Genel HaberlerManşet

Sporcuların rağbet ettiği içecek: Hindistan Cevizi Yağlı Kahve

Kahve…
Dünya tarihi boyunca popülerliğini korumuş ve istisnasız tüm toplumlar tarafından, farklı türlerde benimsenmiş ve keyifle içilmiş bir içecek. Keyifle içilmesinin yanı sıra zindeliği arttırıcı, metabolizmayı hızladırıcı etkisiyle tüm branşlardan sporcuların da en önemli tercihleri arasında.

Performans öncesi içilen kahve, performans sırasında yağ yakımını hızlandırırken, performans sonrası içilen kahve ise yorgunluğu gidermede ve enerjiyi arttırmada etkilidir. Merkezi sinir sistemine olan direkt etkisi sayesinde reaksiyon hızınız artarken, kaslarınıza giden oksijen miktarının artmasında da kahvenin büyük rolü vardır. Bir diğer önemli nokta; alınan kafeinin etkisiyle performans sırasında serbest yağ asitlerini kullanırız. Bu durum glikojen depolarını sonraya sakladığı için dayanıklılık konusunda oldukça büyük bir artı sağlar.

Elbette bu noktada akıllara gelen soru ne kadar kahve yani kafein tüketmeli olacaktır. Yaşa, fiziksel duruma göre alınması gereken kafein miktarı değişkenlik gösterir. Ama yaygın bilgi kilogram başına 5 mg kafein almaktır. Tam bu noktada kahve tiplerinde ne kadar kafein olduğunu belirtmekte fayda var:

  • Espresso: 160-200 mg (1 espresso fincanı)
  • Americano: 160-250 mg (1 kupa)
  • Filtre kahve: 120-160 mg (1 kupa)
  • Türk kahvesi: 60-70 mg (1 fincan)

Kahve çeşitleri arasında suda çözünebilen, granül şeklinde olan kahvemsileri bilhassa eklemedim çünkü bu ürünler kahve değil, biraz önce dediğim gibi kahvemsiler. Muhteviyatında kafein içermelerine rağmen sağlığınıza hiçbir faydası olmayan ve oldukça zararlı ürünlerdir. Konumuzdan uzaklaşmamak adına bu endüstriyel ürünlerin zararlarını başka bir yazımızda irdeleyelim.

Kahvenin eşsiz faydaları, tadı ve kokusu konusunda yazılacak cümleler, paragraflar şüphesiz bitmez. Ama şimdi son zamanlarda sporcular tarafından vazgeçilmez ikiliye bakalım: Kahve & Hindistan cevizi yağı.

Görselin orijinali için tıklayın!

Hindistan cevizi yağları orta zincirli trigliseritleri içerir. Bunlar da aynı kafein gibi yaktığımız kalori miktarını arttırabilen yağ asitleridir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede, cilt ve saç sağlığında alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden olan bu yağ artık sporcular arasında da oldukça popüler. Gerek yemek yaparken, gerek direkt tüketerek bu yağdan faydalanabiliyoruz. Son zamanlarda bir diğer tüketim şekliyse başlığımızdan da anlaşılacağı üzere kahve ile! 1 fincan kahvenize koyduğunuz 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ile:

  • Enerji yakımınızı %5 oranında arttırarak performansınıza direkt etkide bulunabilirsiniz.
  • Metabolizmanızı daha hızlı çalıştırarak kalori yakımınızı hızlandırabilirsiniz.
  • Konsantrasyon gerektiren durumlarda ve sporlarda odaklanma sürenizi arttırırsınız.
  • Uzun süre tok kalarak, performans sonrası aşırı kalori alımını engelleyebilirsiniz.

Kahvenize eklerken yağınız donmuş haldeyse eritip koymanız kolay karışması adına kolaylık sağlar. Donmuş şekilde de kahvenize ilave edebilirsiniz ama iyice karıştırarak eridiğine emin olduktan sonra için. Erimediği takdirde fayda sağlamayacağı gibi ağzınıza gelecek olan yağ parçaları midenizin bulanmasına neden olabilir.

Yazıma “kahve” dedikten sonra bıraktığım üç nokta ile başladım. Bu şekilde başlamamın nedeni kahvenin benim için bir tutku olması. Benim gibi birçok bisikletçi için de büyük bir tutku olduğuna eminim. Tüm yarışlarda ve solo sürüşlerim de yarış/performans sonrası içeceğim sert bir kahve en büyük motivasyon kaynağım desem ne denli bir tutku olduğunu anlatabilmiş olurum sanırım. Ne denli büyük bir tutku olsa da aşırı tüketiminden kaynaklı zararlara maruz kalmamak için kontrollü olmak ve günlük limitleri aşmamanın önemli olduğunu hatırlatarak bir diğer yazımızda buluşmak üzere diyorum.

Kaynak: Efe Subaşı / Decathlon

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu