Genel Haberler

Spor Camiasında COVID-19’dan Olumsuz Etkilenenler

COVID-19 salgını ABD’de gittikçe artarken, kolej sporları endüstrisi daralmaya başladı.

100’den fazla dört yıllık okulda gelirler gittikçe azaldı. Oyun fırsatları kayboldu. NCAA I. Bölüm üniversitelerinden III. Ve NAIA seviyelerine kadar antrenörler işlerini kaybetti.

Voleybol teknik direktörü Jim Hunstein bu acıyı hissedenlerden biri.

Washington Üniversitesi kadın takımının teknik direktör yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, Hunstein kadın takımlarını Lewis ve Clark Community College, Blackburn College ve Lindenwood University-Belleville’de yönetti.

İkinci okulda geçen sezon sporu bıraktığında, Hunstein, bir erkek programına başlamak için Illinois Koleji’nde işe alındı. Bölgesel bir işe alım üssü kurmaya ve oyuncuları Jacksonville’deki kampüse çekmeye başladı.

Sonra pandemi lise sezonundan önce ortaya çıktı. “Oyun planımın hepsi boşa çıktı, St. Louis’deki maçlar, Chicago’daki maçlar, Indianapolis’teki maçlar, turnuvalar ve hafta sonu etkinliklerine çocukları getirmek için yapabileceğim her şeyi planlamıştım.”

Pandemi zamanında Hunstein yeni yetenek bulamadı veya ilişki kuramadı. Oyuncu izleme hizmetlerinden videoları inceledi, e-postalar gönderdi ve arama yaptı.

“İnsanları kampüse alamazsınız,” dedi. “Güzel bir kampüsümüz ve güzel bir atletik tesisimiz var. Fotoğraflarını ve sanal turlarını gönderebilirim, ancak insanları orada kampüste dolaşırken ve spor salonu ile  güzel futbol sahasını, tenis kortlarını, voleybol ve beyzbol sahalarında şimdi göremezsiniz.

Diğer okulların faaliyetine son vermesi ile daha fazla oyuncu boşa çıktı. Örneğin, Greenville Üniversitesi erkekler voleyboluna son verdi.

Ama Hunstein, “Bu adamlar bir koçla tanıştılar her yere gidip, bir koçla oturdular, okulu gördüler, ebeveynleri ile oturdular.”dedi.

Hunstein, bu kariyer noktasında geleneksel olmayan bir yol kat etti. Gayrimenkul değerleme uzmanı ve fotoğrafçıydı. Satış Sonrası spor bölümündeki eski “Ek İnceleme Üzerine” özelliğine serbest yazar, yazar ve düzenli katkıda bulundu.

Bir kulüp voleybol takımına rehberlik ederken, gerçekten ne yapmak istediğini anladı.

“Çocuklarla çalışmak çok eğlencelidir, özgüvenlerini, iç güçlerini geliştirmelerine yardımcı olur, nasıl kazanacaklarını öğrenmelerine, bir ekiple nasıl çalışacaklarını öğrenir, başarısızlıkla nasıl başa çıkacaklarını öğrenirler ”dedi. “Voleybolda harika çünkü her gün, her maçta bunu elde ediyorsunuz. Başarısız olmak ve onlardan kurtulmak için onlarca ve onlarca şansınız var. Bu zihniyeti geliştirdiğinizde, işte o zaman çıkarsınız, o zaman yetenekleriniz yükselir. ”

Bu tutku onu Washington Üniversitesi’ne götürdü. Antrenör Rich Luenemann onu 2008 yılında kadın takımına yardım etmeye davet etti ve Bears gelecek sezon NCAA Division III unvanını kazandı.

“Fantezi koçluk kampıydı,” dedi Hunstein. “Sezonun ilk uygulamasından, her uygulama, her planlama oturumu, her maç, her seferinde, her sezon öncesi konuşma, her mevsim konuşması ile toplantılara oturmak için ne kazanırsınız bir ulusal şampiyonluk. Bu sezonun en başından sonuna kadar nasıl göründüğünü ve nasıl hissettiğini biliyorum. ”

Bears’la geçen bu dört yıl, bir orta yaş kariyer değişikliği yapmasına yol açtı. Kulüp takım toplantısında Godfrey’deki Lewis ve Clark bir oyuncu koçunun okulu terk ettiğini söyledi.

Hunstein buna atladı. 2011 yılında kadın voleybol antrenörü, tenis antrenörü ve spor bilgi direktörü oldu.

2015 yılında Lewis ve Clark’ı ulusal JUCO sıralamasında 17. sıraya yükselttikten sonra, Hunstein, Blackburn’da Carlinville III. Sınıf okulu ile dört yıl geçirdi.

İki yıl sonra Lindenwood-Belleville’de kadın koçu ve erkek yardımcı antrenörü olarak büyük bir büyüme fırsatı yakaladı.

“Eve daha yakındı,” dedi Hunstein. “NAIA’ydı, bu yüzden verecek paramız vardı. Heyecan verici bir zamandı. Büyüyor ve yakınlaşıyordu, olabildiğince çok çocuk geldi. Atletik bursları ve akademik tarafı ile oldukça cömert davranıyorlardı. Bu son duraktı. Buraya yerleşeceğim, burada beş ya da altı ya da yedi yıl içinde emekli olacağım ve izlerimi bırakacağım. ”

Ne yazık ki, okul lisans programlarına yeterli sayıda sporcu çekemedikten sonra küçüldü. St. Charles kampüsü ile sporu kesti ve operasyonları birleştirdi.

Nihayetinde, ilk kolej maçına koçluk yapmadan önce takımı feshetti. “Bence okul bunun gerçekleşmesi için elinden geleni yaptı” dedi. “Sert görünüyordu. Gerçekten onların kararını değiştiremedim. ”

Bu yüzden tutkusunu sürdürmek için bir şans daha arıyor.

Hunstein, “Bir salgın hastalığının kurbanı olduğumu iddia etmek istiyorum, ama yine de sağlıklıyım, ailem sağlıklı” dedi. “Bana göre hayatlarını kaybeden veya ailelerini kaybeden insanlar mağdurlar. Sadece başka bir iş bulmam gerek, tek yapmam gereken bu. ”

https://www.newsbreak.com/missouri/st.-louis/news/0PGGRELL/gordo-pandemic-shutdown-forces-coach-to-scramble-for-players-then-a-job

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu