtan üç galibiyet çıkardı. Bu maçta 2-0 yenik durumda iken, geri dönüş yapmış. Kaybettiği iki sette de mücadele etmiş ve başa baş oynamış.

İzmir BŞB, deplasmanda 2-0 öne geçiyor, sonraki üç sette oyundan düşüyor. İlk iki sette ev sahibi takımla kora kor mücadele etmiş, sonraki setleri çok kolay vermiş. Geçen haftada sahasında 2-1 öndeyken maçı kaybetti. Dördüncü haftada sahasında Bolu Belediye karşısında ilk seti kazanmasına rağmen maçı kaybetti. Altı yenilginin, üçünde öndeyken kaybetti. Acaba skor olarak oyun üstünlüğünü neden koruyamıyor?

 

Anadolu Üniversitesi: 0  –  Küçükyalı Yelkenspor: 3  (23-25  /  17-25  / 23-25)

Ortada bir maç olur. Anadolu Üniversitesini kazanmaya daha yakın görüyordum. Küçükyalı sürpriz yapabilir, demiştim. Maç ortada geçmemiş, Anadolu Üniversitesi’nin birinci ve üçüncü setlerde direnç göstermesine rağmen kaybetmişler. Küçükyalı’nın 3-0 kazanması sürpriz olmuş.

Anadolu Üniversitesi, kazanmaya en yakın olduğu maçı kaybetmiş. Bu maçı kazanabilirdi de, ama kendinden daha deneyimli olan Küçükyalı kazanmasını bilmiş. Küçükyalı kaybettiği setlerde rakibini zorlayarak geliyordu. Bu kez çabasının ve mücadelesinin sonucunu görmüş.

 

8. Haftanın Maçlarına Bakış

Karşıyaka – Bolu Belediyespor

Karşıyaka maçın favorisi. Evinde kolay kolay kaybetmiyor. Deplasmanda maça iyi başlıyor, devamını getiremiyor. Bolu Belediye’nin iki yabancısı, pasör çaprazı Hanna ile smaçörü Danıjela çok etkili oyuncular. Danijela file önünden ve arkadan çok etkili hücum ediyor. Hanna, bu grubun en etkili servis atan oyuncusu diyebilirim. Smaç servis atıyor ve çok teknik servis atıyor. Topu havaya atıyor, zıplıyor çok sert vuruyor, rakip sahaya yere eğik bir açı ile düşürüyor.

Karşıyaka’nın geriden manşet alacak iyi liberoları var. Simay, arkadayken iyi manşet alıyor. Orta oyuncuları ve öndeki oyuncuları blok savunmayı iyi yapıyorlar.

Çanakkale Belediyespor – Edremit Bld. Altınolukspor

Çanakkale kazanmaya daha yakın. İki haftadır kazanıyorlar. Edremit Belediye, kazanmaya başladı. Set veya puan alabilir.

M. E. Marmara Akademi – Kale 1957 Spor

Maçın favorisi Kale 1957. Hiç maç kaybetmediler. Deneyimli oyunculardan kurulu bir takım. Marmara Akademi genç, yetenekli ve teknik özellikleri olan bir takım. Ancak, lig sıralamasının üstündeki takımlara karşı kazanamıyor. Çok hızlı oynuyorlar. Yavaş oynayan ve iyi gününde olmayan takımları affetmiyorlar.

Kale 1957 gibi bir takımda çok deneyimli oyuncular var. İyi gününde olmasa bile takımı toparlayabilirler. Marmara Akademi belki set alabilir, ancak fazla zorlayacaklarını sanmıyorum.

Küçükyalı Yelkenspor – Büyükçekmece Vol. Akd

Maçın favorisi Büyükçekmece. Geçtiğimiz hafta galibiyet serileri son buldu. Küçükyalı biraz zorlayabilir, set alabilirler, ancak Büyükçekmece kazanır diyorum.

Sarıyer Belediyespor – Anadolu Üniversitesi

Sarıyer Belediye 3-0 kazanır.

İzmir BŞ Belediyespor – Göztepe

Ortada bir maç. Her iki takımında maçlarını ortak oynadıkları Atatürk Voleybol Salonu’nda oynayacaklar. Her iki takımda ev sahibi takım.

Teknik, taktik ve oyun stili bakımından birbirine benzeyen iki takım. Her iki takımda da topa vuran etkili oyuncular var. İki takımında blok savunması etkili değil. Ortadan skora katkı yapamıyorlar. Her iki takımında servis kalitesi aynı. Her iki takımda oyun içinde, iniş çıkışlar yaşıyor. Tek fark, İzmir BŞB, Göztepe’ye göre daha iyi manşet alıyor ve geri savunmayı daha iyi yapıyor.

Duygularına hakim olan taraf kazanır. Daha dikkatli  ve takım halinde işbirliği içinde olan takım kazanmaya daha yakın.

 

Seyir zevki yüksek ve keyif dolu maçlar diliyorum.

 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu