Köşe YazarlarıManşet

İzmir’in Sultanı

Voleybol Aktüel takipçilerimiz,
Bugün sizlere İzmir’de birçok voleybol alt yapısındaki kızın örnek aldığı ablası Cansu ÖZBAY ile merhaba demek istiyorum.
Ben geç tanıştım kendisi ile ama kalbindeki güzellik yüzüne vurmuş derler ya işte o kelimenin karşılığı olan bir kızımız.
Birçok başarıya rağmen tevazusundan hiçbir şey kaybetmeyen Cansu, her yerde İzmirliliğini, sıcak kanlılığını gösteren bir sporcumuz.

Cansu hoş geldin, nasılsın?
Öncelikle sorduğunuz için çok teşekkür ederim, çok iyiyim.

Nasıl oldu voleybola başlaman bu öyküyü bir de senden dinleyelim?
Voleybola tesadüfen başladım diyebilirim. Küçükken babamın bir bisikletinin arkasında otururdum ve İzmir’de gezintiye çıkardık. O zaman Balçova Spor Salonu’nun önünden geçerken, içeriye girmişiz. Net hatırlamıyorum ama voleybol maçı vardı içeride ve ben de oynamak istemişim.  O isteğimden dolayı Balçova Belediyesi’nde voleybola başladım.

Bildiğim kadarı ile smaçör başlamışsın, peki sonrasında pasörlüğe geçiş nasıl oldu?
Voleybola pasör çaprazı olarak başladım aslında, ama daha sonra yıldız takımda pasör pozisyonunda oynadım. Arkas’ta Onur Hocam ve yıldız takımda da İlker Hocam bana pasör olarak görev vermişti. Onların kararı sayesinde pasör oynamaya başladım. İyi ki de başlamışım diyorum.

En unutamadığın maç veya şampiyona?
Üç yıl önce ligde Eczacıbaşı’na karşı 2-0 gerideyken, 20-10’dan geri gelip kazandığımız maçı hiç unutamıyorum. Bir de bir yıl önce de Milli Takım’la VNL’de Brezilya’ya karşı oynadığımız yarı final maçını unutamıyorum. Maçı 3-0 kazanmıştık. Çok güzel anlar yaşanmıştı.

Başarılarının sırrı nedir?
Bence VakıfBank gibi bir kulüpte oynamak, Giovanni gibi çok iyi bir antrenörle çalışmak ve mükemmel takım arkadaşlarına sahip olmak başarının sırrı bence. Biz başarılara takım olarak, aile olarak ulaşıyoruz. Bu başarıya katkı sağlamak ve pay alabilmek de kişisel başarımız bence. Kendine hedef koymak ve bu uğurda çok isteyerek çok çalışmak gerekiyor.

Seni maçlarda izleyenler, çığlıklarınla tanıyor nedir sana maçta bu patlamayı sağlayan?
Evet, maçta çok fazla çığlık attığımın farkındayım. Ama bunun kazanma hırsı ve isteği sonucu oluşan bir refleks olduğunu düşünüyorum. Sporcuların bağırdığında performanslarının arttığına dair görüşleri içeren yazılar okudum. Özellikle teniste Sharapova da Brito örnekleri var. Bilmiyorum ama hem performans sergilerken hem de sevinirken sporcuların verdiği doğal bir dışa vurum şekli sanırım.

Son olarak, voleybola yeni başlamış kızlarımıza söylemek istediklerin nelerdir?
Voleybola yeni başlayan sporculara tavsiyem kesinlikle hayal kursunlar… Hayallerinin peşini asla bırakmasınlar ve voleybolu sahada eğlenerek oynasınlar.

Sevgili Cansu, ilk kadın voleybolcu konuğum olduğun için çok teşekkürler. Sana bundan sonraki hayatında ailen ve sevgili nişanlın ile bir ömür sağlıklı mutlu, bol başarılı voleybol dolu yıllar dilerim, çok teşekkürler….

….BAŞARI YOLDAŞIN OLSUN…

Ufuk Günesen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu