Avrupa

Coronavirüs Zamanlarında Liglerin Gözden Geçirilmesi

Coronavirüs salgını tam anlamıyla uluslararası spor takvimine zarar verdi ve maalesef voleybol ulusal ligleri de bu eğilimde bir istisna değil.
Bu haftanın başlarında, bir dizi Ulusal Federasyon ilgili yarışmalarının geri kalanını iptal etme kararını açıkladı ve bunun sonucunda bazıları ulusal şampiyonlarını da taçlandırdı.

Rusya, ulusal liglerini durduran son ülkelerden biriydi, ancak bu hiçbir şekilde devam etmeyecek. Bu bir gerçek. Sonuç olarak, Rusya Voleybol Federasyonu, erkeklerde Lokomotiv NOVOSIBIRSK ve kadınlarda da Dinamo KAZAN, normal sezon sonunda zirveye yerleştikleri için ligin kazananları oldu. Ligin aniden sona ermesine rağmen, Lokomotiv ligdeki ilk şampiyonluğunu kutluyor. 2013 te Omsk’ta Final Four’a ev sahipliği yaptıklarından sonra tekrar Şampiyonlar Ligi’nde yer alacaklar. Öte yandan Dinamo KAZAN, son dört yıldır üst üste kazanan Dinamo MOSKOVA’nın üstünlüğünü sona erdirdi.

Öte yandan, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İsviçre, Hollanda ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi ülke, iç liglerini sona erdirdiler ancak daha önce ilan ettikleri sıralamaya karşın bu yıl hiçbir takımı şampiyon ilan etmediler. Fransa, İtalya, Portekiz ve Türkiye’de dahil olmak üzere diğer liglerde, devam edip etmeme kararı hala beklemede ve büyük ölçüde pandeminin evrimine ve ilgili hükümetler tarafından yayılmayı engellemek için alınan önlemlere bağlı.

Büyük bir voleybol gücünden bahsedilen Polonya, Grupa Azoty Chemik POLICE’i kadınların ulusal şampiyonu olarak onayladı, çünkü normal sezon ulusal hükümet tarafından ilan edilen tüm yarışma ve etkinliklerin durdurulmasından önce sona ermişti. Öte yandan, normal sezonu tamamlamadan önce hala oynanacak birkaç maç olduğu için herhangi bir erkek şampiyonu olmayacak. Zaksa KEDZIERZYN-KOZLE, Verva WARSZAWA Orlen Paliwa ve PGE Skra BELCHATOW son sıralamada ilk üçe girdikten sonra Şampiyonlar Ligi’nin bir sonraki baskısında Polonya’yı temsil edecek.

Bu haftanın başlarında Bulgaristan Voleybol Federasyonu, Ulusal Voleybol Ligi’nde (NVL) mevcut sıralamaları final sıralaması ve 2020 kadın şampiyonu olarak Maritza PLOVDIV’i ilan etmeye karar verdi. Bu, Maritza’nın altıncı kez arka arkaya şampiyonluğu anlamına geliyor. NVL altın madalyaları ile birlikte Maritza, Avrupa’nın üst düzey kulüp yarışması CEV Şampiyonlar Ligi’nde üst üste beşinci kez Bulgaristan’ı temsil etme hakkını elde etti. Ülkenin sıralamasına göre, Maritza kıta yarışına bir kez daha doğrudan havuz aşamasından katılacak.

Baş antrenör Ivan Petkov: “Bu sezon iyi yapılmış bir iş hissediyorum, ancak böyle zamanlarda kutlamak zor. Umarım hayat normale döner. Umarım şampiyonlukların bu şekilde kararlaştırılması gereken başka bir durum olmaz. ”

Maritza kaptanı Lora Kitipova: “Bu kupayı normal bir şekilde kazanmayı tercih ederdim, ancak yine de Maritza’nın altıncı ulusal unvanının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. Çok sağlam ve başarılı bir sezon geçirdik. Şampiyonlar Ligi’nde çok ciddi rakiplere [Dinamo MOSKOVA, RC CANNES ve Uralochka-NTMK EKATERINBURG] karşı üç çok tatlı zafer kazandık. Kulüp ilerleme göstermeye ve yukarı yönde hareket etmeye devam ediyor ve gelecek sezon çeyrek finaller yapmayı hedefleyebiliriz. Bulgaristan ligine gelince, hedef her zaman açıktır. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu