Avrupa

Belarus’un Yükselen Yıldızı Liabiodkina

Geçen hafta Belarus Takımının genç oyuncuları, Zenica ve Osijek’te düzenlenen 2020 # EuroVolleyU19W’de bronz madalya kazandılar ve 2002 den sonra ikinci kez üçüncülüğü kazanmış oldular.
İki yıl önce dizindeki sakatlık nedeniyle spordan emekli olan Belarus milli takımının eski pasörü Volha Palcheuskaya, bir grup yetenekli oyuncunun böylesine olağanüstü bir sonuca ulaşmasına yardımcı oldu. Bu oyuncular arasında takım kaptanı ve pasör çaprazı Kseniya Liabiodkina öne çıkan oyuncu oldu. Kseniya, 2002’de 17 yaşındayken # EuroVolleyU19W bronz madalya kazanan koçunun izinden gidecek gibi görünüyor. 182 cm boyundaki bu kız, onu Avrupa Voleybolunun gelecekteki yıldızlarından biri yapabilecek tüm özelliklere sahip.

Bu kadar yıkıcı özelliklere sahip olan kız, Minchanka MINSK’nın bir üyesi ve Zenica’da yarışan takımın dört üyesi Anastasiya Shahun, Lizaveta Bahayeva, Lizaveta Aliseika ve Emilia Mikanovich ile aynı kulübün formasını giyiyor. Liabiodkina, # EuroVolleyU19W Dream Takımında orta blokçu Darya Sauchuk ile birlikte yer alan iki Belarus oyuncusundan biri.

“Voleybol oynamaya dokuz yaşında başladım. Bir koç beni fark ettiğinde yaz kampındaydım ”diyor Kseniya. “Elbette büyümeye ve gelişmeye devam etmek istiyorum ama her şeyin zamanı olduğunu biliyorum. A Milli Takım ile antrenman yaptım. Umarım bu tek zaman değildir ve gelecekte kıdemli meslektaşlarımla tekrar oynayabileceğimi umuyorum ”diye devam ediyor.

Kseniya, Zenica’daki şampiyonadan sonra duygusal olarak tükenmişti. “Uyum içinde çalışırsak ve rahatlamazsak ekibimiz nasıl kazanacağını biliyor. Tabii ki dileğimiz altın madalya maçına gelmekti, ancak birkaç nedenden dolayı bunu başaramadık. En çok bu şampiyonada bronz madalya maçını kaybetmekten korkuyordum. Ekibim ve ben bunu daha önce deneyimledik ve en kötü düşmanınıza bile böyle bir his vermeyi dilemeyeceksiniz ”diye itiraf ediyor. Bu nedenle, sonunda hedefe ulaştığımız ve bunu koçumuzu hayal kırıklığına uğratmadan birlikte başardığımız için çok mutluyum. Antrenörümüz Volha’ya gerçekten yardım etmek ve desteklemek istedim çünkü baş antrenör olarak birlikte çalıştığı ilk takım biziz ve bunu yaptığımız için mutluyum ”diyor Kseniya.
Liabiodkina, 96 sayılık skorla Fransa’dan Guewe Diouf (112) ve Sırbistan’dan Vanja Savic’in (98) arkasında yarışmanın en iyi üçüncü skoreri oldu.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu