DünyaManşet

Kadınlarda Dünya Kulüpler Şampiyonası’nın 6. Takımı Vargas’lı Tianjin mi Olacak?

13-17 Aralık 2023 Tarihleri arasında Çin’in Changsha kentinde oynanacak olan 2023 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’dan yer alacak 5 takım belli oldu. Avrupa kıtasını VakıfBank ve Eczacıbaşı takımları, Güney Amerika kıtasını Brezilya’nın Dentil Praia ve Minas takımları ile Asya kıtasını Vietnam’ın Sport Center 1 Hanoi takımları temsil edecek. Toplam 6 takımın yer alacağı organizasyondaki son takımın ev sahibi ülkeden Milli Takımımızın yıldızı Vargas’lı kadrosuyla Tianjin Bohai Bank olması bekleniyor.

Şampiyona ilk kez 1991 yılında Brezilya’nın, São Paulo kentinde düzenlenen FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda konfederasyonlar arasında CEV 31 madalya ile açık ara ile önde bulunuyor. İkinci sırada 13 madalya ile Güney Amerika Voleybol Konfederasyonu (CSV) bulunuyor.

CEV adına kazanılan bu 31 madalyanın 16 tanesi Türk takımlarından geldi. CEV’in ilk şampiyonluğu 1992 yılında İtalyan Teodora Ravenna ile gelirken, ülkemizden CEV’i temsil eden Fenerbahçe 2010 yılında Doha’daki organizasyonda altın madalyaya ulaşan ilk Türk takımı olmuştu.
VakıfBank 4 altın, 2 gümüş, 2 bronz toplam 8, Eczacıbaşı 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz toplan 5, Fenerbahçe ise 1 altın, 2 bronz toplam 3 madalyanın sahibi oldular.

2010 yılından sonra düzenlenen 11 turnuvanın dokuzunda Eczacıbaşı, VakıfBank ve Fenerbahçe takımları takımları finalde yer aldılar.  2020 Yılında Korona pandemisi sebebiyle düzenlenmeyen organizasyonda bu yıl 16. turnuva oynanacak.

2015 ve 2016 yıllarında kupayı iki kez üstünde kazanan ilk takım  Eczacıbaşı olurken, VakıfBank 2017 ve 2018’de bu rekoru egale etmişti. Toplamda ise VakıfBank 4 altın ile en fazla şampiyonluk kazanan takım olurken, ikisi gümüş ve ikisi bronz olmak üzere toplam 8 madalya ile FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda en fazla madalya kazanan takım olma unvanını elinde bulunduruyor.

2015 yılından beri oynanan 7 turnuvada hepsinde Türk takımları finalde yer almayı başardılar.

2021’da Ankara’nın, 2022 Yılında da Antalya’nın ev sahipliği yaptığı organizasyonların finallerinde VakıfBank yer almış, Ankara’da İtalyan Imoco’yu 3-2 yenip şampiyon olmuş, Antalya’da ise Imoco’ya 3-1 kaybederek 2. olmuştu.

Bu yıl ilk kez bir Vietnam takımı FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda yer alacak.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu