Köşe Yazarları

Derbide Galatasaray nasıl kazandı?

Derbide Galatasaray nasıl kazandı?

Merhaba sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri,

İlk setinden sonra çok farklı bir hal alan debide Galatasaray ezeli rakibini nasıl yendi?

1.SET,
FB’de Vargas ve Kelsey’li kadro çok güçlü. Bu da Naz’ın da pas organizasyonu için çok alternatifti oldu demek..
En azından servis karşılayıp, hücum ederek, defans yaparak, mücadele ederek oynar diye düşündüğüm GS, hiçbir şey yapmadan 25/11 kaybetti ilk seti.
Yunan oyuncuya servis atan her takım, bu sene GS’yı zor duruma düşürür demek çok normal yorum olurdu.
Fakat 2.setten sonra GS’ın, FB Liberosu Aylin’e attığı servisler, oyunun gidişini değiştirdi. Direkt verdiği sayılar hariç tüm manşetleri 3-4 metre açık alması, Naz’ın oyun kurmasına engel oldu. Sakatlıktan çıkmış ve hazır olmayan Vargas hücumda çok hata yapınca, Kelsey’nin tatilden yeni donmuş olması ve yorulup oyundan düşmesi, hücumda ya bloğa ya auta vurması, Mihailovic’in tek başına skor üretememesi ile maç, GS’nin 3/1 galibiyeti ile sonuçlandı..
Asıl soru şu olmalı;
FB kadrosu bir aya kadar hazır olduğunda ligde bu şekilde kaybeder mi?
-Bence hayır.

Oyun sonunda herkes şu yorumları yaptı:
-Vargas bu kadar kötü iken 4 maçtır iyi oynayan Ceren neden hiç denenmedi?
-Mihailovic özellikle 3. ve 4. setlerde çok servis karşılama hatası yaptığında neden Fatma ile değişmedi?

Bana göre antrenör tüm ligi düşündüğünden ve oyuncuların da kendilerini görmelerini istediğinden, son sayıya kadar esas kadro ile devam etti. Biliyor ki hedeflere bu oyuncular ile ulaşabilir. Ceren ve Fatma bu kadroya yardımcı oyuncu olabilirler. Zaman zaman yüklemelerde bazı maçlarda oynatılabilir. Bunun haricinde çok fazla değişiklik olmayacaktır. Antrenör Terzic’i tek eleştireceğim konu; smaçörlerin her topa ezbere auta, bloğa vurmalarına engel olup, topu kullanmalarını, oyunda tutup blokla sayı almaya çalışmalarını söylememesiydi. Ortada Bahar yerine Beliz denendi. Bana göre Bahar güçlü olduğu sürece ilk 6 oyuncusudur. Yerine Dicle oynar. Beliz daha bu seviyenin oyuncusu değil. Esas kaptan Eda’nın ufak ufak dinlendirilerek kullanılması lazım hedef maçlara kadar. Bu tempo çok hırpalar Eda’yı. Bütün yaz Milli Takım, şimdi lig, zor olacaktır.
Libero Aylin çok beğendiğim, çıkış yapan bir oyuncu fakat bu maçta mağlubiyeti hızlandıran eleman oldu. Şimdi düzelir diye bende bekledim ama yapamadı. Bu psikolojiden hemen kurtulması ve kötü giden işlerde ayakta kalmayı başarması lazım. Yerine Melis geç de olsa alındı ama oda çok fark etmedi. Oysa girip çok iyi iş çıkarsa bundan sonra ilk libero olabilirdi. Bu rekabeti öğrenmeleri gerekiyor.
Vargas 16 sayı (%50)
Mihailovic 16 sayı(%46)
Eda 11 sayı (%40)
Kelsey 6 sayı (%33)
Libero Aylin (%17servis karşılama)
(bilgi, Samet Yavuz)

GS’da Anti çok sıkıntı yaşatacak bu sezon bana göre. Yunan Ligi’nden 4 numara smaçör almak cesaret işi. Ama geçen sezon Belçikalıya katlanan, bu sene Anti’yi sevebilir. Sezon ilerledikçe göreceğiz. Güldeniz ilk altıda işini fazlasıyla yaptı her zamanki gibi. Gecen hafta yazmıştım, pasör Nilay’ın ilk altı başlaması enterasan diye. Çağla çoğu takımda olmayan kalitede bence. Kuvvetli olduğu sürece, kenardan verilen taktiği uygulayan karakterde iyi oyuncu oldu hep! Pasör çaprazı da sorun olmayacaktır sezon boyunca, orta da Belien – Aslı ile 4 numarada Güldeniz- Anti, GS’ı ilk dörtte tutar, yukarılara taşıyabilir mi 2.yarı başlarken belli olacaktır.
Alesia 20 sayı (%43)
Anti 14 sayı (%39)1.set sayısı yoktu..
Aslı 9 sayı (%45)
(bilgi, Samet Yavuz)

Setlere gelirsek….
2.Set,
GS Anti’nin attığı etkili servislerle 7/3 öne geçti.. FB liberosu Aylin çok hata yaptı bu bölümde. FB’de bu sezon tüm rakipler servisi Libero Aylin ve Mihailovic’in üzerine atacaklar, bu iki oyuncunun servis karşılama performansı FB’nin oynayacağı voleybol kalitesini belirleyecek.
7/6 GS.. 12/8 GS.. 19/11 GS.. FB liberosu Aylin servis karşılamada çok aksayınca FB hücumlarda çok aksadı.. Her smaçörü toplara ezbere vurmaya kalkınca da çok direk hata yaptılar. Buna karşılık GS da serviste etkili olup blok ve defansta da hata yapmayınca sette öne geçti.. 20/12 GS.. 20/16 GS.. 21/17 GS.. Mihailovic /Fatma değişikliğinde ön tarafa gelen Fatma’yı çıkarmamak hata idi. 22/17 GS.. Mihailovic oyuna girdi. 25/18 GS.. setlerde eşitlik oldu..
GS bu sette sadece servisleri FB liberosu Aylin’e attı. Aylin manşetlerde aksayınca FB hücumlarda etkisini yitirdi. GS kazandığı topları çabuk hücumlarla oynayınca üstünlük kurdu ve seti rahat kazandı.. FB’nin de bu seneki zayıf tarafı Libero Aylin’in servis karşılamadaki zaafı olacak gibi. Sakatlıktan yeni çıkan Vargas da çok hazır değil..

3.Set,
9/2 GS.. GS servisleri çok etkili olunca FB çok basit hata yapıyor.. Libero Aylin servis karşılaşmalarda çok hata yapıyor. 2.Libero Melis’i neden denemiyor FB ?
13/4 GS..
İlk setteki skor nasıl normal değilse, bu skor da normal değil. 13/9 GS.. 14/12 GS.. 17/12 GS. Aylin-Melis, Bahar-Beliz..19/14 GS.. 25/ 18 GS..
GS’ınn servisleri mükemmel, FB’nin servis karşılaması çok kötü olunca oyun direkt hataların çok yapıldığı, kötü voleybola döndü.. GS da istediği skoru 2. ve 3. setlerde  kolay elde etti. Vargas çok etkisiz, Kelsey skora katkı yapamayınca FB’de yük yine Eda’ya kaldı fakat manşet kötü olunca Eda’nın da etkisi olamadı oyunda. Vargas’ın bu kadar kötü olduğu durumda sene başından beri gelişerek oynayan Ceren de denenmeli diye düşünüyorum…
GS, servisle çok şeyi aldı, kolay gelen smaçları iyi aldılar ve çabuk oynayarak sonuca gittiler.

4.Set,
FB’de libero Melis sete başladı..
12/8 GS.. GS’da pasör Çağla ve Alesia çok etkili ve doğru oynayınca FB’nin direnme gücüde kalmadı. 13/8 GS, Bahar/Beliz..16/10 GS.. 16/13 GS, Anti/Cansu..16/14 GS.. 16/15 GS, Cansu/Anti..19/15 GS, Mihailovic/Fatma..21/16 GS, Fatma/Mihailovic.. 21/17 GS.22/18gs,Alesia/Derya..25/18 GS..

Vargas ve Kelsey de tatil bitmemiş, Mihailovic de çok zor geçen Milli Takım sezonundan sonra fizik ve mental olarak hazır değil. Sezonun 2.yarısında bu oyuncular daha toparlanmış olacaktır. ozaman bu kötü manşetlere kuvvetli atak yapmak bu kadar sorun olmayacaktır FB için. Bu FB’yi yakalayan GS çok etkili servislerle zor durumlara sokmayı başardı.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu