Genel Haberler

Servis kullanma ve Servis Karşılama Eğitimi

Servis alma yeteneği bakımından yalnızca kendi takımınızın en iyi servis kullanan oyuncusu iyiyse diğer oyuncuları bu konuda nasıl iyileştirirsiniz. Eğer bir koç servis karşılamada karşılayanın hareket etmesini sağlamak için servis kullandırıyorsa, takımın servis antrenmanlarını yapma yeteneğini elinden almış olur. Bu muhtemelen tüm seviyedeki ekipler için geçerlidir.

Dolayısıyla buradaki temel soru, servis kullanan oyuncuların seviş kullanma açısından yeterli seviyeye ulaşmadığında servis karşılayan oyunculara nasıl meydan okuyabileceğidir.

Verilecek olan cevap, sırf bu konuda çalışan bir antrenör ya da belki servis kullanan bir makine.

Bu çözümler mevcut değilse ve seviş kullanan oyuncularınızı geliştirmeye devam etmek için yapılabilecek şey servis kullanan oyuncular için sahayı küçültmektir. Servis kullananların makul bir başarı düzeyine sahip olabileceği fileden bir uzaklık belirlenir ve oradan servis kullanılır.

Bu yaklaşımın avantajı, servis karşılayan oyuncular üzerindeki zaman baskısını arttırmasıdır. Topun kat etmesi gereken mesafe daha azdır, bu yüzden biraz daha güçlü servis atan biriyle karşılaşmak zorundadırlar.  Ayrıca, servis kullanan oyuncuların daha kısa mesafede daha doğru servis kullanması muhtemeldir.

Özellikle gelişmekte olan oyuncularla ilgili görülen  sorunların çoğu, servislerine gerçekten güç katmaya başlamaları gerektiğinde yaptıkları mekanik arızalardır. Bu yüzden gelişim çağındaki oyuncuların sık sık servis çalışması yapması gerekir. Öncelikle işe 3 metre içi olduğu gibi kısa servislerle başlanır. Erken aşamalarda iyi tekniğe odaklanmalarını ve omuzları ısındıkça oradan kademeli olarak geri çekilirken bunu sürdürmelerini istenir. Bu, mekaniği güçlendirir ve daha sonra mesafe arttıkça (güç üretimi açısından) servis kullanmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Servis karşılayan oyuncular için servis kullandıklarında da benzer bir yaklaşım sergilenir. Ardından, başarı oranları arttıkça, mücadeleyi artırmak için servis kullananlar geriye doğru gider.

Hem servis kullananları hem de servis karşılayan oyuncuları gerçekten görmenin anahtarı, her iki gruba da koçluk yapıldığından emin olmaktır.

Reception training when your servers aren’t good enough – Coaching Volleyball (coachingvb.com)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu