Plaj Voleybolu

Diaz Başarabilecek mi?

Spor tarihi birkaç üst düzey voleybol oyuncusunun plaj voleyboluna geçtiğini ve başarılı olduğunu görmüştür. Pek çok sporcu zıt yönde başarılı olmayı başaramadı, ancak Küba Nivaldo Diaz bunlardan biri olmak istiyor.

Başarılı bir plaj kariyerinden sonra, Rio 2016 Olimpiyatları’nda beşinci ve ortak Sergio Gonzalez ile 2015 ve 2017 yıllarında FIVB Dünya Şampiyonası’nın arka arkaya dokuzuncu bitirdi. Kübalı savunma oyuncusu, sürpriz bir kararla 2018 yılında sonlandırdığı salon voleyboluna geri dönmeye karar verdi.

ABD’den Kerri Walsh Jennings, Brezilyalı Jackie Silva ve Hollandalı Reinder Nummerdor plaj oyununa başarılı bir şekilde geçiş yapan yıldız voleybolcuların başlıca örnekleri. Rus Igor Kolodinsky, dört sezon FIVB Dünya Turu ve 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda plaj voleybolunda En İyi Servis Atan Oyuncu idi.

25 yaşındaki Diaz, “Dürüst olmak gerekirse, plaja gelen voleybolda başarılı olan birini düşünemiyorum” dedi. “Ama plaj programımızın daha rekabetçi olması için bazı değişikliklere ihtiyaç olduğunu düşündüm ve gerçekleşmeyeceğini fark ettiğimde farklı bir rota izlemeye karar verdim. Hem zorlu hem de eğlenceliydi çünkü sporun en üst seviyesinde bir deneyimim olmasına rağmen temelde alttan başlamam gerekiyor. Bunu uzun bir yol olarak görüyorum ve yolun her adımından zevk almaya çalışıyorum. ”

Her geçişte olduğu gibi, Diaz’ın uyum sağlaması gereken çok şey var. Sahayı sadece bir ortakla paylaştığı ve savunmada belirli görevleri olduğu bir plaj düzeninden gelen Kübalı, hala hızlı tempolu, altı oyunculu kapalı mekan oyununun tüm değişikliklerini yaşıyor.

Pasör çaprazı olarak oynayan Diaz, oyunun hemen hemen her yönüyle ilgileniyor ve sürekli olarak daha iyi hale geldiğini hissediyor.

“Aslında oldukça hızlı bir şekilde geliştiğimi düşünüyorum ve kumda olduğumdan daha hızlı ve daha güçlü hissediyorum” dedi. “Fiziksel yeteneğim, smaç ve servis konusunda bana çok yardımcı oluyor ve bu bir avantaj. Top karşılamak biraz daha farklı çünkü top çok daha hızlı gidiyor, ama ben de daha iyiyim. Bana göre en karmaşık kısımlar, her birimizin kendi sorumlulukları olduğu beş oyuncuyla bir oyun sistemine uyum sağlamak ve oyunun taktik nüanslarını daha iyi hissetmek. ”

Şu anda Küba’da kendi başına antrenman yapan Diaz, geçen yıl Superliga takımı Fiat Minas’ın kadrosunda olarak Brezilya’da biraz zaman geçirdi. Birkaç maçta oynamak zorunda kaldı, ama sonunda sözleşme imzalanmadı.

Bu yılın başlarında, Avrupa’da profesyonel bir kulüpte, voleybol oynama kariyerinin başlamasına yol açacağını umduğu başka bir deneyim yaşadı.

“Minas’la geçirdiğim zaman çok verimli geçti,” diye ekledi. “İlk kez bir takım kurulumunda profesyonel bir kulüp ile yaptığım eğitimdi ve hem yapı hem de personel harika ve çok yardımcı oldular. Şubat ayında Çek Cumhuriyeti’nde Liberec ile denemeler yaptım ve sonuçlar umut vericiydi, bu yüzden gelecek sezon başladığında onlarla olacağımdan eminim. ”

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu