Avrupa

100. Maçında Büyük Sürpriz Yaşadı

Maaseik’te yapılan antremanın sonu Jelte Maan için özel bir andı.
Antrenörü Joel Banks ve VC Greenyard MAASEIK’tan takım arkadaşları, onu özel bir hediye ile şaşırttı: Yerel gazetenin onun ve “100x Avrupa” yazısının bulunduğu bir kapak çerçeveletilmişti ve ayrıca bir şişe şampanya vardı.
Gerçekten de, bu hafta  Jastrzebie Zdroj’da 33 yaşındaki Hollandalı için çok özel oldu. “ 100 oldum mu?” diye merak etti. “Bunu gerçekten bilmiyordum. Bu çok hoş bir sürpriz. ”

Maan 100.ncü Avrupa Kupaları maçına yalnızca iki takımın formasını giyerek ulaştı: 2004 den 2008 e kadar Hollanda takımı Dinamo APELDOORN, sonraki 12 sezon ise Belçika takımı Noliko/Greenyard MAASEIK formalarını giydi. Apeldoorn forması ile 8 CEV Cup ve 6 kez de 2008 CEV Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında yer aldı. MAASEIK forması ile ise 81 Şampiyonlar Ligi ve 4 CEV Cup karşılaşmasında yer aldı.

Maan, “15 yıl önce olmasına rağmen, ilk Avrupa maçımı çok iyi hatırlıyorum” diyor. “Apeldoorn’da evimizde bir turnuva oynadık ve ilk maç Finlandiya’dan Isku Volley TAMPERE’ye karşıydı. 0-2 mağluptuk ama geri döndük ve oyunu 3-2 kazandık. ”

Bu senaryo Jelte Maan’a çok tanıdık geliyor. “Aslında. Aynen iki hafta önce Ankara’daki 98. maçımda ve geçen hafta Zenit KAZAN’a karşı 99. maçımda olanlar oldu. Her iki oyunda da bir mucize gerçekleştirdik. Polonya’da JASTRZEBSKI Wegiel’e karşı aynı senaryo ile iyi giderdi. Nasıl mı… Basit bir 3-0 la kazanmayı tercih ederim. ”

Ancak Jastrzebie Zdroj’un Jelte Maan için özel bir şey ifade etmesinin tek nedeni bu değil. Avrupa’da sahneye ilk çıkışından bir yıl sonra, Polonya başkentindeki ilk Avrupa maçını oynadı. Sonuç, 1-2 olduktan sonra 3-2’lik bir galibiyet oldu.

En unutulmaz maçları sorulduğunda Maan iki maç seçer: “İki iç saha maçı. İlk olarak Zenit KAZAN’a karşı geçen hafta kazanılan zafer var, çünkü son beş yılda dört Şampiyonlar Ligi altın madalyasıyla gerçekten süper bir  takım. ” Maan, o maçın MVP’si seçildi. “Ve ikinci olarak, 2010’da hala büyük Bre Banca Lannutti CUNEO’ya karşı zaferimizi hatırlıyorum, Noliko’nun simgesi Wout Wijsmans ağın diğer tarafında duruyordu. Bunlar benim en unutulmaz akşamlarım. ”

En büyük eksikliğin ne? “2011’de çok yakın olsak da Şampiyonlar Ligi’nin Son Dördüne hiç ulaşamadım: Polonya’daki 2-3 lük deplasman yenilgisinden sonra evde 3-0 kazandık. Yine de bir Altın Set oynamalıydık ve kaybettik. Bu büyük bir darbe oldu. ”

Polonya takımının ismi mi? Evet JASTRZEBSKI Wegiel! “Bu Perşembe neden intikam almak istediğimi hayal edebilirsiniz,” diye bitiriyor Maan.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu