Manşet

Motosiklet kazası hayatımı iyileştirdi!

Artık Güney Amerika’da oturarak voleybolda bir efsane olarak kabul edilen Roger Olivera “Motosikletimle yaşadığım kaza hayatımı iyileştirdi” diyor.

Motosikletiyle geçirdiği bir kazada sol bacağını kaybeden Olivera, Arequipa’ya, Nasca çölünden geçiyordu ve yeni arabalar taşıyan iki katlı bir karavana rastladı. Ağır araç hızı nedeniyle motosikleti emdi, dengesini bozdu ve minibüse çarparak uzvunun kopmasına neden oldu.

Motosikletinden fırladı, raylara düştü, yuvarlandı ve durduğunda vücuduna baktı ve bacağının olmadığını fark etti. Baktığımda karavanı ve Pan-Amerikan Otoyolunda nasıl kaybolduğunu gördüm” diyor ve ıssız bir yerde olduğunu söylüyor. O anda, tam üç yıl önce ve başka bir motosiklet kazasında sol elinin parmak eklemlerini kaybettiği zamanı hatırladı. Beş dakika içinde ortalıkta araçlar görünmeye başladı.

İnsanlar onu yatarken ve kanlar içinde gördü. Kimse ne yapacağını bilmiyordu. Birinin ona nasıl yardım edileceğine dair talimatlar vermesi gerekiyordu. Ambulansları bekleyemeyeceğinin farkındaydı. Nazca’dan bir saat uzaklıktaydı. Haznesi olan bir kamyon gördü ve onu o araca koyup acil servise götürmelerini rica etti. Birim sahibi kabul etti.

Motosiklet aşığı, sporcu, bisikletçi, basketbolcu, hayat ona bir şans daha veriyordu. Robert Olivera, Parapan Amerikan Oyunları’nda milli oturarak voleybol takımında mücadele etti.

Olivera, Vraem’de bacağını kaybeden ve koşmakta olan eski bir asker olan Carlos Felipa’nın durumunu görünce, “Başkaları da var, tek ben olmayacağım” diye düşündü. Bilgi aramaya başladı ve çok fazla uyarlanmış spor olmadığını gördü. Ayrıca dünya ikincisi olan bisikletçi (engelli) İsrail Hilario’nun durumunu da öğrendi. Ona ilham veren ikinci kişiydi.

Hastanede ona oturarak voleybolu anlattılar. Ne olduğunu bilmiyordu, hiç voleybol oynamamıştı bu yüzden hoşlanmadı. Onun yârine basketbol oynadı. 2015’te, üçüncü ulusal para-spor oyunlarındaki ilk maçına tekerlekli sandalye basketbolunda çıkmıştı.

Tekerlekli sandalye basketbolu yapan bir sürü insan olduğunu düşündü ve herkes gibi olmak istemedi. Üstelik hiç tekerlekli sandalye kullanmamıştı. O zamanlar oturarak voleybolu oynayan sadece üç kişi olduğundan oturarak voleybolda ilerlemeye karar verdi.

Oturarak voleybolu, hemen hemen herkes, engelli insanlar ve engeli olmayanlar bile oynayabilir. Örneğin basketbol için tekerlekli sandalyeye, atletizm için süper bir proteze, bisiklet için özel ayakkabıya ve  yüzmek için bile havuza ihtiyacınız var. Öte yandan, oturarak voleybol için Olivera’nın bir proteze bile ihtiyacı olmadı ve bu amaçla herhangi bir topla bile pratik yapabilirsiniz.

Çin’de veya Japonya’da erkeğin futbol, ​​kadının ise voleybol oynadığı gibi bir Latin kompleksi yoktur. Ve bu süre giden bir komplekstir.

Oturarak voleybol için en önemli husus,  bir ekipte nasıl çalışılacağını bilmektir çünkü bu çok hızlı bir spordur.

Engelliler çok değerliler, geleneksel insanlarda olmayan bir artıları var. Bu artı daha güçlü, açık ve daha büyük bir kalp. Onlar hayat savaşını kazanmış insanlardır. Onlar yaşamayı bilen insanlar.

Bir 5 kişi görseli olabilir

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu