Genel HaberlerManşet

VİDEO HABER: Ansızın aramızdan ayrılan Dünya Abimizi 5. Set’te andık

Türkiye voleybolunun en büyük efsanelerinden Dünya Baltacıoğlu’nun aramızdan ayrılışının derin üzüntüsü içerisindeyiz.
Her zaman bir abi sıcaklığında çevresine yaklaşımı, bulunduğu ortama neşe katan karakteriyle hatırlayacağımız Dünya Abimizin yüce hatırasının önünde saygıyla eğilirken, ruhunun şad olmasını diliyoruz…

1955 İstanbul doğumlu Dünya Baltacıoğlu, profesyonel voleybol kariyerine Altınyurt’ta başladı. Sonrasında sırasıyla Vinylex Istanbul, Eczacıbaşı, Birra Taxis Chieti, Allegrino Lanciano formalarını giydi.

4 sezon İtalya’da Türkiye’yi başarıyla temsil etti, en değerli oyuncu ödüllü bir smaçör olarak ülkesine dönerken ilk adresi yine Altınyurt’tu. Daha sonra Arçelik, Fenerbahçe ve Galatasaray’da da oynayarak oyunculuk kariyerini 1991-1992 sezonunda noktaladı.

Voleybol hayatında 135 kez Milli Takım’da forma şansı buldu. 1989’da spor dünyamıza etkinlik alanında hizmet vermeye başlarken, Plaj Voleybolunun Türkiye’ye getirilmesinde ve ülkemizdeki gelişiminde önemli ölçüde pay sahibi oldu.

Fenerbahçe Spor Kulübü Divan Kurulu, Moda Deniz Kulübü ve Türkiye Voleybol Vakfı üyeliklerinin yanı sıra FIVB Beach Volley Dünya Konseyinde görev aldı.

Voleybola başladığı Altınyurt Spor Kulübü’ne 22 yıldır başkan olarak hizmet vermekteydi.

Türkiye’de voleybolun medya ayağında da farklı kanallarda yaptığı programlar ve yazılı basındaki yorum ve değerlendirmeleriyle bu sporun ülkedeki duayen isimlerindendi.

sportstv’de yayın hayatını sürdüren 5. Set programında yine bu sene içinde kaybettiğimiz Metin Görgün’le birlikte son yıllarda ülkede voleybolun popülerlik kazanması adına sayısız yayına imza attı.

Sporu hayatının her daim bir parçası olarak gören Dünya Baltacıoğlu, voleybol kariyeri sonrası veteran oyuncu olarak gönül verdiği tenis kortlarında çıktığı son maçının ardından hayata gözlerini yumdu.

Ekip arkadaşları olarak başta ailesi, sevenleri ve Türk voleybolunun başı sağ olsun.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu