Genel Haberler

Brezilya U17 Kadın Milli Takımı’nda Fofao Dönemi

Ülkemizde de 2010/11 sezonunda Fenerbahçe Acıbadem’de forma giyen tüm zamanların en iyi pasörleri arasından gösterilen Helia Souza (Fofao) Brezilya U17 Kadın Milli Takımı’nın başantrenörü oldu. 

Olimpiyat Oyunlarına beş kez katılımıyla (Pekin-2008’de altın, Atlanta-1996 ve Sidney-2000’de bronz), Fofao, bu yıl Güney Amerika ile mücadele eden 17 yaş altı kadın milli takımının başantrenörü oldu. Tarihte ilk kez bir kadın, Brezilya voleybol takımının başına geçiyor. 52 yaşında ve koçluk sertifikasına sahip olan Fofao’nun misyonu, yeni nesil sporcular yetiştirmek.
Helia Souza Fofao

Bir oyuncu olarak elde ettiği başarılarla dolu özgeçmişine ek olarak Fofao, Brezilya’daki genç takımların koordinatörüydü ve CBV’de antrenör olarak eğitim aldı. ”CBV’nin sunduğu sorumlulukla hemen özdeşleştim. Bu rolü kabul etmek için kariyerimde doğru zamandayım. Bu yaş kategorisi, Brezilya milli takımları evrenine açılan bir kapıdır ve yeni nesillerin gelişimine ve eğitimine yardımcı olabilirim.” Fofao, teknik komisyonlarda giderek daha fazla kadının bulunmasının önemli olduğunu da söylüyor.

Ze Roberto, ”Çalışma fırsatı bulduğum en teknik ve zeki oyunculardan biri olmasının yanı sıra hazırlıklı bir profesyonel. Bu karardan çok mutluyum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu