VİDEO HABER: Libero Antrenman Tekniği

0
201

Bu gönderide Stanford koçu Kevin Hambly, liberosunu daha fazla alanı etkili bir şekilde kaplamak ve kapsama alanını artırmak için eğitmeye yardımcı olmak için kullandığı bir Libero Antrenman Tatbikatını gösteriyor.

Aşağıdaki klipte Koç Hambly, liberosunu sol arka pozisyondan topa doğru hareket etmesi için nasıl eğittiğini gösteriyor. Harekete kalçalarınızı, dizlerinizi, omuzlarınızı ve ayak parmaklarınızı dik tutarak “Git” pozisyonunun önemini tartışıyor ve her zaman aksiyonla yüzleşiyor. Bu libero eğitim tatbikatı, öğretmenlik ilerlemesinin sadece bir kısmı.

Libero antrenmanına liberoyu sol arka pozisyona getirerek başlar. Koç ağda bir topla, pasör ya da bir set simüle edecektir. Daha sonra libero buna göre hareket edecek. Koç, boşaltma veya kurtarma simülasyonu için topu merkeze atacaktır. Libero, korunmak için ilerleyecek. Eğer koç topu zıplatırsa ve böylece bir seti simüle ederse, libero topu kurtarmak için pozisyona geçer. Daha sonra koç liberoya bir topa vuracaktır.

Koç Hambly daha sonra oyuncuların ortada koçla yüzleşmesine doğru ilerliyor. Dışarıda ikinci bir koç yerleştirilir ve dışarıdaki bir seti simüle etmek için topu zıpladığında, libero dönmeli ve hareketle yüzleşmeli ve topu kurtarmak için pozisyonuna geri çekilmelidir.

Bu libero antrenman tatbikatı, Koç Hambly’nin libero antrenman dvd’sinden sadece kısa bir örnektir. Bu DVD’de Koç Hambly, kapsama alanı, liberonun bir takımdaki rolü ve libero pozisyonu için en iyi oyuncunun nasıl belirleneceği hakkında konuşuyor. Anlaması kolay ve ustalaşması kolay bölümlerde libero olmanın her yönünü ele alıyor.

https://volleyballtoolbox.net/drills/libero-training-drill

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here