Genel HaberlerManşet

TVF Eski Başkanlarından Teoman Yazgan Vefat Etti

1988 – 1991 Yıllarına arasında Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı olarak görev yapan, anı, anlatı, günlük, seyahatname, edebiyat, insan ve toplum kategorilerinde eserler yazmış, eski bürokrat Teoman Yazgan hayatını kaybetti.

Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve camiamıza başsağlığı dileriz.

Merhumun cenazesi 06 Eylül Çarşamba günü, Bodrum Akyarlar Camii’nde kılınacak ikindi namazını müteakip Bodrum Fener Mezarlığı’na defnedilecektir.

Voleybol Aktüel

Teoman Yazgan Kimdir?

1936 yılında Gaziantep’te doğdu. 1960 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Şubesi’nden mezun oldu.
Mezuniyetini takiben bir süre Ankara Valiliği’nde kaymakamlık stajı ve Kozaklı İlçesi’nde kaymakamlık yaptıktan sonra, açılan bir yarışma sınavını kazanarak Ziraat Bankası’na Müfettiş Yardımcısı olarak atandı. Staj süresini tamamladıktan sonra yapılan yeterlik sınavına da kazanarak, 1965 Şubat ayı itibariyle de Ziraat Bankası Müfettişliği’ne yükseltildi.
1966-1968 yılları arasında Milli Savunma Bakanlığı’nda yapmış olduğu yedek subaylık görevini tamamladıktan sonra, 1969 yılı başı itibariyle Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde üst yönetici olarak göreve başlayan Yazgan, ayrıca Ziraat Bankası adına Migros’ta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği yaptı.
1982 yılı ortalarında özel sektörden aldığı teklifleri değerlendirerek çeşitli bankalarda üst yönetici olarak görev aldı. 1984-1987 yılları arasında Milli Reasürans A.Ş’de Hazine Müsteşarlığı Temsilcisi olarak yönetim kurulu üyeliği, 1988-1997 yılları arasında da Çimento Sanayi A.Ş’de yine hazine temsilcisi olarak yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.
Ayrıca 1988-2002 yılları arasında sırayla; Vakıflar Bankası Genel Müdür Danışmanı, Dış İşleri Bakanlığı’nda TİKA’da Başdanışmanlık ve Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü’nde Başkanlık Danışmanı gibi görevlere getirildi.
Bugüne kadar yayınlanmış; Türkiye’de Bankacılığın Gelişimi, Türk Bankacılık Sistemi ve Türkiye’de Bankacılık adlarını taşıyan üç adet bilimsel kitabı da bulunan Teoman yazdan ayrıca Mülkiyeliler Birliği tarafından 1973 yılında ilk kez düzenlenen bir yarışmada birincilik ödülü kazanmıştır.
Diğer taraftan Tekin Yayınevi tarafından 1994 yılından itibaren yayınlanan Bürokratlar Nereye Koşuyor, Kendilerine Yalan Söyleyen İnsanlara Mektuplar ve Önce Radyo vardı adlı üç kitabı da bulunmaktadır.
Öte yandan bir süre Günaydın Hürriyet Gazetelerinde ekonomik haberler sorumlusu olarak görev yapması nedeniyle sarı basın kartına sahiptir.
Teoman Yazgan’ın sporla ilişkisine bir göz atacak olursak;
Uzun yıllar Gençler Birliği, Mülkiye Spor, Ziraat Bankası Spor Kulübü başkanlıkları yapmıştır. 1988-1991 yılları arasında Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanlığı görevinde de bulunmuş olup aynı zamanda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyesidir.
Yazgan evli ve iki evlat sahibidir.
Gülnur Görgün Özfer’in eseri Voleybolun Unutulmazları’ndan…

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu