AvrupaDünyaGenel HaberlerManşet

Sultanlar Dünya ve Avrupa Sıralamalarında nereye geldi?

2023 FIVB Milletler Ligi 2. Etap maçlarını Çin’in Hong Kong kentinde oynayan A Kadın Milli Takımımız, oynadığı dört karşılaşmada 3 galibiyet aldı ve bu maçlarda aldığı puanlarla CEV ve FIVB sıralamasındaki konumunu belirlemiş oldu.

Filenin Sultanları, Antalya’da oynanan ilk etap sonunda FIVB Sıralamasında 327,13 puanla 6. sırada, CEV Sıralamasında da 311 puanla . sıraya yükselmişti.

 

 

 

 

 

Filenin Sultanları, Hong Kong’da Hollanda ve Kanada’yı 3-0,  Dominik Cumhuriyeti’ni 3-1 yenerken, Polonya’ya 3-0 kaybetti. Hollanda galibiyeti ile 4,81, Kanada galibiyeti ile 4,99 ve Dominik Cumhuriyeti galibiyeti ile 3,96 puan kazanan Sultanlar, Polonya yenilgisiyle 11,82 puan kaybettiler. Etaba 327,13 puanla başlayan Milli Takımımız puanını 322,41 yaptı ve 6. sıradaki yerini korudu.

Etaba başlarken CEV Sıralamasında 311 puanla 2.sırada bulunan Millilerimiz, Polonya maçı yenilgisiyle kaybettikleri puanlarla 304 puana geriledi ve 3. sıraya indi.

 

 

FIVB Voleybol Dünya Sıralaması Nasıl Güncelleniyor

2021 Yılından itibaren sıralama güncelleme sistemi değiştirilen yeni dinamik sıralama sistemi, takımlar arasındaki her maçı sıralama puanları ekleme veya çıkarma olarak değerlendiriyor. FIVB Voleybol Dünya Sıralaması, Olimpiyat Oyunları ve Dünya Voleybol Şampiyonaları için kalifikasyon ve sıralamada temel bir rol oynuyor.

Algoritma, her iki takımın skoruna ve geçmiş maç verilerine dayanarak, maçın altı sonucunun (3-0, 3-1, 3-2, 2-3, 1-3 veya 0-3) tüm olasılıklarını hesaplar. Maçın gerçek sonucu daha sonra önceden hesaplanmış olan beklenen sonuçlarla karşılaştırılır. Bir takım beklentilerin üzerinde performans gösterir ve beklentileri aşarsa, takım dünya sıralamasında puan alır. Takım düşük performans gösterirse, takım dünya sıralaması puanlarını kaybeder. Gerçek maç sonucu en çok beklenen sonuca ne kadar yakınsa, kazanılacak ve kaybedilecek dünya sıralaması puanlarının sayısı o kadar az olur.

 

Yeni Dünya Sıralama Sistemi, aşağıdaki resmi müsabakalardan elde edilen maç sonuçlarını dikkate alır:

 

  • Olimpiyat Oyunları ve kalifikasyon
  • Dünya Şampiyonaları ve kalifikasyon
  • Voleybol Uluslar Ligi
  • Voleybol Challenger Kupası
  • Dünya Kupası
  • Kıta Şampiyonaları ve kalifikasyon
  • FIVB, Kıta Konfederasyonları tarafından en az dört katılımcı takımla düzenlenen yıllık resmi müsabakalar dahil olmak üzere uluslararası etkinlikleri kabul etti.

Yeni Dünya Sıralama Sistemi, taraftarların takımlarının başarısını takip etmesini ve onları bir rakiple karşılaştırmasını kolaylaştırıyor ve resmi müsabakalarda en iyi şekilde oynayan takımlar için daha adaletli bir sıralama tekniği oluşturuyor.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu