ManşetMilli TakımlarRöportaj

Akif Başkanla Bayram Sohbeti: Hedef zirvede kalıcı olmak

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Avrupa Altın Ligi zaferini Aydınlık'a değerlendirdi:

Ülkemizde takım sporunda başarı dendi mi, akla ilk olarak voleybol geliyor. Hem lig ve kulüpler bazında hem de milli takımlarda kat edilen mesafe muazzam. Filenin Sultanları uluslararası alanda birçok başarıya imza attı, adeta bir “ekol” haline geldi. A Milli Erkek Voleybol Takımımız da son yıllarda gösterdiği yükselişle dikkatleri çekiyor. Filenin Efeleri son 4 yılda 3’üncü kez Avrupa Altın Ligi’nde şampiyonluğa ulaştı. Özetle; voleybol, Türk sporunun yüz akı!

Gururla izlediğimiz tüm bu organizasyonun mimarı Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Başkan Üstündağ, her cümlesinde geleceğe dair önemli ipuçları verdi. Anlaşılan o ki, voleybol yüzümüzü güldürmeye devam edecek.

ROTA MİLLETLER LİGİ

  • A Milli Erkek Voleybol Takımımız, CEV Avrupa Altın Ligi’nde şampiyonluğa ulaşarak son dönemde yakaladığı ivmeyi koruduğunu ispatladı. Duygu ve düşüncelerinizi aktarmanızı rica ediyorum. Kısa ve orta vadede Filenin Efeleri’nin hedefi ne olmalı?

Öncelikle belirtmek isterim ki, yerimiz Altın Lig değil, daha da ötesi. İnşallah Avrupa Altın Ligi’nde son kez yer alırız. Katar’da Challenger Kupası’nı planladığımız yerde tamamlayıp Voleybol Milletler Ligi’ne (VNL) gitmeyi çok istiyoruz. Sadece gitmeyi değil orada kalıcı olmayı ve dahası zirveyi zorlamayı düşünüyoruz.

‘BU NESLE GÜVENİYORUZ’

Biz göreve geldiğimizde basın toplantılarında “Kadınlar başarılı, neden erkeklerde bu başarılar gelmiyor?” diye sorular çok sorulmuştu. Bizler erkeklerde de bu başarıların geleceğine inandığımızı ve planlamamızı bunun üzerine yaptığımızı söylemiştik. Göreve geldiğimiz günden beri isimler değişse de planımız değişmedi. Adım adım yürüdük ve kazançlarımızı artık herkes görmeye başladı. Bakınız 3’üncü kez Altın Ligi’nde şampiyon olduk ve maçta “En değerli oyuncu” genç oyuncumuz Kaan Gürbüz seçildi. Gurur duyduk. Zira tüm turnuva boyunca sayı yükünü çeken Adis, son iki gün ateşli bir hastalıkla boğuştu. Buna rağmen sahada yer almak istedi. Koçumuz gerektiği anda Kaan’ı sahaya sürdü. Ve hepimizi gururlandıran bir performansla şampiyonluğa büyük katkı yaptı Kaan. Devamı da gelecek. Biz bu nesle güveniyoruz.

‘BUNCA YORGUNLUK VE SAKATLIĞA RAĞMEN…’

  • Efeler’in yeni başantrenörü Alberto Giuliani ile iletişiminiz nasıl? Kendisi hakkında kısa bir değerlendirme yapar mısınız?

Alberto gerçekten çok deneyimli biri. Oyuncularla ilişkileri de gayet iyi. Çok sık görüşüyoruz kendisiyle. Sert bir ligden çıkan yorgun bir takım olduğumuzu biliyor. Yanına da Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının başarılı ve genç antrenörlerini yardımcı olarak görevlendirdik. Bunca yorgunluk ve sakatlığa rağmen sadece bir yenilgi ile şampiyonluk yaşadık. Alberto ve ekibinden ilk turnuva itibarı ile çok memnunum. İşini sevdiğini ve iyi yaptığını düşünüyorum.

Bununla birlikte bugün 3’üncü kez yaşadığımız Avrupa Altın Ligi şampiyonluğunu sadece Alberto’ya bağlamak istemem. Geçmişte de büyük emek veren antrenörlerimizin hakkını yedirtmem, onların hakkını teslim etmem lazım! Çünkü kendisine görev tevdi edilen her kim olursa Milli Forma için elinden gelenin iyisini yaparak çalışıyor. Bu sebeple geçmişten bugüne kadar emeği olan herkese bir kere daha teşekkür ederim.

BAYRAM HEDİYESİ

  • Son olarak, voleybolseverlere neler söylemek istersiniz? İletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kurban Bayramı’nda ülkemize sevinçler yaşatmayı çok istiyoruz. Filenin Efeleri ile elde ettiğimiz şampiyonluğu milletimize bayram arefesi hediyesi olarak görüyoruz. Bayramda Filenin Sultanları’nın Bangkok’ta alacağı her galibiyetin de bayram hediyesi olarak kabul edilmesini istiyoruz. Bu vesile ile ülkemize ve dünyaya sağlık, huzur, barış ve mutluluk dolu günler getirmesi dileklerimle herkesin Kurban Bayramı mübarek olsun diyorum.

‘VİZYONUMUZ, HEDEFLERİMİZE ULAŞMAMIZI SAĞLAYACAK’

Filenin Sultanları, Milletler Ligi üçüncü etabındaki ilk maçını bugün TSİ 13.00’te Japonya ile oynayacak.

 

  • Bizi önemli derecelere alıştıran Filenin Sultanları, büyük bir ihtimalle Milletler Ligi’nde 8’li Finallere kalacak. Santarelli idaresinde başarı çıtasını nereye koymalıyız?

Filenin Sultanları ile hedefimiz; bugüne kadar yakaladıklarımızın ötesine geçmek. Yani 1 kez gümüş madalya aldığımız 1 kez 3’üncü, 2 kere de 4’üncü olduğumuz Voleybol Milletler Ligi’nde artık şampiyon olmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi Dünya Şampiyonalarında hiç kürsüde yer alamadık. Dünya Şampiyonasında madalya almak istiyoruz. Avrupa Şampiyonasında altın madalya için çok çalışıyoruz. Türk Kadın Milli Takımının Olimpiyat Oyunlarında sadece kalıcı olmasını değil kürsüde yer almasını bekliyoruz.

Daniele ile hedeflerimiz, hayallerimiz ve heyecanımız konusunda mutabakatımız var.

Hem Alberto hem de Daniele ile sözleşme imzalamadan önce bu üç konuda aynı şeyleri düşünmüyorlarsa yola çıkmamayı teklif etmiştim. Onlar da buraya gelirken aynı hislerle uçağa bindiklerini söylediler. Planlamayı bu şekilde yapıyoruz. Ülke olarak hem organizasyon yeteneğimiz hem lig ve oyuncu kalitemiz hem de paydaşlarımız ve sponsorlarımızla birlikte federasyonumuzun vizyonu, bu hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak.

Savaş Eskigülek – Semih Nişancıoğlu

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu