Genel Haberler

Uluslararası Voleybol Hakemi Zorica Bjelic Kariyer Yolculuğunu Anlattı

FIVB önde gelen kadın hakemle kariyeri ve zorlukları hakkında konuştu. Sırp Zorica Bjelic uluslararası bir voleybol hakemi ve FIVB Oyun Kuralları ve Hakemlik Komisyonu üyesi. FIVB geçtiğimiz günlerde onunla, çalışmaları ve dünyanın her yerindeki gelecek vadeden kadın hakemlere vereceği tavsiyeler hakkında konuşmak için buluştu.

Profesyonel kariyerin için neden voleybolu seçtin?

”Voleybol ailemizde var. Babam ve erkek kardeşim voleybol oynadılar. Ve bir süre masa tenisi ve voleybolu aynı anda oynamama rağmen voleybola olan sevgim galip geldi ve bu güzel sporu yapmaya devam ettim. Bu tutku benim işim oldu ve uluslararası yarışmalarda hakem olarak bunun bir parçası olmaya devam etmekten çok mutluyum.”

Meslekteki gelişiminiz sırasında rol modeliniz olan bir hakeminiz var mı?

”Elbette. Sırbistan’da, kariyerim boyunca akıl hocam olarak adlandırmaktan gurur duyduğum Dr. Vladimir Cuk’du. Yabancı hakemlerden, meslekteki gelişimime katkıda bulunan Bulgaristan’dan Stojan Stojanov‘u da vurgulamak isterim.”

Bir hakemlik kariyerinde ana zorluklar nelerdir?

”Başlangıçta, gerginliğinizi yenmek ve seyircilerin varlığına ve tepkilerine aldırış etmemek zordur.

Daha sonra, hakemliğinizde sürekli iyileştirmeler üzerinde çalışmak önemli. Oyunun kurallarının özünü anlamak, maçlar sırasında otoritenizi korurken oyuncular ve antrenörlerle iyi iletişim kurmak çok önemlidir.

Oyunun mevcut hızıyla birlikte, akıl sağlığını korumak ve konsantrasyonu korumak da çok önemlidir. Görüntülü Değerlendirme Sistemi’nin (GDS/Challange) kullanıma sunulmasıyla birlikte, artık konudan emin olmadığımız durumlarda bir GDS isteği yapabiliriz. Bu şekilde kararlarımızın doğru ve adil olmasını sağlayabiliriz.”

Tüm kadın hakemlere ne tavsiye edersiniz?

Elbette günümüzde voleybolda hakemlerin çoğu erkektir. Uluslararası hakem olduğumda Avrupa’da sadece iki, dünyada dört kadın hakem vardı. Yavaş yavaş bu sayılar artıyor ve maçları yönetme şeklimiz arasında hiçbir fark olmadığını göstermek önemlidir.

Erkek veya kadın farketmez herhangi bir hakem için cesur olmak ve sürekli olarak becerilerinizi ve bilginizi geliştirmek için çalışmak önemlidir. Daha deneyimli meslektaşlardan öğrenilenlerin yanı sıra oyuncular ve koçlardan da bir şeyler öğrenmek çok önemlidir. Getirilen tüm kural değişikliklerini güncel halde bilmek de önemlidir.”

Maçlardan sonra meslektaşlarınıza hakemlik performansınızı sormanın ve tabii ki tavsiye almanın da çok yararlı olduğuna inanıyorum. Hepimiz insanız, bu yüzden hatalar olabilir, ama en önemlisi işimizi geliştirmek için hatalarımızdan nasıl ders çıkarmamızdır.

Ayrıca, herhangi bir işte, yani işinizde çokönemli noktalara ulaştığınızda bile özeleştirel ve alçakgönüllü olmanın önemli olduğuna inanıyorum. Bu şekilde daha hızlı ilerleyebilir ve büyümeye devam edebilirsiniz.”

Zorica Bjelic FIVBHaber Kaynağı İçin Tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu