ManşetPlaj Voleybolu

Plaj’da Tokyo’ya gitmesi kesinleşen takımlar

Plaj Voleybolunda kadınlar ve erkeklerde 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında toplam 24 ülke yer alacak.

Tokyo’da yer alacak ülkeler şu esaslara göre belirleniyor:

Kotanın ilki ev sahibi ülkeye ayrılmış durumda. Geriye kalan 23 kotadan biri Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’na, ikisi FIVB Tokyo Plaj Voleybolu Elemelerine, 15 tanesi FIVB tarafından  yer bulan ülkelere Eylül 2018 – 14 Haziran 2021 tarihleri arasındaki dünya üzerinde oynanan müsabakalara göre alınan puanlardan yaptığı Plaj Voleybolu Dünya Sıralamasına ve 5 tanesi de FIVB’ye üye konfederasyonlardan birer tane olacak şekilde Continental Cup birincilerine ayrılmış durumda.

Plaj Voleybolunda Tokyo’da Bulunmayı Garantileyen Ülkeler:

Erkeklerde Japonya ev sahibi ülke olduğu için olimpiyat oyunlarında yer almaya hak kazanan ilk ülke oldu.
Rusya, 28 Haziran- 7 Temmuz 2019 tarihinde  Hamburg’da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nı kazandığı için, İtalya ve Letonya ise 18-22 Eylül 2019 tarihinde Çin’in Haiyang kentinde oynanan FIVB Tokyo Plaj Voleybolu Elemelerinde ilk sırayı aldıkları için Tokyo’da yer alması kesinleşen diğer ülkeler oldular.

Kadınlarda ise yine Japonya ev sahibi ülke olduğu için olimpiyat oyunlarında yer almaya hak kazanan ilk ülke oldu.
Kanada 28 Haziran- 7 Temmuz 2019 tarihinde  Hamburg’da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nı kazandığı için, İspanya ve Letonya ise 18-22 Eylül 2019 tarihinde Çin’in Haiyang kentinde oynanan FIVB Tokyo Plaj Voleybolu Elemelerinde ilk sırayı aldıkları için Tokyo’da yer alması kesinleşen diğer ülkeler oldular.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu